שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בסוגלו
שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בסוגלו | צילום: AP, חדשות

העימות המילולי החריף בין אנקרה לירושלים נמשך: שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בשואלו תקף היום (שני) שוב את ראש הממשלה נתניהו ושב על הכינוי "רוצח ילדים". במסיבת עיתונאים בתוניסיה אמר שר החוץ הטורקי, פחות מיממה לאחר המתקפה הקודמת שלו על ישראל, כי "נתניהו מתוח מאוד בימים אלה כי הוא מבין שהוא לא יכול לחלק יותר את סוריה". בתוך כך, סוכנות הידיעות הצרפתית AFP דיווחה כי טורקיה החלה לשלוח תגבור צבאי לגבול עם סוריה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד טען צ'בשואלו כי נתניהו תומך ב-PKK - מפלגת הפועלים הכורדית בטורקיה - ובכורדים בסוריה: "הוא תומך בהם כבר זמן רב, אבל כעת הוא מבין שהוא לא יכול לפצל את סוריה". לדבריו, "יש מכנה משותף בין נתניהו לארגונים האלה - הם שניהם רוצחי ילדים". עוד טען הבכיר שטורקיה פועלת יחד עם מדינות אחרות כדי להעביר את חקירת רצח העיתונאי הסעודי חאשוקג'י לאו"ם.

אתמול צייץ שר החוץ הטורקי נגד נתניהו וכתב כי "הכובש שבועט באנשים ששוכבים על הרצפה נעלב בקלות. נתניהו הוא רוצח בדם קר של הזמן המודרני, והוא אחראי על מעשי טבח של אלפי פלסטינים חפים מפשע, הפצצת ילדים על החוף". שר החוץ הטורקי הוסיף בציוץ, שכלל תמונות של פלסטינים הרוגים: "טורקיה לעולם לא תפסיק לחשוף את האמת".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אתמול למתקפה וכינה את ארדואן "רודן אנטישמי" הסובל מאובססיה לישראל, ואמר כי בעוד המנהיג הטורקי טובח בבני המיעוט הכורדי - בישראל בני כל הדתות נהנים מחופש מלא.

באירוע לכבוד השנה החדשה עם חיילים נוצריים במוזיאון הפלמ"ח בתל אביב נתניהו אמר כי "נחשפתי עכשיו לטרלול היומי - האיומים של הרודן האנטישמי ארדואן. יש לו אובססיה לישראל. הוא יודע מה זה צבא מוסרי והוא יודע מה זאת דמוקרטיה אמיתית, לעומת צבא שטובח בנשים וילדים בכפרים הכורדיים. זו מדינה שלצערי הופכת לרודנית מיום ליום".

נתניהו הוסיף: "פעם ארדואן היה תוקף אותי כל שעתיים וזה עכשיו כל שש שעות. אנחנו יודעים איפה אנחנו חיים  ובמזרח התיכון יש אמיתות בסיסיות, על הסכסוך בינינו, על מקורותינו ועל תרבות שאנחנו מגנים עליה. תרבות של חופש, לכל הדתות: ליהודים, נוצרים, מוסלמים, יזידים ובאהיים".

עוד אמר ראש הממשלה כי "אנחנו שומרים על החופש הזה כי הוא חלק מההגדרה שלנו והיא מתנגשת בצורה חזיתית עם הקנאות האסלאמית ששוטפת את האזור שלנו ומנסה לכבות את הלהבה הכבירה שיש לנו ושבוערת במקום הזה כבר אלפי שנים".

"ארדואן שטובח בנשים וילדים לא יטיף לישראל מוסר"

איברהים קאלין, דובר מפלגת השלטון בטורקיה, המשיך אתמול את הקו הלוחמני נגד נתניהו והמדיניות הישראלית וטען: "במקום להתחנן שהנשיא ארדואן לא יגיד את האמת, נתניהו צריך להפסיק את הכיבוש הלא חוקי של האדמות הפלסטינית ואת הדיכוי הברוטלי של העם הפלסטיני". לדבריו, "להתנגח בארדואן או להשתמש בכורדים כ'אסימון' פוליטי לא יציל את נתניהו מהצרות שלו בארצו" - בהתייחסות לחקירות ראש הממשלה.

שלשום, אחרי שהאמריקנים הודיעו על הסגת כוחותיהם מסוריה, ארדואן שב לתקוף את ישראל: "האנשים בישראל לא יהודים, ישראל פוגעת לא רק בגברים אלא גם בנשים וילדים. היא בועטת בהם כשהם על הרצפה".

ראש הממשלה נתניהו לא נשאר חייב וכבר באותו הערב השיב לו בתקיפות רבה: "ארדואן, כובש צפון קפריסין, שצבאו טובח בנשים וילדים בכפרים כורדים, בתוך טורקיה ומחוצה לה - לא יטיף לישראל מוסר".