חברי הרשימה המשותפת בכנסת. ארכיון
חברי הכנסת הערביים (ארכיון) | צילום: גיל יוחנן, חדשות

המערכת הפוליטית סערה לאחר הפרסום אמש (ראשון) במהדורה המרכזית לפיו הפלסטינים מתכננים לפנות לאו"ם בניסיון להגיש הצעת גינוי נגד ישראל בעקבות חוק הלאום. התכנון זכה לגינויים מכל רחבי הקשת הפוליטית, מימין וגם משמאל. "יצא המרצע מן השק", טען נתניהו. "נתייצב נגד הניסיון לפעול נגד ישראל", הכריזה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסביבת ראש הממשלה נתניהו בחרו לתקוף את האופוזיציה וטענו שהם אלה שבעד הפלסטינים: "ראשי השמאל - גבאי ולפיד, צריכים להסביר לציבור מדוע הם בעד הפלסטינים והח"כים הערבים ונגד חוק הלאום ששומר על מדינת ישראל כמדינה יהודית".

נתניהו
"יצא המרצע מן השק", נתניהו (ארכיון) | צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ, חדשות

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, תקף את חברי הכנסת הערבים, שלטענתו משתפים פעולה עם אויבי המדינה: "שוב ח"כים בכנסת ישראל חותרים תחת המדינה. חברי הכנסת מהרשימה המשותפת שמקבלים משכורת מהמדינה וזוכים לכל הכלים הפרלמנטריים, עוד מעיזים לשתף פעולה עם אויבנו ולהכפיש את שמנו בעולם. מי שמשתף פעולה עם הרשות הפלסטינית נגד ישראל - צריך לשאול את עצמו אם מקומו בפרלמנט הפלסטיני או הישראלי".

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש גינה גם הוא את התכנון, ואף פנה בתגובה לוועדת האתיקה במטרה לתקן את כללי האתיקה כך שיאפשר להעניש חבר כנסת שיפעל נגד ישראל: "יש לקדם את שינוי כללי האתיקה כך שהעונשים יהיו קשים ויש לשקול אף הוספת סעיף רלוונטי בחוק ההדחה. הגבול עבר מזמן".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון תקף וטען כי "אין גבול לצביעות. הח"כית מהרשימה המשותפת, עאידה סולימאן, מוציאה את דיבתה של מדינת ישראל במסדרונות האו"ם ומתלוננת על 'חוסר הדמוקרטיה' בישראל. אין עוד מדינה החברה באו"ם שבה חברת פרלמנט של מדינה חוברת לגורמים הפועלים נגדה".

אבי גבאי
"נמשיך להילחם בתופעה", גבאי | צילום: פלאש 90, מארק ישראל סאלם, חדשות

גם באופוזיציה גינו בחריפות את הדברים שעלו מהפרסום. יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי טען שימשיך להילחם בתופעה. "הח"כים של הרשימה המשותפת ממשיכים להשמיץ את המדינה שלנו בכל מקום", כתב. "נמשיך להילחם בתופעה הזאת. האחרון שיכול לקטר עליהם הוא נתניהו, שלחץ בחום את ידו של ערפאת, שיחרר 1,000 מחבלי חמאס, הפסיד לחמאס בצוק איתן, הביא את סלאח ערורי לטיול בעזה והסתיר מהרמטכ"ל את העובדה שהוא ובן הדוד שמרון, נתנו אישור לגרמניה לשדרג צוללות מצריות".

"נתייצב נגד הניסיון לפעול נגד ישראל", גב | צילום: AP, חדשות

גם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני יצאה נגד הדברים. "נתייצב נגד הניסיון של חברי הכנסת הערבים לפעול נגד ישראל ולגנות אותה באו"ם ונאבק בתוך ישראל לשמור עליה כמדינה יהודית ודמוקרטית", כתבה. "נמשיך להתנגד נחרצות למי שיבקש לפגוע בקיום של ישראל כמדינת העם היהודי או בקיומה כדמוקרטיה. חוק יסוד מגילת העצמאות שנביא להצבעה יחזיר את ישראל לעצמה".

"חרפה וחתרנות", יאיר לפיד | צילום: חן גלילי, חדשות

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד תקף תחילה את נתניהו שטען בתגובתו שהוא מסייע לפלסטינים. "שוב נתניהו מפיץ שקרים ושנאה, שוב מתברר שאין אצלו שום ערכים, רק פוליטיקה של פילוג עם ישראל". בהמשך התייחס לפיד גם לעצם הפרסום: "פניית הח"כים הערבים לאו"ם היא חרפה וחתרנות. בשום מקום אחר חברי פרלמנט לא פועלים ככה נגד המדינה שלהם".

גם ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני התייחס לפרסום: "חוק הלאום- בושה. הפנייה של המשותפת לאו"ם - חרפה. מצאתם את הדרך הכי לא אלגנטית לקבור את המחאה נגד החוק".

חברי הכנסת מהרשימה המשותפת ענו לביקורת החריפה. "כנראה שעל ראש הגנב בוער הכובע", כתב חבר הכנסת יוסף ג'בארין. "אם לממשלת ישראל אין מה להסתיר מעיני העולם מדוע רבה כל כך ההתרגשות? התשובה היא שישראל צריכה להתבייש בחוק הלאום ובחקיקה הגזענית מול העולם הדמוקרטי שמקדם שוויון ואזרחות שווה לכל האזרחים. עומק הפעילות שלנו ברמה הבינלאומית כעומק הגזענות".

גם יו"ר הרשימה המשותפת וחבר הכנסת איימן עודה הגן על ההחלטה לפנות לאו"ם: "שום דבר לא סודי. חוק העליונות היהודית ממסד את ההפרדה, האפליה והגזענות. כך אמרנו בכנסת וכך נגיד בעולם. בסך הכול מדובר בהסברה במיטבה. חוק הלאום פוגע פגיעה אנושה בשוויון בין האזרחים ובמרחב הדמוקרטי. בשביל זה אנחנו ניאבק בכל החזיתות. ראוי שמי שעוד רוצה לחיות בדמוקרטיה יצטרף אלינו".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/