החיילים החטופים (צילום: חדשות)
אורון שאול והדר גולדין ז"ל | צילום: חדשות

כארבעה חודשים מתום מבצע "צוק איתן", שרידי גופות החיילים אורון שאול ז"ל והדר גולדין ז"ל עדיין מוחזקות בידי חמאס. המגעים הישירים שהתקיימו בין הצדדים בקהיר לא הניבו תוצאות, ובחמאס שבים ומציבים דרישות נוספות בדרך לעסקה. אמש (שני) הדגיש בכיר חמאס, מוסא אבו מרזוק, כי חמאס לא תשקול בעת הזו עסקה עם ישראל בנושא אם דרישותיה המוקדמות לא ייענו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אבו מרזוק, שטיפל בין השאר בעסקה לשחרור גלעד שליט, אמר בריאיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי "עדיין מוקדם לשוחח עם ישראל בנושא, וחמאס לא תשקול אחת כזו עד שישראל תיישם הסכם מקיף להפסקת אש". בשלב זה נאכפת הפסקת האש שהושגה באמצעות הבנות, אך הצדדים לא הגיעו להסכם כולל.

אבו מרזוק (ומשעל), ארכיון (צילום: רויטרס)
אבו מרזוק ומשעל, ארכיון | צילום: רויטרס

לדבריו, השיחות בין ישראל לחמאס על יישום הסכם קבע נותרו תקועות, וחוסר ההתקדמות מונע את המשך הדיונים בהסדרים הביטחוניים ובחילופי אסירים, שבויים וגופות. "חמאס נותר חזק בגדה המערבית, והוא זוכה לתמיכת העם הפלסטיני", הוסיף אבו מרזוק. לדבריו, הארגון פועל להסרת שמו מהרשימה האמריקנית של ארגוני הטרור.

עוד התייחס הבכיר למאמצים הדיפלומטיים החדשים של אבו מאזן. "אנחנו תומכים בפעילות לקבלת הכרה במדינת פלסטין באו"ם", אמר אבו מרזוק. הוא התייחס גם לקרע בהנהגה הפלסטינית, ואמר כי הפיוס בין פתח לחמאס תלוי בהחלטת יו"ר הרשות אבו מאזן וברצונו "ליישם את הפיוס באופן מיידי".

הבכיר הדגיש את הצורך בהחלטה מאוחדת שתקבע תאריך חדש לבחירות ברשות. במסר של פיוס פנים פלסטיני, הביע מרזוק אמון בראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה: "הוא הבחירה היחידה של ממשלת האחדות".