הצטרפו לשידור הישיר (צילום: Mendy Hechtman  / Flash 90)
"נתניהו הסכים לנסיגה". רמת הגולן | צילום: Mendy Hechtman / Flash 90

שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר מרטין אינדיק הפתיע את הנוכחים בוועידת ישראל לשלום של עיתון "הארץ", כשחשף כי חמישה ראשי ממשלה ישראלין היו מוכנים לסגת מרמת הגולן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"נתניהו היה מוכן לרדת מכל הגולן במהלך כהונתו הראשונה כראש הממשלה", ציין אינדיק, ששימש גם כמתווך אמריקני למו"מ עם הרשות הפלסטינית. "אל תתנו למנהיגים שלכם להגיד לכם שאתם הקורבנות. אינכם הקורבנות, וביכולתכם לעשות שלום".

שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר הדגיש כי רבין, פרס, ברק, שרון וגם נתניהו תמכו בירידה מוחלטת מהגולן, אם זו תביא שלום. "ייתכן שאם היה נחתם הסכם אז, כל המציאות כיום הייתה נראית אחרת לגמרי", אמר אינדיק.

אינדיק פנה אל הציבור הישראלי ואמר: "אתם הציבור הישראלי אינכם קורבן. מנהיגי ישראל משכנעים אתכם כי אתם קורבן הציבור כדי ליצור חוסר תקווה. אני אומר לכם, אל תקבלו את ההנחה שלנצח תחיו על חרבכם".

מרטין אינדיק בוועידת השלום, הערב (צילום: דוד בכר)
מרטין אינדיק בוועידת השלום, הערב | צילום: דוד בכר

"ההתנחוליות הן הבעיה"

הבכיר האמריקני לשעבר טען כי בשני הצדדים מאמינים שאין להם פרטנר שניתן לסמוך עליו, וכך נוצר מבוי סתום. "גם כשאבו מאזן מקיים את מחויבויותיו עדיין אומרים שאין פרטנר", אמר. "יש לכם את היכולת להפוך את הצד השני לפרטנר. אבו מאזן יהיה פרטנר, אם ישראל תהיה מוכנה לפנות את ההתנחלויות".

"ההתנחלויות הן הבעיה", הדגיש. "הבניה בהתנחלויות שממשיכה יום יום מונעת את הפשרות להחזרת השטחים הללו בהסכם עתידי. אי אפשר גם לדבר על שתי מדינות, וגם לשלוט בשטח, ובכך להמשיך בכיבוש".