המפגש בין נתניהו לשרי החוץ האירופיים (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
המפגש בין נתניהו לשרי החוץ האירופיים | צילום: אבי אוחיון, לע"מ

ראש הממשלה התעמת עם שרי החוץ האירופיים: במהלך ארוחה משותפת בבריסל, אמר נתניהו לשרי החוץ של מדינות אירופה "תפסיקו לפנק את הפלסטינים, הם מפונקים וטראמפ אמר להם את האמת". לדברי נתניהו, הוא "לא הופתע" מביקורו של פוטין בסוריה - ואף הגיב לתכנית הוזלת המכסים שחשף שר האוצר משה כחלון ("מדיניות טובה").

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד אמר נתניהו על המפגש, שנערך לאחר פגישתו עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני: "הרגשתי כמו אריה, לא הרגשתי בלוע האריות" - וזאת למרות ההתנגדות של רוב שרי החוץ של אירופה להכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל.

 "כמה פעמים ביקשתם להכיר במדינה יהודית ולהפסיק את ההסתה? אני מוכן לעשות בדיקה סטטיסטית", שאל נתניהו את שרי החוץ האירופיים.

עם תום המפגש אמר נתניהו לכתבים במטוס, לפני ההמראה לישראל: "היה מפגש מכבד משני הצדדים. הדיונים נסובו סביב התהליך עם הפלסטינים והכרזתו של טראמפ. אני אמרתי לשרי החוץ: הגיע הזמן לעבור לשיח חדש לגבי האזור. נתתי את הדוגמא של הנחה שהייתה רווחת שנים בשיח שהסכסוך הישראלי-הפלסטיני הוא לב הסכסוך במזרח התיכון", הוסיף נתניהו בשיחה עם הכתבים.

מוגריני ונתניהו, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
רה"מ ומוגריני, הבוקר | צילום: רויטרס, חדשות

"כולם במפגש גינו את מתקפות הטרור"

"עוד אמרתי שלב הסכסוך לא תלוי בהתנחלויות. להגיד את זה שוב ושוב זה לא אמת", גרס נתניהו. "ההתנגדות לציונות קדמה להתנחלויות והיא קשורה לסירוב להכיר במדינה יהודית כלשהי. וגם בכל הנוגע לשתי המדינות, האם המדינה הפלסטינית מוקמת כדי לנסות לתקוף אותנו? האם יש לנו אמצעים להוכיח שהיא לא תהיה מפורזת?".

לדבריו, "ההתנחלות שעליה הפלסטינים מדברים באמת היא יפו ותל אביב וחיפה. הגיע הזמן להפסיק לפנק את הפלסטינים. כמה פעמים ביקשתם להכיר במדינה יהודית ולהפסיק את ההסתה? מוכן לעשות בדיקה סטטיסטית. אני ביקשתי מהם לגשת לשורש הסכסוך והוא הסרבנות להכיר במדינת ישראל ובלי זה נישאר בהיעדר התקדמות בנושא".

שרי החוץ שאלו את נתניהו האם הוא מוכן לקדם צעדים מעשיים כדי לסייע לחיי היומיום של הפלסטינים, והוא השיב להם: "אמרתי שאנחנו עושים את זה. עושים את זה בגז ובשאר תחומים". עוד ציין נתניהו כי "כולם במפגש גינו את מתקפת הטרור והעלו גם את נושא האנטישמיות. אמרתי להם שאם יש גופים שפועלים נגד הציונות ונגד מדינת ישראל, אתם לא צריכים לתמוך בזה".

"לא הופתעתי". פוטין ואסד, היום (צילום: רויטרס)
"לא הופתעתי". פוטין ואסד, היום | צילום: רויטרס

"הסוגיה האירנית עלתה בהיקפים משמעותיים. הסברתי שתהיה לזה השלכה ישירה גם על אירופה", ציין נתניהו. "היא מעוניינת בראש ובראשונה בעצמה, באירופה, בבעיה של הצפה אנושית מהמזרח התיכון שנובעת ממלחמות הדת שמתרחשות באזור שלנו". 

בנוגע לסוגייה האירנית בסוריה אמר נתניהו בתום המפגש: "הפעילות שלנו מונעת התפשטות של דאע"ש והקמת מדינות דאעש במזרח התיכון. באותה העת שאנו מגנים על עצמנו אנו מגנים גם על אירופה. אבל אם אירן תממש את תכניותיה להתבסס צבאית בסוריה היא תעשה זאת על ידי הבאת 80 אלף שיעים לסוריה.