אבו מאזן במסר לישראלים (צילום: רויטרס, חדשות)
יו"ר הרשות אבו מאזן, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בעוד הטרור משתולל ברחבי ישראל, אבו מאזן מלבה את האש מרמאללה. יו"ר הרשות הפלסטינית נאם בטקס לציון עשור למותו של היו"ר הקודם, יאסר ערפאת, בו הציג שורה של עמדות קיצוניות מתמיד כשהוא מברך כל פלסטיני שרוצה להיאבק למען שחרור פלסטין. בסוף החודש, אמר אבו מאזן, הרשות תפנה למועצת הביטחון של האו"ם כדי שזו תקבל החלטה על "סיום הכיבוש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את נאומו החל בציטוט של ערפאת: "לא נוותר על אף שעל מאדמת ירושלים". הקהל הריע וענה לו "לירושלים צועדים מיליוני שהידים", אחת הסיסמאות בהן ערפאת נהג לשלהב את ההמונים.

"תוצאת הפעולות של ישראל תהיה מלחמת דת"

"מנהיגי ישראל עושים שגיאה גדולה כשחושבים שההיסטוריה יכולה לחזור על עצמה והם יכולים לחלק את אל אקצא כמו שחילקו את מערת המכפלה בין יהודים למוסלמים", אמר יו"ר הרשות על המתיחות בהר הבית. "הם יתחרטו על מעשיהם שתוצאתם היא מלחמת דת".

יאסר ערפאת (צילום: חדשות 2)
הולך בדרכו? היו"ר הקודם ערפאת | צילום: חדשות 2

יו"ר הרשות חזר על העמדות הקיצוניות של ערפאת ואמר: "לא נקבל את חלוקת ירושלים. ירושלים שנכבשה ב-67 (מזרח ירושלים) היא בירתנו הקדושה. כולנו מגני ירושלים מפני הקיצונים וזכותם של הפלסטינים להגן על המקומות הקדושים. הרחיקו את המתנחלים שמטמאים את אל-אקצא, ואנחנו נישאר רחוקים מהם".

"אנו מברכים כל פלסטיני שרוצה להיאבק למען הסוגיה שלנו - שחרור פלסטין. בסוף החודש הזה נפנה למועצת הביטחון של האו״ם כדי שתקבל החלטה על סיום הכיבוש ונצטרף לאמנות בינלאומיות", הזהיר מפני מהלכים חד צדדיים של הפלסטינים.

החמאס: "לפלסטין חסר נשיא אמיץ"

למרות הזעם נגד ישראל, הוא לא חסך ביקורת גם מהחמאס: "חמאס מעכבת את השיקום של עזה. הפעולות שלהם בעזה ובגדה לא יוצרות את הרושם שהם מעוניינים בפיוס. מה החוכמה בחתימת הסכם הפיוס וכעבור כמה ימים לחטוף שלושה נערים?"

לא פרטנר. השר פרי, ארכיון (צילום: קובי גדעון לע"מ)
לא פרטנר. השר פרי, ארכיון | צילום: קובי גדעון לע"מ

בחמאס לא נשארו חייבים, ובכיר הארגון מושיר אלמסרי אמר בעזה: "אבו מאזן מספר שקרים. לפלסטין חסר נשיא אמיץ". להבדיל, שר החוץ ליברמן אמר כי הנאום מוכיח כי בין השניים אין הבדל: "במלאת עשור למותו של ערפאת אנו רואים כי אין שום הבדל בין ערפאת לאבו-מאזן, שניהם שונאי יהודים המאמינים בטרור ומקדמים טרור. ההבדל היחיד הוא שאבו-מאזן מסוכן יותר כי הוא יודע להסוות את פרצופו האמיתי טוב יותר״.

הבוקר, אמר השר יעקב פרי ל"גלי ישראל" כי יו"ר הרשות אינו פרטנר למשא ומתן: "אבו מאזן אינו איש שאנחנו יכולים לשבת מולו במשא ומתן, עד שהוא לא יבין שיש לו חלק בהסתה של הרחוב ובכל מה שנוגע למצב בירושלים ולהסלמה עם ערביי ישראל. זאת לא העת להציע לו משא ומתן כי הוא הפך להיות איש מסית ומדיח".