ארגון אונסק"ו מתמודד עם המשבר החמור ביותר בתולדותיו: החל מהאיומים בפרישה ועד ההאשמות על מדיניות חד-צדדית והטייה פוליטית. אמש (שישי), הגיעה מהארגון בפריז ידיעה מרעננת כשאודרי אזולאי, יהודייה מצרפת, נבחרה למזכ"לית הארגון אחרי שגברה בתום חמישה סיבובים בבחירות על המועמד הקטרי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בירושלים הגיבו למינוי באיפוק יחסי, וגורמים מדיניים אומרים שמה שיכריע זה ההתפתחויות בשטח - ולא מי יעמוד בראש ארגון המורשת של האו"ם. מינויה של אזולאי מגיע בצל איומי הפרישה של ארה"ב וישראל מהארגון. ביום חמישי הודיעה ארה"ב על החלטתה לפרוש מהארגון, ושעות ספורות לאחר מכן הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את משרד החוץ להכין את הקרקע לקראת פרישת ישראל.

המזכ"לית אזולאי והשגריר שאמה-הכהן
שאמה הכהן ואזולאי | צילום:

אלא שזמן קצר אחרי שנבחרה, קיימה אזולאי פגישה עם שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, במהלכה אמרה לו שהיא מבינה שהארגון בראשו היא הולכת לעמוד צריך להשתנות ושיש צורך בביצוע שורת רפורמות.

הדברים הפייסניים נאמרו לא בהכרח מתוך אהבת ישראל, אלא בעיקר כדי להחזיר את הארגון ליוקרתו וחשיבותו. באותה שיחה, שאמה הכהן הימר בפניה שהיא תגבור בשני קולות על פני המועמד הקטרי, דבר שאכן קרה. לאחר שנבחרה, אזולאי סימסה לשאמה הכהן ואמרה לו שהיא אכן זקוקה ליכולות הניבוי של ישראל באונסק"ו.

יהודייה בת 45 ממוצא מרוקני: מי את, אודרי אזולאי?

אזולאי בת ה-45 שימשה בעבר כשרת התרבות של צרפת. היא מחזיקה בעמדות סוציאליסטיות, וכאמור, היא גם יהודייה. אביה של אזולאי היה יועץ למלך מרוקו הקודם ומייעץ למלך מרוקו הנוכחי, והוא גם חבר במרכז פרס לשלום.

"הדבר הראשון שאני אעשה זה לפעול לשיקום אמינותו של הארגון, אמונתן של המדינות החברות בו ויעילותו, כדי שנוכל להתמודד עם האתגרים שעולמנו ניצב מולם", אמרה בנאום זמן קצר אחרי שנבחרה. "בעת זו של משבר, אני חושבת שאנחנו זקוקים יותר מאי-פעם לעבודה בארגון אונסק"ו, לתמיכה, לחיזוק הארגון ולתיקונים בו - לא לעזיבתו".

שאמה הכהן בירך על המינוי וכינה את אזולאי "אישה מבריקה". "מרגע שנבחרה, אנחנו מאחלים לה הצלחה גדולה כי הצלחתה לתקן את המעוות בארגון הזה היא הצלחת כולנו", מסר.

לאזולאי, שהתחנכה בלונדון ובפריז, אין הרבה זמן לחגוג. היא ירשה ארגון גוסס עם אמון הולך ונעלם ולגיטימציה במשבר. כעת, אזולאי תיאלץ לנסות לגרום לאמריקנים ולישראלים לחשב מסלול מחדש.