מתנערת מההחלטה. מנכ"לית אונסק"ו בוקובה
מתנערת מההחלטה. מנכ"לית אונסק"ו בוקובה | צילום:

אחרי שהוועד המנהל של ארגון אונסק"ו, קיבל אתמול (חמישי) החלטה המעמידה בספק את הקשר של היהדות להר הבית והכותל המערבי, מנכ"לית אונסק"ו מתנערת מההחלטה שקיבל הארגון ומבהירה את עמדתה בנושא. המנכ"לית, אירינה בוקובה, פרסמה היום הודעה רשמית באתר האינטרנט של הארגון, בה היא כותבת כי "מסגד אל אקצא המקודש לדת האסלאם הוא גם הר הבית, שהכותל המערבי הסמוך לו הוא הקדוש ביותר לדת היהודית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"המורשת של ירושלים היא נצחית ולא ניתנת לחלוקה", כתבה. "לכל אחת מהקהילות שלה יש את הזכות להכרה במורשת ובהיסטוריה שלה. להתכחש למורשת היהודית, המוסלמית או הנוצרית זה לחתור תחת היושרה של העיר ותחת הסיבה שבגינה היא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו".

"בעיר העתיקה יותר מבכל מקום אחר, חולקות המורשת היהודית, הנוצרית והמוסלמית את מקומן", הוסיפה בוקובה. "בתורה, ירושלים היא בירתו של דוד המלך, המקום בו שלמה המלך בנה את בית המקדש. בברית החדשה, ירושלים היא מקום תחייתו של ישו. בקוראן, ירושלים היא העיר השלישית הקדושה ביותר".

בתגובה להודעה, אמר שר החינוך נפתלי בנט כי היא אינה מספיקה. "הרוח הגבית של ארגון אונסק"ו לטרור תיעצר אך ורק כשהארגון יבטל את ההחלטה השערורייתית מאתמול, החלטה המכחישה את ההיסטוריה על מנת לרצות את שונאי ישראל", אמר השר. "מילים הן חשובות, אך הן לא מהוות תחליף למעשי הארגון שבראשו היא עומדת".

בנט הורה להשעות כל קשר עם אונסק"ו

הודעתה של מנכ"לית אונסק"ו באה לאחר שהוועד המנהל של הארגון, המשמש כגוף החינוך, התרבות והמדע של האו"ם, קיבל החלטה המטילה ספק בקשר בין היהדות לכותל המערבי. ההחלטה באה בעקבות יוזמה של ירדן והרשות הפלסטינית ועברה ברוב של 24 מדינות שתמכו בה ושש מדינות שהתנגדו לה. 26 מדינות נמנעו בהצבעה.

מוקדם יותר היום החליט השר בנט, המכהן כנשיא הוועד הישראלי של אונסק"ו, להשעות כל פעילות עם הארגון הבינלאומי באופן מיידי בשל החלטתם, אותה הגדיר השר "יוצאת דופן". על פי החלטת השר בנט, כל השתתפויות הוועד הישראלי יופסקו, לא יתקיימו פגישות עם נציגי אונסק"ו או השתתפויות בכנסים בינלאומיים, וכן לא יתקיים כל שיתוף פעולה מקצועי עם ארגון שלדבריו "נותן רוח גבית לטרור".

"לא אאפשר פעילותם במערכת החינוך". בנט (צילום: פלאש 90, חדשות)
משעה הפעילות מול אונסק"ו. בנט | צילום: פלאש 90, חדשות

השר בנט פנה למדינות החברות בארגון בעולם במכתב וכתב: "ההחלטה מאמש מהווה הכחשת היסטוריה ונותנת רוח גבית לטרור. מי שנותן פרס לתומכי ג'יהאד בירושלים רק בשבוע שבו נרצחו שני יהודים בעיר, יכול חלילה להיות הבא בתור".

עוד הוסיף בנט כי "העולם המערבי צריך לעמוד מול אונסק"ו ונגד פרס לטרור. כמו שפועלים נגד טרור אסלאמיסטי בתדמור וחאלב, כך צריך להתנגד לטרור דיפלומטי בירושלים. המחבל הבא ישאב את הלגיטימציה מההחלטה האומללה אמש. ניתוק ירושלים מישראל, יהיה אבן דומינו שיפגע בסופו בכל העולם המערבי". בנוסף לצעד זה, יכנס השר בנט בשבועות הקרובים ישיבה מיוחדת של חברי הועד הישראלי בארגון בכדי לדון בהמשך הצעדים הדרושים.