"כשאתה דוחה את העימות לקדנציה הבאה או לדור הבא, אז בסוף זה מתפוצץ בפנים", כך אומר הערב (שישי) שר הביטחון משה יעלון בריאיון ראשון מאז שנחתם ההסכם ההיסטורי בין אירן למעצמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אילולא המאמץ שישראל השקיעה בשנים האחרונות, אז גם לא היו סנקציות שמוטלות על אירן", אמר יעלון בריאיון ל"אולפן שישי". "אבל ההסכם הזה לא קשור למדיניות שלנו, הוא קשור למדיניות של המעצמות. התפיסה הזאת של להימנע מהעימות כשצריך להתעמת כמו במצב הזה עם אירן, לדחות את זה לעשור הבא, לדור הבא - עלינו לא מקובלת".

"אני חושב שהמשא ומתן הזה יילמד עוד הרבה שנים", הוסיף יעלון, "איך מצד אחד המעצמות באות עם הקלפים הטובים שיש להן, הן לא חייבות הסכם, ובסופו של דבר זה מצטייר כאילו המעצמות חייבות ולא האירנים".

עם זאת, יעלון הבהיר כי החתימה על ההסכם לא תפגע ביחסים בין ישראל לארה"ב. "גם הנשיא אובמה מדבר על מחויבותו לביטחון ישראל, וכמו שעד עכשיו היחסים הביטחוניים היו מצוינים הם יהיו מצוינים גם בעתיד", הבטיח יעלון. "מזכיר ההגנה קרטר מגיע ויש לנו הרבה על מה לדבר, כי בהרבה נושאים אנחנו מתמודדים עם אויבים משותפים".

הישג לאובמה: 34 בעד הסכם הגרעין (צילום: רויטרס)
"מדבר על מחויבותו לביטחון ישראל". אובמה | צילום: רויטרס

"נצטרך לדבר על התמורות שמגיעות לישראל"

יעלון רמז בריאיון כי ישראל תדרוש בעתיד הטבות מארה"ב בתמורה להסכם שנחתם על אפה וחמתה. "ברור שהשתנה פה המצב ונצטרך ללמוד אותו", אמר יעלון. "גם המצב הגרעיני של אירן כמדינת סף, גם העובדה שאירן עומדת לקבל מיליארדים, יהיה פה איום טרור של חיזבאללה עם מימון רב יותר, חמאס עם מימון רב יותר, חזיתות חדשות כולל ביהודה ושומרון ויש פה גם את התחמשות המדינות השכנות. עם כל המרכיבים האלו אנחנו נצטרך בעוד מספר חודשים, אחרי שיאושר ההסכם, לבוא ולדבר על התמורות שמגיעות לישראל כדי לשמור על היתרון האיכותי".

אחד החששות של שר הביטחון הוא מפני התחמשות גרעינית של מדינות נוספות באזור. "העובדה שאירן תהיה מדינה סף גרעינית תגרום לכך שמדינות שכבר הצהירו לא תוכלנה להתעלם מזה", אמר יעלון. "ערב הסעודית, מצרים, טורקיה - הן רואות את אירן כיריבה, והחשש קיים שעוד לפני תוך עשר השנים, מדינות נוספות ירצו לרכוש יכולת גרעינית".

יעלון הדגיש כי ישראל אינה מחויבת להסכם שנחתם בין אירן והמעצמות. "אופציה צבאית מול אויב כמו אירן חייבת להיות, וישראל צריכה להיות ערוכה להגן על עצמה בכוחות עצמה", אמר.

כמו כן, הוא התייחס גם להתקרבות בין המחנה הציוני לליכוד על רקע ההתפתחויות בנושא הגרעין האירני. "אנחנו שמחים שהמחנה הציוני נוקט עמדה אחראית", אמר יעלון. "יש לא מעט נושאים שכשנדון בהם, נגיע למסקנה שאפשר להרחיב את הממשלה מתוך ראיית האתגרים. הוויכוח הנושן סביב הסכסוך הישראלי-פלסטיני, נראה לי שהוא לא רלוונטי".