חילופי המהלומות המילוליות בין ירושלים לאנקרה נמשך: ראש הממשלה בנימין נתניהו המשיך היום (ראשון) במתקפתו נגד נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בתגובה לדברים שאמרו עליו בכירים באנקרה. בנאום שנשא בפני חיילים נוצריים נתניהו כינה את ארדואן "רודן אנטישמי" הסובל מאובססיה לישראל ואמר כי בעוד המנהיג הטורקי טובח בבני המיעוט הכורדי, בישראל בני כל הדתות נהנים מחופש מלא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

באירוע לכבוד השנה החדשה עם חיילים נוצריים במוזיאון הפלמ"ח בתל אביב נתניהו אמר כי "נחשפתי עכשיו לטרלול היומי - האיומים של הרודן האנטישמי ארדואן. יש לו אובססיה לישראל. הוא יודע מה זה צבא מוסרי והוא יודע מה זאת דמוקרטיה אמיתית, לעומת צבא שטובח בנשים וילדים בכפרים הכורדיים. זו מדינה שלצערי הופכת לרודנית מיום ליום".

נתניהו הוסיף: "פעם ארדואן היה תוקף אותי כל שעתיים וזה עכשיו כל שש שעות. אנחנו יודעים איפה אנחנו חיים  ובמזרח התיכון יש אמיתות בסיסיות, על הסכסוך בינינו, על מקורותינו ועל תרבות שאנחנו מגנים עליה. תרבות של חופש, לכל הדתות: ליהודים, נוצרים, מוסלמים, יזידים ובאהיים".

עוד אמר ראש הממשלה כי "אנחנו שומרים על החופש הזה כי הוא חלק מההגדרה שלנו והיא מתנגשת בצורה חזיתית עם הקנאות האסלאמית ששוטפת את האזור שלנו ומנסה לכבות את הלהבה הכבירה שיש לנו ושבוערת במקום הזה כבר אלפי שנים".

על רקע חילופי הדברים בין נתניהו לארדואן, שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בסוגלו המשיך היום את המתקפה על ישראל וצייץ כי "הכובש שבועט באנשים ששוכבים על הרצפה נעלב בקלות. נתניהו הוא רוצח בדם קר של הזמן המודרני, והוא אחראי על מעשי טבח של אלפי פלסטינים חפים מפשע, הפצצת ילדים על החוף". שר החוץ הטורקי הוסיף בציוץ, שכלל תמונות של פלסטינים הרוגים: "טורקיה לעולם לא תפסיק לחשוף את האמת".

"ארדואן שטובח בנשים וילדים לא יטיף לישראל מוסר"

איברהים קאלין, דובר מפלגת השלטון בטורקיה, המשיך את הקו הלוחמני נגד נתניהו והמדיניות הישראלית וטען: "במקום להתחנן שהנשיא ארדואן לא יגיד את האמת, נתניהו צריך להפסיק את הכיבוש הלא חוקי של האדמות הפלסטינית ואת הדיכוי הברוטלי של העם הפלסטיני". לדבריו, "להתנגח בארדואן או להשתמש בכורדים כ'אסימון' פוליטי לא יציל את נתניהו מהצרות שלו בארצו" - בהתייחסות לחקירות ראש הממשלה.

שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בסוגלו
שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בסוגלו | צילום: AP, חדשות

אתמול, אחרי שהאמריקנים הודיעו על הסגת כוחותיהם מסוריה, ארדואן שב לתקוף את ישראל: "האנשים בישראל לא יהודים, ישראל פוגעת לא רק בגברים אלא גם בנשים וילדים. היא בועטת בהם כשהם על הרצפה".

ראש הממשלה נתניהו לא נשאר חייב וכבר באותו הערב השיב לו בתקיפות רבה: "ארדואן, כובש צפון קפריסין, שצבאו טובח בנשים וילדים בכפרים כורדים, בתוך טורקיה ומחוצה לה - לא יטיף לישראל מוסר".