פוטין ורוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
פוטין ורוחאני | צילום: רויטרס, חדשות

בתחילת החודש הבא ייכנס לתוקף גל חדש של סנקציות אמריקניות נגד אירן שאמורות לשתק את ייצוא הנפט של הרפובליקה האסלאמית. בטהרן מודאגים מאוד מההשלכות על הכלכלה הקורסת, אבל גם במוסקבה מעוניינים לוודא שהאינטרסים שלה לא ייפגעו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מסמך סודי של משרד החוץ חושף כי נשיאי שתי המדינות סיכמו ביניהם על מנגנון שאמור לצמצם עד למינימום את הפגיעה הזו תוך עקיפת הסנקציות האמריקניות. על פי המסמך, אירן תעביר את הנפט גולמי שלה דרך הים הכספי לבתי זיקוק הממוקמים על אדמת רוסיה. משם הנפט יימכר בעולם על ידי רוסיה, שמצדה תתגמל את אירן בשירותים וסחורות.

עיקרי ההסכם בין פוטין לרוחאני (צילום: חדשות)
עיקרי ההסכם בין פוטין לרוחאני | צילום: חדשות

באופן הזה רוסיה מקדמת את האינטרסים שלה ובעיקר מונעת, או לפחות מעכבת, את הקריסה המוחלטת של הכלכלה האירנית. על פי אותו מסמך, ההסכם החשאי נרקם במהלך הפסגה המשולשת בין נשיאי רוסיה, אירן וטורקיה, ולדימיר פוטין, חסן רוחאני ורג'פ טאיפ ארדואן, בהתאמה, שהתקיימה בטהרן בתחילת ספטמבר.

במסמך יש גם התרעה ששיתוף הפעולה לא כולל רק את רוסיה ואירן, אלא גם את אירופה שתסכים בשתיקה לכך שטהרן תמשיך למכור נפט למדינות באסיה, מתוך שאיפה שזו תישאר בהסכם הגרעין. בירושלים מתריעים מפני מצב שבו ההסכם בין טהרן למוסקבה יחליש את הסנקציות ויאפשר לאירן להתאושש כלכלית.

ארדואן, רוחאני ופוטין בפסגה המשולשת (צילום: רויטרס, חדשות)
ארדואן, רוחאני ופוטין בפסגה המשולשת | צילום: רויטרס, חדשות

בטווח הארוך הוא עלול גם לפתוח צוהר לעוד מסלולים עוקפים של החומה האמריקנית לסחורות אחרות. זה בוודאי חומר למחשבה כשבוחנים את הקשר בין רוסיה לאירן בהקשר למעורבות בסוריה. במשרד החוץ מסרו כי הם לא מתייחסים לתוכנם של מסמכים מסווגים בתקשורת.