שגרירות ארה"ב בתל אביב (צילום: Krokodyl)
שגרירות ארה"ב בישראל | צילום: Krokodyl

בכירים אמריקנים חוזרים ומבטיחים כי שגרירות ארה"ב אכן תעבור לירושלים. לדבריהם, המהלך עשוי לקחת זמן, ועל ישראל להפסיק ללחוץ בנושא - לחצים פוליטיים, בעיקר מימין, גורמים לדבריהם רק נזק למטרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר השבוע רמז רקס טילרסון, מזכיר המדינה האמריקני, כי המהלך עשוי שלא לצאת לפועל. "הנשיא מאוד זהיר כשהוא מבין כיצד ההחלטה תשפיע על תהליך השלום", אמר טילרסון, והדגיש כי הוא מודע לכך שההחלטה של טראמפ תגרור תגובות רבות במזרח התיכון. עם זאת, הוסיף כי "הנשיא קשוב מאוד בנושא הזה גם לישראלים וגם לפלסטינים, ובוחן האם ישראל רואה בזה כמסייע להליך השלום או להרס".

המיליארדר שלדון אדלסון הביע זעם מהדברים: לדברי אדלסון, הפלסטינים מעלים כל הזמן דרישות שישראל אינה יכולה לעמוד בהם - ולכן הוא "אינו קונה" את הנימוק של טילרסון לפיו העברת השגרירות עלולה להשפיע לרעה על תהליך השלום. אדלסון, שנחשב לאחד מתומכיו של טראמפ ומשוחח איתו מדי פעם, אמר לטראמפ לפי הדיווח כי "הפלסטינים הם פרטנרים בלתי אפשריים למשא ומתן".

שלדון אדלסון (צילום: רויטרס, חדשות)
אדלסון. זועם | צילום: רויטרס, חדשות

כך או כך, בתוך שבועיים יידרש הנשיא טראמפ להחליט בנושא, מכיוון שדחיית החוק שמחייב את העברת השגרירות לירושלים פגה ב-1 ביוני. קודמו של טראמפ בתפקיד, הנשיא לשעבר ברק אובמה, היה האחרון עד כה שחתם על הצו לדחיית העברת השגרירות - ובארה"ב כבר דווח כי טראמפ עשוי להאריך את הדחייה בחצי שנה לפחות, על מנת לקיים דיונים נוספים.

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, החליט בשלב זה לעבוד מתוך השגרירות האמריקנית בתל אביב - ולא מהקונסוליה בירושלים. פרידמן, שמחזיק בבעלותו דירה בירושלים, צפוי להמשיך לגור במעון הרשמי של השגריר האמריקני בהרצליה. השגריר הגיע אתמול לישראל ונפגש היום עם ראש הממשלה ונשיא המדינה, שהדגישו בפניו את חשיבותה של ירושלים לישראל ולעם היהודי.