חוטובלי ונתניהו, ארכיון (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
העונש של חוטובלי - ביטול הביקור | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

העונש של חוטובלי על ההתבטאות נגד יהודי ארה"ב: סגנית שרת החוץ ציפי חוטובלי הייתה אמורה לנסוע היום (רביעי) לדיאלוג מדיני בצ'כיה, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לה לבטל את הנסיעה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פגישותיה של סגנית השר כבר נקבעו, וכך גם לוח הזמנים. אלא שאז התקבלה שיחה מלשכת ראש הממשלה ובה הוראה: בטלי את נסיעתך. לדברי חוטובלי, הנסיעה דווקא נדחתה ולא בוטלה. בלשכת רה"מ לא מתייחסים.

מה קרה בשיחה בין רה"מ ושר החוץ לסגניתו? 

ביום רביעי שעבר התקיימה שיחה בין חוטובלי לבין נתניהו, שבה הבהיר האחרון כי מתקפותיה של סגנית השר על יהדות ארה"ב גורמת נזק. נתניהו, שמקבל בתקופה האחרונה תלונות מגורמים יהודיים בארצות הברית, אמר בשיחה כי "יש לנו מספיק משברים איתם ולא צריך להוסיף עליהם עוד". הוא אף ביקש ממנה באופן מפורש לכבד את הרפורמים והקונסרבטיבים. ראש הממשלה היה בטוח שהמסר הועבר, אך חוטובלי מצידה סיפרה על שיחה קצרה של לא יותר מדקה, בטון רגוע ובלי כל נימה של נזיפה.

הפער בין גרסאות השניים אולי מסביר את העובדה שמספר שעות לאחר השיחה, הגיע הריאיון המדובר שהקפיץ את נתניהו וגרם עליית מדרגה ולבחינת האפשרות לפטר את חוטובלי - מכיוון שאולי כך המסר ייקלט.

בכירים במשרד החוץ ראו בסערה שנוצרה הוכחה לדברים שהם אומרים מזמן על הסגנית שיושבת אצלם במשרד על תקן נטע זר מבחינתם: "לא רק שהיא מיותרת ולא מועילה לעומת קודמיה בתפקיד", אומרים הגורמים. "היא ממש גורמת נזק, ולא רק עם יהודי התפוצות".

חוטובלי עצמה נמנעת מלהתעמת בפומבי עם ראש הממשלה, אבל בסביבתה בטוחים שנתניהו "עושה עליה סיבוב" ומנסה לשפר במשהו את היחסים הטעונים שלו עם יהודי התפוצות על חשבונה.