נתניהו ומקרון בימים טובים יותר (צילום: רויטרס, חדשות)
נתניהו ומקרון בארמון האליזה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

פרסום ראשון - מתיחות מדינית בין ירושלים לפריז: לאחר ההחלטה של ממשלת ישראל להקפיא כחצי מיליארד שקלים מכספי המיסים שהיא גובה מפלסטינים במסגרת חוק קיזוז המשכורות למחבלים - צרפת העבירה את מחאה רשמית, במה שנגרר לחילופי מהלומות דיפלומטיים בין המדינות. כך פורסם הערב (ראשון) לראשונה במהדורה המרכזית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

העימות המדיני פרץ לאחר שבשבוע האחרון פנתה צרפת לישראל בבקשה הבאה: "שנו את החלטתכם להקפיא את העברת כספי המיסים לרשות הפלסטינית". אלא שהדרישה הצרפתית קיבלה תשובה ברורה מישראל שאינה משתמעת לשתי פנים.

צרפת במסר חריף לישראל (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

ראש הממשלה נתניהו מצדו שיגר מכתב תגובה רשמי לצרפת עם תשובה ברורה לדרישה: "ישראל תמשיך לפעול בהמשך מדיניותה ובהתאם לחוק שקבעה הכנסת. בקשה זו איננה נכונה מוסרית ומדינית ואף מנוגדת לעקרונות המדיניות האירופית של מאבק בטרור".

המסר הישראלי לצרפת (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

באירופה בכלל ובצרפת בפרט רואים את ההחלטה הישראלית כבלתי סביר שפוגעת ברשות הפלסטינית, ומכאן שגם מערערת את היציבות. אבל בקבינט המדיני-ביטחוני נרשמת תמימות דעים, שיש לקיים את החוק שהתקבל בכנסת כפי שהוא - ולהמשיך עם ההקפאה של הכסף לרשות. בישראל מדגישים: "לא נעביר כסף כדי שהרשות תשלם אותו למחבלים ואסירים ביטחוניים".

המסר הישראלי לצרפת (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

הדרישה הצרפתית מגיעה בצל חשיפת דבריו של בכיר מאוד ברשות הפלסטינית במהדורה המרכזית בשבוע שעבר. בשיחות סגורות שקיים הבכיר ושתוכנן הגיע לידי החדשות עולה כי אותו בכיר חושש שבחמאס ינצלו את המצב הכלכלי הקשה, ישלמו שוחד לקצינים וכך יקנו אותם - כפי שארגון הטרור השתלט על רצועת עזה לפני עשור.

תהלוכה של חמאס בצפון הרצועה (צילום: חדשות)
החשש ברמאללה: חמאס תשתלט על הגדה | צילום: חדשות

"אנחנו חוששים שחמאס ינצלו את המצב הכלכלי המתדרדר של קצינים שלנו של אנשי המנגנונים (חצי משכורת) שלנו, ישלמו כסף - יקנו אותם", אמר הבכיר והוסיף: "כך חמאס השתלטה על עזה בהפיכה ב-2007 - תשלום שוחד מתחת לשולחן".

תגובת ארגון אלמגור: ארגון אלמגור המייצג נפגעי הטרור מביע זעזוע והתנגדות חד משמעית לדרישת צרפת ממשלת ישראל להעברת כספים לרשות הפלסטינית. הכספים המועברים לרשות משמשים כפרס וכעידוד לרוצחים של אזרחי ישראל. ממשלת ישראל דרשה מהרשות הפלסטינית להפסיק את ההסתה האנטי ישראלית, החינוך לשנאה ואנטישמית ואת ההאדרה של רוצחים ונענתה בשלילה. כמו כן נדרשה הרשות להפסיק את הענקת פרסים כספיים למבצעים מעשי טרור. קיזוז כספים המיועדים לתמיכה בטרור מיועדת להציל חיים. דרישה להמשיך להעביר את הכספים לרשות הפלסטינית בלי שזו תתחייב להפסיק את תמיכתה בטרור זו כמוה בתמיכה בהסתה ובעידוד לרצח.