על רקע הדיווחים שנפוצו בשבועות האחרונים על כך שרוסיה פועלת להשבת גופתו של המרגל הישראלי אלי כהן ז"ל שהוצא להורג בסוריה בשנות ה-60, הערב (רביעי) נחשפה במהדורה המרכזית שיחה עם מוריס כהן המנוח, אחיו של אלי - איש מוסד בעצמו. בשיחה שהוקלטה, מספר האח השכול על המאמצים הכבירים להשיב את גופת אחיו לקבורה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"יש גרסה שאומרת שהנשיא הקודם אמין אל חאפז שם אותה במחנה ושם גדוד טנקים כדי לשמור עליה", אמר, "ואחר כך הנשיא אסד, המנוח האב, אומרים שחפר והטמין מטען גז ויצק עליו בטון. יש אנשים אחרים, גרסה אחרת, שאומרים שחמומי מוח שרפו את הגופה. אני חושש שהגרסה הזאת יכולה להיות נכונה מפני שזה קלף מיקוח פוליטי יקר מאוד".

השעון שהושב ארצה לפני שנה
השעון שהושב ארצה לפני שנה | צילום: חדשות

מוריס כהן היה בעצמו איש מוסד ובריאיון שנתן לד"ר אבי יעקובוביץ' לפני מותו, חשף כי ארגון הביון הישראלי כמעט והצליח להביא את גופת אחיו לקבר ישראל, במבצע שנכשל לפני 40 שנה בדרום לבנון. "אני כמעט משוכנע שהיום שומרים על כך בסוד בסוריה", סיפר. "שמעלימים את המידע הזה ומעטים בסוריה בעצמם יודעים איפה הוא נמצא. כי נעשה ניסיון בעבר לחטוף את הגופה. היא הועברה לגבול לבנון-סוריה".

בני המשפחה עודכנו במהלך השנים במאמצים להשבת הגופה, אולם נראה שלא כל המידע היה חשוף בפניהם. סופי כהן, בתו של אלי, שנחשפה לראשונה להקלטה דרכנו, סיפרה שלא ידעה על הפרטים שעליהם סיפר דודה מוריס וקראה למדינה לשחרר את כל המידע שיש ברשותה על אביה: "לא הכרתי, לא שמעתי על כל הסיפור הזה, זה פעם ראשונה שאני נחשפת לגרסאות האלה ואין לי מושג אם הן אמיתיות או לא. המשפט הכי שגור הוא 'אין קצה חוט' ומנסים להגיע לקצוות ובלי שום הצלחה".

"פעם ראשונה שנחשפתי לסיפור הזה". סופי | צילום: החדשות

השינוי אירע לפני שנה - כשהצליח המוסד לאתר את שעון היד של המרגל בדמשק. "זה היה מהלך מפתיע ממש, מרגש", אמרה סופי. "זה הדבר היחיד שחזר מסוריה בעצם. זה היה מתחת למיטה של האלמנה של הסוהר או של החוקר, אני לא בטוחה. הביאו אותו (את השעון) הנכדים שלה, בלי ידיעתה. אני חושבת שהגיע הזמן לפתוח את זה. אני קוראת למי שאחראי לפתוח את זה, לפתוח את האינפורמציה - אין שום ערך בסגירה ההרמטית הזאת".