זעקת המשפחות השכולות: עשרות בני אדם הגיעו הבוקר (א') למשרד ראש הממשלה כדי למחות נגד הכוונה לשחרר 104 אסירים פלסטינים במסגרת המחוות הישראליות עם חידוש המשא ומתן המדיני. "ראש הממשלה מעודד טרור בכך שהוא משחרר מחבלים ורוצחים", אמרו המפגינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשהם אוחזים בתמונות של יקיריהם שנרצחו, קראו בני המשפחות הנרגשים לממשלה שלא לאשר את ההחלטה לשחרר את האסירים, שבהם רבים שרצחו אזרחים ישראלים וחיילים. "המסר שמועבר הוא שרוצחים ישתחררו בסופו של דבר והטרור משתלם", הדגיש אבי ברומברג, דובר ארגון "אלמגור" לנפגעי פעולות טרור ואיבה.

"זה יום שחור למשפחות השכולות. חד משמעית אסור להיכנע לטרור - ובטח לא לשחרר אסירים ערבים ישראלים שרצחו", טען ברומברג. "אנחנו מאוד חוששים מההחלטה של הממשלה. 78% מהאזרחים מתנגדים לשחרור רוצחים - אין סיבה לשחרר רוצחים שפלים שכאלה - ועוד רק בשביל לרצות את אבו מאזן. אנחנו מעוניינים בשלום ובקיום משא ומתן, אבל מתנגדים לשחרור אסירים".

ארכיון (צילום: ap, חדשות)
מחבלים פלסטינים משתחררים | צילום: ap, חדשות

"הרוצחים יכולים להסתובב מחר מולנו בקניון"

לדברי ברומברג, "על ראש הממשלה נתניהו להיות איתן ולא לחיץ. ההחלטה היום מסכנת את עתיד המדינה. הממשלה מעודדת טרור אם תחליט לשחרר את האסירים האלה". הוא הוסיף כי לדעתו שחרורם של האסירים הוא לא מה שימנע את הרצח הבא: "בעסקת שליט 44 רוצחים ששוחררו חזרו לבתי הכלא בישראל - וצה"ל עוד מנהל מרדף אחרי כמה משוחררים שחזרו לטרור. אסור שזה יקרה שוב. זה התפוצץ לנו בפנים בעבר - אין סיבה שזה לא יקרה שוב".

איילת תמם, גיסתו של החייל משה תמם שנחטף ונרצח בשנת 1984, הייתה גם היא בין המפגינים הבוקר בירושלים. "נתניהו הפחדן ומוג הלב נכנע לדרישות של האמריקנים לשחרר מחבלים רוצחים עם דם על הידיים. אנחנו מנתניה והמחבלים שרצחו את משה הם מבקה אל גרביה. הם יכולים להסתובב מחר מולנו בקניון ובים ולרצוח אותי ואת משפחתי. נתניהו מעביר לפלסטינים מסר חד משמעי - תמשיכו בטרור ותשוחררו - וגם מסר לרוצחים היהודים שאינם טרוריסטים - אל תשימו כיפה תשימו כפייה ותתאסלמו וככה תשתחררו הרבה יותר מהר".

אלמנת צה"ל, מזל בנו, קראה באופן נחרץ לא לשחרר אסירים. "אסור לשחרר רוצחים. המקרה היחידי בו יש לעשות את זה, הוא רק בחתימה על הסכם שלום כולל וסופי. בדרך לשם אסור לאפשר חופש לאנשים שרצחו ישראלים. אם ישחררו עכשיו מחבלים - הם יהרגו עוד ישראלים", הזהירה.

"שרי הממשלה צריכים להיות מושפעים מהמצפון של עצמם, רוב עצום של הציבור עומד מאחורי ההתנגדות לשחרור אסירים וגם נתניהו התנגד לזה בעבר", טענה ח"כ אורית סטרוק מהבית היהודי שהגיעה אף היא להפגנת המשפחות השכולות. "זה מהלך מטורף שמעודד את המחבלים הבאים לצאת לדרך".

נתניהו פנה למשפחות: "מבין את כאבכן כאח שכול"

במכתב שכתב אמש ראש הממשלה נתניהו לציבור הרחב כהסבר לצעד שחרור האסירים, הזכיר נתניהו את השכול האישי במשפחתו. "החלטה זאת קשה לי אישית שבעתיים משום שאני ומשפחתי מכירים אישית את מחיר השכול של הטרור. אני מכיר היטב את הכאב. אני חווה אותו יום יום ב-37 השנים האחרונות". לדבריו, העובדה שממשלות ישראל קודמות שיחררו למעלה מ-10,000 מחבלים אינה מקלה.

"היא לא הקלה עליי גם בהחלטתי להחזיר את גלעד שליט", הוסיף נתניהו, "השבתו של גלעד הביתה היתה כרוכה עבורי בהחלטה קשה מאין כמוה - שחרור מחבלים. אבל האמנתי שהערך של השבת בנים הביתה צריך לגבור על קושי זה. אנשים בעמדות הנהגה צריכים לבחור בין ברירות מורכבות, ולפעמים ההחלטה הנדרשת היא קשה במיוחד כשרוב הציבור מתנגד לה".

סוגיית שחרור האסירים - הסיקור המלא:

נתניהו: "מבין ללב המשפחות, אבל דרושות החלטות קשות לטובת המדינה"

נתניהו במכתב על שחרור האסירים: "ראשי ממשלה נדרשים להחלטות מנוגדות לדעת הקהל"

בנט נגד שחרור האסירים: "אות קלון למדינה"

ח"כ מירי רגב: "קלף המו"מ יוצר טרור ותקווה לרוצחים"

רה"מ ביקש: שחרור פולארד תמורת אסירים