אלפי אנשים פוקדים מאז שלשום את ביתה של משפחת רמון ברמת חן. מאז שקיבלה המשפחה את ההודעה על מותו של אסף, שנהרג בתאונת אימונים, מוקפים בני המשפחה חברים רבים שמבקשים לנחם. בין המבקרים הרבים, הגיעו גם חברים מסוכנות החלל האמריקנית נאס"א, שהכירו את אסף ואביו באופו אישי.

שלושת החברים, גארט רייזמן, סטיב מקליין וסמית' ג'ונסטון, סיפרו היום על חברות קרובה מאוד עם בני המשפחה בעקבות העבודה המשותפת בסוכנות החלל. הם הגיעו לישראל במיוחד כדי להשתתף בטקס הלוויה של סרן אסף רמון ז"ל, שנערך אתמול בנהלל.

שניים מהם התאמנו עם אילן רמון במסגרת ההכשרה בנאס"א, והשלישי הוא רופא מנתח, שהיה אחראי על המעבורת קולומביה וצפה בהתרסקות בזמן אמת, יחד עם כל העולם. "במהלך האימונים מתפתח קשר מיוחד שהוא הרבה יותר חזק מקשר מקצועי", סיפר סטיב מקליין, ראש סוכנות החלל הקנדית.

מקליין הוא אסטרונאוט בהכשרתו שהתאמן בעבר עם אילן רמון. "הילדים שלנו הם באותם גילאים, לכן היה קשר חזק בין המשפחות", סיפר בהתרגשות.

"היה לו הקסם של אבא שלו"

מלבד העבודה המשותפת סיפר מקליין על רגעי הפנאי שבילה עם אביו של אסף. "שיחקנו יחד פריסבי ופוטבול, וזו הסיבה שהגעתי לכאן. אנו, במשפחת נאס"א, מוקירים את הזיכרונות מאותם ימים".

"כשאילן מת, אסף היה בן 15, אך בן רגע הוא הפך לבן 21", העיד מקליין. "הוא תמך במשפחה והראה בגרות שאתה לא רואה אצל בני גילו. כשפגשתי אותו הוא היה בן 10 וכבר אז ידעתי שהוא אוצר. הוא היה בוגר, היה לו את הקסם של אבא שלו".

לדבריו, אסף יכול היה להגיע לגדולות ולהתקדם לא פחות מאביו אילן. "הגיעו עכשיו כ-5000 אנשים שרצו להיות אסטרונאוטים, ואסף היה יכול להיכנס בקלות לקטגוריה הזו. הרגשתי בחוזקה שהיה לאסף את מה שנדרש, אם היה בוחר לעשות זאת", סיפר בצער.

חבריו למקצוע של אילן רמון מספרים שאהב מאוד את המקצוע. למרות זאת, הם מעידים שהוא לא הפעיל ללחץ על אסף להיות טייס. "לאחר התאונה אסף אמר שהוא רוצה ללמוד לטוס", סיפר גארט רייזמן.

"הוא פשוט נולד לטוס"

"כשאסף אמר שהוא רוצה ללמוד לטוס, אספנו כסף וארגנו שיעור טיסה", נזכר רייזמן. "בדרך כלל מפחדים כשעולים עם אנשים למטוס בפעם הראשונה, אבל עם אסף זה היה אחרת, הוא פשוט נולד לטוס".

שלושת החברים סיפרו על התדהמה ברגע שנודע להם על דבר התאונה. "לא הי המישהו שלא דיבר על זה. כמו משפחת חיל האוויר, גם נאס"א היא משפחה", אמר רייזמן. "האובדן של אסף השפיע על כל האנשים שהכירו את אילן".

בנוסף לביקור הרשמי, פרסם אמש מנהל תכנית האסטרונאוטים של סוכנות החלל סטיבן לינדזי, הודעת תנחומים למשפחה שאיבדה רק לפני שש וחצי שנים את אבי המשפחה, האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל, בהתרסקות המעבורת קולומביה:

"ברצוננו להביע את תנחומינו הכנים למשפחת רמון. רבים מאיתנו הכירו היטב את אסף. הוא היה נער בוגר ומקסים, שלקח על עצמו לטפל במשפחתו אחרי אסון קולומביה. הוא הלך בדרכו של אביו ובחר לשרת את מדינתו. לכבוד היה לנו להכירו, והוא יחסר לנו מאוד. תמיד נחשוב על אילן, רונה, אסף, טל, יפתח ונעה כעל חלק בלתי נפרד ממשפחת נאס"א".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק 

אסון רמון - סיקור מיוחד:

רונה על הקבר: "תשמור על אבא"

המכתב האחרון של אסף ז"ל

האלוף דיבר על רמון - ונחנק מבכי

אין נחמה: האסונות של רונה רמון

הראיון האחרון של אסף: "אני לא רק הבן של אילן"

הגורל היכה פעמיים במשפחת רמון

התמונות האחרונות של אסף רמון

הווידאופדיה: אילן רמון