מה התנאים לחידוש ועדת ההסתה?
מה התנאים לחידוש ועדת ההסתה? | צילום:

ישראל העבירה לידי האמריקנים את התנאים לחידוש פעילות ועדה המשותפת למניעת הסתה, זאת אחרי שהפלסטינים הציעו לטפל בנושא הזוכה לתשומת לב נרחבת של ישראל בדיוני המשא ומתן. במהלך השבוע האחרון פורסם כי הפלסטינים הציעו לחדש את פעילות הוועדה - אולם בישראל סירבו על פי הפרסומים להצעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על אף הפרסומים, בשלב זה מתבררת הסיבה לסירובה של ישראל להצעה הפלסטינית: בישראל לא הסכימו כי פעילות הוועדה תחודש על פי המתכונת שבה פעלה בשנות ה-90', זאת מחשש שמדובר בניסיון למשיכת זמן ואף באמצעי להפסקת הביקורת הישראלית והאמריקנית על התנהלות הפלסטינים במסגרת התהליך המדיני.

לחדשות 2 נודע כי ישראל מצידה, הציבה שני תנאים לחידוש פעילותה של המשותפת נגד ההסתה. השר יובל שטייניץ הבהיר בהזדמנויות שונות בפני האמריקנים כי ישראל תהיה מוכנה לחידוש פעילות הוועדה, אם הם יהיו מוגבלים בזמן ומכוונני תוצאה, כלומר, הגבלת הדיונים לחודשיים תוך התחייבות שבסופן יתברר האם יש תוצאות מעשיות לוועדה או שמדובר רק בדיבורי סרק.

התנאי השני שהובא בפני האמריקנים הוא התמקדות הוועדה בכלי התקשורת הפלסטינים הרשמיים הכפופים ישירות לאבו מאזן. השר שטייניץ אמר לאמריקנים כי "רק כך נוכל לבחון האם יש כוונה להפסיק את ההסתה באמת או רק לדבר על זה מבלי לעשות דבר". בישראל ובארצות הברית ממתינים לתשובת הפלסטינים בנושא.

"לחזור לוועדה למניעת ההסתה"

אמש (ב') התייחס אבו מאזן לנושא ההסתה ברשות הפלסטינית, שמעסיק רבים בישראל. במהלך מפגש שהתקיים בהשתתפות כ-200 סטודנטים מאוניברסיטאות בישראל במוקטעה ברמאללה, הודה יו"ר הרשות הפלסטינית כי הבעיה הקיימת - ועל כן יש לשוב ולחדש את פעילות הוועדה המשותפת נגד ההסתה.

"הישראלים אומרים שאנחנו נגדם", אמר אבו מאזן. "הם טוענים שספרי הלימוד מלאים בדברי הסתה. כך גם הטלוויזיה והשירים. זה נכון, הם צודקים, יש אצלנו הסתה. לכן, בואו נחזיר לפעילות את הוועדה המשותפת למניעת הסתה", חתם.