ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, התראיין אחר הצהריים (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו לרשת CNN, והתייחס לגינוי שפרסם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להשמדת היהודים בידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה. "אבו מאזן לא יכול מצד אחד לגנות את השואה ומצד שני לתמוך בחמאס", קרא נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אבו מאזן אימץ את חמאס, שמכחיש את השואה וקורא למחוק את ישראל. תהליך הפיוס הזה הוא מכה איומה לתהליך השלום", אמר ראש הממשלה, והדגיש כי ממשלה בראשותו לא תשב לשולחן הדיונים באופן הזה.

"הם (חמאס) מפעילים טרור, וגינו את ארצות הברית שחיסלה את בן לאדן" המשיך נתניהו בריאיון. "מדובר בארגון טרור. איש לא יכול לצפות מאיתנו לשבת לשולחן המשא ומתן עם טרוריסטים".

לדבריו, ישראל לא תדון עם חמאס, אלא אם הארגון ישנה דרכו. "אני קורא לאבו מאזן לעזוב את חמאס ולשוב לשולחן המשא ומתן. או שחמאס יאמץ את השלום ויתנער מהטרור, או שאבו מאזן יתנער מחמאס", הצהיר ראש הממשלה.

בהמשך הריאיון, הביע נתניהו את הערכתו למאמצים האמריקניים הנוגעים לשיחות בין ישראל לפלסטינים. "אני מאוד מעריך את היוזמה של קרי וצר לי שהדברים לא עבדו - אבל זה בגלל הסכם הפיוס. לא אקבל מדינה פלסטינית שתהיה בסיס טילים של אירן כמו משטר חמאס בעזה, אבל אני כן מקבל את עקרון שתי המדינות. אמרתי לאנשיי שאנחנו לוקחים פסק זמן כדי לחשוב כיצד אפשר לקדם את תהליך השלום".

מזהיר מפני קריסת הרשות. ארכיון (צילום: AP)
"מעריך את היוזמה". קרי, ארכיון | צילום: AP

אבו מאזן: "השואה - הפשע הנתעב ביותר"

על רקע כישלון השיחות בין ישראל לפלסטינים, ושעות ספורות לפני שבישראל מציינים את ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יצא יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן בהכרזה יוצאת דופן, בה הביע הזדהות עם כאבם של משפחות קורבנות השואה. כפי שדווח קודם לכן, לאחר שטיוטת דבריו דלפה ל"ניו יורק טיימס", יו"ר הרשות כינה את השואה "הפשע הנתעב ביותר נגד האנושות בעידן המודרני".

בפגישתו עם הרב האמריקני מארק שנייר, המקדם הבנה בין מוסלמים ויהודים, אמר אבו מאזן כי "מה שקרה ליהודים זה הפשע החמור ביותר נגד האנושות שבוצע בעת המודרנית". אבו מאזן הביע את הזדהותו עם משפחות "הקורבנות התמימים הרבים שנהרגו בידי הנאצים".

יו"ר הרשות הפלסטינית הוסיף כי השואה היא "השתקפות של המושגים אפליה וגזענות, מושגים שהפלסטינים מסרבים להסכים עמם ויפעלו נגדם".

החתימה על הסכם הפיוס, בחודש שעבר (צילום: ap)
"על אבו מאזן להתנער מחמאס". הסכם הפיוס | צילום: ap

אבו מאזן קרא לעולם להילחם בגזענות ובחוסר הצדק כדי להביא שוויון לאנשים המדוכאים בעולם. "העם הפלסטיני, שסובל מאפלייה, דיכוי ושלילת חופש ושלום, הוא הראשון לדרוש מאבק בחוסר הצדק ובגזענות שפגעה בעמים רבים", הוסיף יו"ר הרשות בשם העם הפלסטיני.

הוא הגדיר את יום השואה כ"יום עצוב במיוחד", וניצל את ההזדמנות על מנת לקרוא לישראל "לנצל את ההזדמנות כדי להביא לשלום כולל וצודק באזור, על בסיס חזון שתי המדינות - ישראל ופלסטין חיות זו לצד זו בשלום וביטחון".