אחרי קריסתה של הפסקת האש, הגיע היום (ג') שר החוץ אביגדור ליברמן למסיבת עיתונאים, שכינס עוד בעת אישורה ע"י ישראל, וקרא "ללכת עד הסוף". "הכוונה היא לא לתת מכה, לא להגיב, להוביל ולסיים את המבצע הזה כשצה"ל שולט בכל רצועת עזה", הצהיר ליברמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ליברמן ובנט היו שני השרים היחידים שהצביעו נגד כינונה של הפסקת האש, שאושרה ע"י הקבינט בבוקר - אך הופרה במהרה. "מה זו הפסקת אש? זו הכנה לסבב הבא", הסביר ליברמן, "ברור שבכל הפסקת אש חמאס ימשיך לייצר עוד רקטות וימשיך להבריח חומרי גלם וחומרי נפץ, ימשיך לפתח מנהרות וכלי טיס בלתי מאוישים".

שר החוץ הדגיש כי המטרה הסופית צריכה להיות כיבוש הרצועה, סילוק החמאס וקץ לשלטונו ברצועה. "מול ההפרה הבוטה של ההצעה המצרית להפסקת אש, אני חושב שאנחנו חייבים לקבל החלטה חדה ברורה. אי אפשר כל הזמן להתייסר, להתלבט, להסס - כל ההיסוס הזה הוא עובד נגדנו עלינו לשדר נחישות ונכונות ללכת עד הסוף, אין אלטרנטיבה אחרת".

"גם חיילים מתקשרים"
הירי חודש | צילום:

ארדן: "אסור לעצור עד שהמשימה תושלם"

לדבריו, גם המצב באזור יוצר כעת קרקע טובה למהלך קרקעי. "חיזבאללה שקוע בסוריה, עם בעיות מהבית ובעירק. האירנים, אותו הדבר, שקועים בסוריה בעיקר וגם מנהלים משא ומתן על הגרעין. כשאני מסתכל על כל התמונה האזורית זה בהחלט מאפשר לנו מהלך אמיתי - למגר את שלטון החמאס בעזה", ציין שר החוץ.

ראש הממשלה נתון עתה בלחץ כבד מהימין. גם שר התקשורת, גלעד ארדן, שהצביע הבוקר בקבינט בעד אישורה של הפסקת האש, קורא להגיב בכוח לירי הנמשך. "אסור לנו לעצור עד שהמשימה תושלם ועד שהירי יופסק ורצועת עזה תפורק מטילים", קרא ארדן. לאור התבטאויותיו, נראה כי הרוב של נתניהו בקבינט למהלכים דיפלומטיים הולך ופוחת ואם הבוקר היה זה רוב של חמישה שרים נגד שניים הרי שהמאזן הזה כנראה הולך להשתנות.

הערכה: הפסקת האש תוארך הלילה (צילום: רויטרס)
ארדן: "אסור לעצור" | צילום: רויטרס

מרגע החלטת הקבינט לקבל את המתווה המצרי, נצר צה"ל את נשקו למשך מספר שעות. אולם, דקות לאחר השעה 09:00 פתח החמאס בירי לעבר ישראל, מיישובי הדרום ועד לאזור הכרמל בצפון.

באשדוד נפלה רקטה בחצר בית, בחבל אשכול התפוצצה רקטה נוספת בין בתים ופגעה בלול ובשדרות נפלה רקטה בין בניינים. אישה נפצעה קל לאחר שמעדה בדרך למרחב המוגן ומספר בני אדם לקו בחרדה. הזרוע הצבאית של החמאס נטלה אחריות על מטחי הירי וכינתה את ההסכם המצרי "כניעה". ראש הממשלה נתניהו הזהיר בתגובה כי "אם הירי יימשך נעצים את המבצע".

הירי נמשך וב-15:30 פגה סבלנותה של ישראל כשנתניהו ויעלון הנחו את הצבא להגביר את עוצמת התקיפות ברצועה. כך בשעות האחרונות תקף צה"ל כ-30 מטרות טרור ברחבי רצועת עזה. בין המטרות שהותקפו 20  משגרים מוטמנים, בהם משגרים לטווח בינוני, מנהרות טרור, אתר לאחסון אמצעי לחימה, מוקדי פעילות טרור ותשית מבצעית של גורם בכיר בארגון הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני.  לפי שעה, נראה כי ישראל לא נכנסת למהלך רחב ועמוק אלא נותנת מכה קשה בניסיון לראות האם המסר התקבל בצד השני.

פגיעה ישירה בבית
פגיעה ישירה בבית באשדוד | צילום:

בינתיים חמאס ממשיך בירי. 17 רקטות התפוצצו במועצה האזורית אשכול. אחת הרקטות פגעה במבנה של פועלים תאילנדים באשכול ורקטה נוספת נפלה בתוך יישוב באזור יהודה ושומרון. רקטה ששוגרה מעזה יורטה מעל נתיבות ורקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח. בכל האירועים לא היו נפגעים.

בסך הכל מאז חצות שוגרו לעבר ישראל 68 רקטות , 47 מהן נפלו בשטחים פתוחים, 4 בשטח בנוי ו-10 רקטות יורטו ע"י כיפת ברזל. שרידים של אחת הרקטות נמצאו באזור עמק חפר. צה"ל תקף 50 מטרות ברצועת עזה.

מבצע "צוק איתן" - כל העדכונים:

שידור ישיר מעזה: התחדשו תקיפות צה"ל ברצועה

אין הפסקת אש: צה"ל חזר לתקוף בעזה

הפסקת אש? מטחים לכרמל, לשפלה ולדרום

לוחמים על גבול הרצועה נגד החלטת הקבינט: "הוציאו אותנו חלשים"

הפסקת האש מציתה את הגולשים

לוחמי כיפת ברזל לאזרחים: "תודה, אבל אל תגיעו לכאן"

ישראל השיבה בחיוב להצעה המצרית: יש הפסקת אש

לראשונה במבצע: פצועה קל מפגיעת רקטה באילת