אבו מאזן , מחמוד עבאס
בכירי הרשות (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל מאלכי, קרא היום (רביעי) למדינות הערביות לעמוד יחד עם הפלסטינים במאבקם נגד המדיניות האמריקנית. מאלכי סיפר היום ברדיו הרשמי הפלסטיני כי תדרך את שרי החוץ הערביים במהלך פסגת הליגה הערבית בקהיר בנוגע לצעדים של האמריקנים נגדם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מאלכי טען שסיפר לשרי החוץ כי הפלסטינים יאבקו בדרכים פוליטיות ומדיניות בהחלטות האמריקניות וכי דחף בשרים לקחת עמדה פרו פלסטינית. הוא סיפר כי דיבר עם שרי החוץ בהרחבה על המשבר הצפוי בסוכנות הפליטים של האו"ם (אונר"א), וטען שפגישה נוספת בנושא זה צפויה להתקיים במהלך כינוס עצרת האו"ם בניו יורק.

מאלכי התייחס גם להחלטה האמריקנית לסגור את משרדי אש"ף בוושינגטון וטען כי התקיים דיון מיוחד בנושא במוקטעה ברמאללה על מנת לסייע לפלסטינים הנמצאים בארצות הברית. מאלכי טען גם כי יגישו קובלנות בפורומים בין-לאומיים בשל ההפסדים שנגרמו להם כתוצאה מסגירת משרדיהם בוושינגטון.

על רקע התגובות הזועמות ברשות הפלסטינית אחרי סגירת נציגות אש"ף בוושינגטון, העבירו אתמול גורמים ברשות מסר: לא ניכנע לתכתיבים אמריקניים. התחושה ברשות היא של "מצור מדיני" מצד האמריקנים.

מאמר של נאסר לחאם, פובליציסט מקורב ליו"ר הרשות אבו מאזן, פורסם היום תחת הכותרת: "ארה"ב נכבשה על ידי ישראל". זו הכותרת וזו התפיסה בשטחים. דפי המסרים מרמאללה אחידים - לא ניכנע לתכתיבים אמריקניים. במקביל, גורמים ברמאללה אמרו לחדשות שלא יסכימו לבצע ויתורים, לא בעמדת המוצא למשא ומתן כפי שדורשים האמריקנים, ולא בנושא של הפנייה לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג.

באותה נשימה אומרים הגורמים "ארגז הכלים שלנו ריק, עלינו להוריד את הראש ולהמתין". סיבה אחת לכך היא שהרשות הפלסטינית מסרבת, כתפיסת עולם, להתעמת עם ישראל, גם בגלל התלות הכלכלית, גם בגלל התיאום הביטחוני וגם כי זוהי תפיסת אבו מאזן: לא הולכים על אינתיפאדה ופיגועים. הסיבה השנייה - אין למעשה אלטנרטיבה מדינית, הפלסטינים ניסו לפנות לרוסיה, שהפנתה בחזרה לישראל.

נקודת האור של אבו מאזן - בנושא של עזה הוא משפר את מצבו: בשלב זה יש הבנה ישראלית, מצרית ואמריקנית שהדרך לעזה עוברת ברמאללה.