ריבלין וארדואן שוחחו בנושא (צילום: רויטרס, מרים אלסטר / פלאש 90)
ריבלין וארדואן | צילום: רויטרס, מרים אלסטר / פלאש 90

פרסום ראשון: נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן שיגר אמש (רביעי) איתותים על רצונו לקיים שיחה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, בניסיון לתווך במגעים להרגעת הרוחות בהר הבית. הבקשות שהגיעו למערכת המדינית הישראלית הועברו למשרד החוץ שהמליץ לנשיא המדינה שלא לקיים את השיחה לאור ההסתה והמעורבות הטורקית בחימום הרוחות - אך הנשיא ריבלין דחה את ההמלצה וקיים הערב את השיחה עם הנשיא הטורקי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשיחתם הבהיר הנשיא ריבלין למקבילו הטורקי כי מתקפת הטרור שהתרחשה ביום שישי שעבר בהר הבית, היא חציית קו אדום בלתי מתקבלת המעמידה בסכנה את היכולת לחיות יחד. הנשיא הזכיר לארדואן כי לאחר מתקפות הטרור בטורקיה, מהרה מדינת ישראל לגנות בתוקף מעשים נפשעים אלו וכי אנו מצפים לשמוע גינוי דומה גם מטורקיה מפני שטרור הוא טרור בכל מקום בו הוא מתרחש, בירושלים, איסטנבול או פריס.

"ישראל שומרת ותמשיך לשמור על הסטטוס קוו במקומות הקדושים", הוסיף ריבלין. "הצעדים שננקטו בהר הבית נועדו להבטיח כי מעשי טרור שכאלה לא ישנו וכי חובתנו הקודמת לכל היא השמירה על חיי האזרחים העולים אליו".

הנימוק של משרד החוץ לאי קיום השיחה היה, בין השאר, כי צריך למנוע מארדואן ומהטורקים להפוך למתווכים במוקד הרגיש הזה לאור ניסיון העבר, וכי יש מספיק גורמים שפועלים לקרר את הרוחות, בהם האמריקנים, ואין צורך להכניס את הטורקים כמתווך נוסף. במשרד החוץ רואים בבקשה של ארדואן "ניסיון תעלולני" להיכנס לתפקיד ולקבל את ההילה של מי שמרגיע את הרוחות.

למרות זאת, דחה נשיא המדינה ריבלין את המלצת משרד החוץ בנימוק שכשארדואן מבקש לדבר יש לדבר איתו, גם אם השיחה לא תהיה נעימה, גם אם הטונים יהיו צורמים וגם אם יהיה עימות. ריבלין סבר שאחרי הפיוס עם טורקיה, לא יכול להיות מצב שבו נשיא מדינת ישראל מסרב לקבל שיחה מארדואן.

ביקש לבצע פיגוע על רעק מהומות המגנומטרים (צילום: חדשות 2)
המגנומטרים בהר הבית | צילום: חדשות 2

בקשתו של ארדואן מגיעה על רקע המתיחות בשבוע האחרון סביב הצבת גלאי המתכות בכניסה להר הבית. לאחר הערכת מצב מטכ"לית שהתקיימה הבוקר, הוחלט כי חמישה גדודי צה"ל ישמשו ככוח כוננות לקראת יום שישי, בו צפויים עשרות אלפי מתפללים מוסלמים לעלות להר הבית בירושלים, שבוע אחרי הפיגוע הקשה בו נרצחו שני שוטרים.

בצה"ל אמרו כי ההחלטה על שחרור הגדודים תתקבל לאחר הערכת מצב נוספת מחר. מדובר בתגבור משמעותי של סדר הכוחות: הגדודים מוכפפים לפיקוד המרכז, ויעשו את השבת במרחב הזה למקרה שיהיה צורך להשתמש בהם.

מבית הנשיא נמסר בתגובה: "בבית הנשיא התקבלה אמש בקשתו של נשיא טורקיה לשוחח עם נשיא המדינה. כנהוג בשיחות עם מנהיגי מדינות המצויות בקשרים דיפלומטיים עם מדינת ישראל, תקבע השיחה, וזאת כאמור בהמשך לבקשתו של ארדואן. כמו בכל שיחה מדינית, גם בשיחה זו, יעביר הנשיא לארדואן את עמדתה של מדינת ישראל באופן המוסכם והמתואם עם כלל הגורמים הרלוונטיים".

עוד נמסר כי "בשום שלב לא הועברה אל בית הנשיא עמדה מדינית לפיה מדינת ישראל אינה באה בדברים עם טורקיה בשל 'תמיכתה של זו בטרור או בשל הסתה', כפי שנטען. נשיא המדינה עושה מאמצים כבירים, יחד עם ההנהגה בישראל כולה, להרגעת הרוחות באזור ולהשבת השקט ושגרת הביטחון לאזרחי ישראל. צר לנו כי גופים האמורים גם הם להיות שותפים לאותה המשימה, מעדיפים להשחיר את פניו של הנשיא במקום לפעול למען טובת המדינה".