נשיא המדינה שמעון פרס,התייחס היום לראשונה לגל ההפגנות במצרים ולקריאות להדיח מכס הנשיאות את מובארק, זאת במהלך טקס הגשת כתבי האמנה של שגרירים זרים. "יש לנו כבוד אל מובארק", אמר פרס, "לא כל פעולותיו היו נכונות - אך הוא פעל לשמירת השלום במזרח התיכון".

מהפכה במצרים: סיקור מיוחד

הנשיא התייחס גם לחילופי השלטון האפשריים, וטען כי ממשל דתי-קיצוני לא יהיה טוב יותר ממדינה המתנהלת בצורה לא דמוקרטית.

התבטאות זו של נשיא המדינה מצטרפת לפרסומו של מברק סודי הבוקר בעיתון "הארץ". מהמברק עולה כי ישראל העבירה בסוף השבוע מסר לארה"ב ולמספר מדינות אירופאיות נוספות כי למערב יש אינטרס לשמור על יציבות המשטר במצרים.

על פי הפרסום, ביקשה ישראל מהמדינות המערביות לדאוג ליציבות המשטר במצרים כדי להועיל ליציבות במזרח התיכון כולו. עוד ביקשה ישראל לרסן את הביקורת הפומבית על הנשיא מובארק, וזאת לאור הביקורת הקשה שהושמעה עליו במערב במהלך השבוע האחרון.

למרות שמדיניותה הרשמית של ישראל כלפי העולם היא עמימות מוחלטת, כשראש הממשלה בנימין נתניהו מנחה את שריו ואת הדרג הפקידותי שלא להתבטא בנושא באופן פומבי, נראה כי מאחורי הקלעים המדיניות שונה בהחלט. פקידים ישראלים בכירים סיפרו להארץ כי משרד החוץ שיגר את ההנחיה בנושא מובארק לכמה שגרירים במדינות מפתח, ביניהן ארה"ב, רוסיה, סין, קנדה ועוד.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על ההפיכה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק