"לא רגיל ללמוד על הביקור כך" (צילום: AP)
לא קישר בין ישראל לדאע"ש. קרי | צילום: AP

המחלוקת בין ירושלים לוושינגטון נמשכת: לאחר שדבריו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על המזרח התיכון עוררו סערה בישראל, בארה"ב מיהרו להבהיר כי קרי לא קשר מפורשות בין הסכסוך הישראלי-פלסטיני להתחזקות דאע"ש. סגנית דוברת מחלקת המדינה האמריקנית טענה כי דבריו של קרי סולפו מסיבות פוליטיות - "הוא לא עשה הקשר בין ישראל לצמיחת דאע"ש, נקודה". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מזכיר המדינה אמר כי במהלך עבודתו במהלך גיבוש הקואליציה נגד דאע"ש, מנהיגים באירופה ובעולם אמרו לו שאם הסכסוך הישראלי-פלסטיני היה נפתר, מצב המזרח התיכון היה טוב יותר. זה לא חדש - נשיאים מכל המפלגות במשך עשורים טענו שפתרון הסכסוך יוביל ליציבות האזור, ומזכיר המדינה הסכים עם האמירה הפומבית", הסבירה סגנית הדוברת, מארי הארף.

הארף גם העירה כי "מנהיגים ישראלים, ברבים, לא הסכימו עם מה שחשבו שמזכיר המדינה אמר - אנחנו יודעים שהרגשות סוערים בפוליטיקה, אבל או שאותו שר לא קרא את דברי מזכיר המדינה או שמישהו נוקט בפוליטיקה של סילוף. זו קריאה לא נכונה של דבריו של מזכיר המדינה, נקודה".

ארדן: "הכרזת קרי - חרפה"

פרסום דבריו של קרי גרר מחאה בקרב שרים בממשלת ישראל: יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, טען בתגובה לדברים כי "גם כשבריטי מוסלמי עורף ראש של בריטי נוצרי, תמיד יהיה מי שיאשים את היהודי". שר הכלכלה הוסיף כי  "את הטרור לא מצדיקים, בטרור נלחמים. האמירה שהסכסוך הישראלי-פלסטיני מחזק את דאע"ש היא זריקת עידוד לטרור העולמי".

לאחר מכן הדגיש בנט כי דאע"ש הם "טרוריסטים שרוצים להשתלט על כל המזרח התיכון, וצריך להאמין להם. אפשר או להילחם בזה או להסביר את זה. הבחירה ביד העולם והוא יישא בתוצאותיה". גם השר גלעד ארדן (הליכוד) הצטרף לביקורת על דברי קרי: "אני דווקא מכבד את קרי ומאמציו, אבל כל פעם מחדש כשהוא שובר שיאים של חוסר הבנה לאזורנו ולמהות הסכסוך במזרח התיכון אני מתקשה לכבד את דבריו. חוסר כבוד? זה הגורם להתחזקות דאע"ש? איך לא חשבנו על זה קודם?".

השר הוסיף כי "אפילו הנשיא אובמה אמר בנאומו באו"ם שצריך להרפא מהאשליה כאילו הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא המקור לכל הבעיות במזה"ת. האם מישהו סיפר למזכיר המדינה שישראל מוכנה לחידוש המו"מ?  רק הסרבנות וההסתה הפלשתינית ממשיכים למנוע כל ניסיון לחידושו. אז אולי כדאי שג'ון קרי יקשיב לנשיא שלו, לפני שהוא ממהר להכריז הכרזות שמייצגות חרפה לוגית ועלולות לעודד שפלות מוסרית".

המסר של דאע"ש לקומנדו הבריטי (צילום: AP, חדשות)
הסכסוך מחזק את דאע"ש? | צילום: AP, חדשות

הלילה קרא מזכיר המדינה קרי לישראל ולפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן. "לא היה מנהיג אחד שפגשתי במזרח התיכון שלא העלה בפניי את הצורך להגיע לשלום", אמר קרי באירוע לציון חג הקורבן, "מכיוון שהסכסוך מעודד גיוס צעירים לארגונים קיצוניים והוא מקור לזעם ותסיסה ברחוב הערבי. על אנשים להבין את הקשר בין הדברים".

"עלינו למצוא דרך שבה שתי המדינות האלה יוכלו לחיות יחד, זו לצד זו", הוסיף קרי. "חיוני שנמצא דרך לחזור למשא ומתן. אני עדיין מאמין שזה אפשרי ועדיין מאמין שעלינו לפעול לשם כך".

בתוך כך הבטיח אמש יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי השקט ברצועת עזה יישמר "השנה ובשנה הבאה". אבו מאזן אמר את הדברים לקבוצת תורמים עמם נועד ברמאללה, בניסיון להרגיע אותם ולעודד אותם להשקיע את כספם בפיתוח ושיקום הרצועה. אבו מאזן אף ציין בהקשר זה כי שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, ואף הפיג לדבריו את חששותיו בנושא. "אמרתי לו שאנחנו אחראים לשמירת הפסקת האש", טען אבו מאזן. "אמרתי לו שאינני חוזה עתידות, אבל בשנה הנוכחית ובשנה הבאה לא יהיו עימותים נוספים".