מערכת יחסים קשה. אובמה ונתניהו (צילום: רויטרס)
נתניהו ביקש - אובמה התעלם | צילום: רויטרס

בפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארצות הברית ברק אובמה שהתקיימה אמש (שני) בבית הלבן, ביקש נתניהו כי ארצות הברית תצהיר על הכרה בריבונות ישראל בגולן. לדברי נתניהו, הכרה כזו "תשדר מסר חד משמעי לאירן על מניעת תוקפנות משטח סוריה כלפי ישראל". בקשת נתניהו לא נענתה בתגובה מצד הנשיא האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהצהרה משותפת שנתנו שני המנהיגים בפתח הפגישה אמר אובמה כי נתניהו הוא מבין מנהיגי העולם עמם הוא נפגש בתדירות הרבה ביותר, מה שמעיד על היחסים הקרובים בין המדינות. "ביטחון ישראל עומד בראש סדר העדיפויות של ארה"ב", קבע הנשיא האמריקני.

נתניהו השיב כי הידידות בין ישראל וארה"ב היא חזקה והודה לאובמה על המחויבות שלו לשמור על ביטחונה של ישראל במסגרת תכניות הסיוע. "עמדותינו והאינטרסים שלנו משותפים", פתח נתניהו את דבריו במהלך הפגישה בחדר הסגלגל. "לא ויתרנו על התקווה לשלום. אמשיך לפעול להקמת מדינה פלסטינית מפורזת".

בתום הפגישה נודע כי השניים הגיעו למספר סיכומי ביניים מעשיים שנוגעים להסכם הגרעין האירני, תקציב הסיוע הביטחוני וגל הטרור. "זו הייתה אחת מהפגישות הטובות שהיו לי עם הנשיא", אמר נתניהו על הפגישה עם אובמה בתדרוך לכתבים בוושינגטון. "לא היו עימותים הרצאות או סימפוזיון, הייתה אוירה טובה".

במקביל להסכמות הללו, דנו אובמה ונתניהו בניסיון להרגיע את השטח על רקע המתיחות הביטחונית. השניים הסכימו על מספר צעדים מעשיים, גם מצידה של ישראל וגם מצד הרשות הפלסטינית, שמטרתם למנוע הסלמה נוספת. מחר צפוי ראש הממשלה נתניהו להיפגש עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.