פרידמן וריבלין, היום (צילום: חדשות 2)
ריבלין ופרידמן, היום | צילום: חדשות 2

נשיא המדינה קיבל הבוקר (שלישי) את כתבי האמנה של השגרירים החדשים מתאילנד, ספרד וארצות הברית עם כניסתם כשגרירים של מדינותיהם בישראל בטקס רשמי בבית הנשיא. השגריר האמריקני הנכנס, דיויד פרידמן, מגיש את כתב האמנה פחות מיממה לאחר הסערה הדיפלומטית סביב תכנון ביקור טראמפ בכותל שנחשפה בחדשות 2. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אדוני השגריר אני שמח לקבל את פניך בירושלים, בירת ישראל ואני מברך אותך לא רק כנשיא מדינת ישראל אלא גם כירושלמי מזב שבעה דורות", אמר ריבלין לפרידמן בטקס. "אני יודע שהיית פה פעמים רבות בעבר אבל הפעם אתה מגיע כשגריר. אני חושב שכל העולם צריך להכיר בירושלים כעיר הבירה של ישראל דה פאקטו ולא רק דה יורה".

פרידמן נשא דברים בטקס. "הנשיא בחר את ישראל כאתר הראשון שלו במסע המדיני", אמר לנשיא ריבלין. "האהבה שלו לישראל היא איתנה כסלע. אני מצפה לעשות הכל כדי להפוך אפילו יותר את היחסים בין ישראל לארהב לטובים יותר בכל התחומים: מסחר צבא שתפ אסטרטגי חינוך ועוד. בעזרת האל, נגיע לפסגות גבוהות יותר".

שגריר ארה"ב בישראל דיויד פרידמן (צילום: הלל מאיר/TPS‏)
פרידמן בכותל | צילום: הלל מאיר/TPS‏

פרידמן, שנחת אמש בישראל, פתח את ביקורו בארץ בתפילה בכותל המערבי. "רצינו להגיע ישירות מנמל התעופה למקום הקדוש ביותר בכל העולם היהודי - הכותל המערבי", אמר פרידמן בכותל אתמול. "התפללתי למען הנשיא ואיחלתי לו הצלחה".

פרידמן נכנס הישר לעין הסערה בעקבות הדיווח של אודי סגל במהדורה המרכזית אמש, לפיה שני בכירים אמריקנים, מהשגרירות ומהקונסוליה בישראל, טענו כי הכותל המערבי אינו בשטח ישראל.

לחדשות 2 נודע כי מי שעוררו את הסערה, הם דויד ברס מהקונסוליה האמריקנית ועובד השגרירות ג'ונתן שרייר. בישראל מחו הן על תוכן הדברים שנאמרו, והן על הטון שבו נאמרו והפגנת הזלזול, לדבריהם, מצד הפקידים האמריקניים.

בנימין ביבי נתניהו, דונאלד טראמפ, וושינגטון ארה"ב (צילום: רויטרס)
מתיחות לפני הביקור. נתניהו וטראמפ | צילום: רויטרס

הבית הלבן: מתנערים מדברי הבכירים על הכותל

זמן קצר לאחר הפרסום אמש, הגיב דובר הבית הלבן שון ספייסר ואמר כי הדברים אינם משקפים את עמדת הממשל האמריקני. "ההערה על הכותל המערבי לא אושרה והיא לא מייצגת את עמדת ארה"ב ובוודאי שלא את עמדת הנשיא טראמפ", אמר ספייסר.

על פי הדיווח, ימים בודדים לפני ביקורו ההיסטורי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בישראל, ביקשו מתכנני הביקור לצלם את הנשיא טראמפ בעת ביקורו בכותל. בתגובה טענו האמריקנים כי הכותל הוא "שטח במחלוקת".

בהמשך אנשי לשכת ראש הממשלה ביקשו מאנשי הנשיא טראמפ לאפשר לנתניהו להתלוות לביקור הנשיא האמריקני בכותל המערבי שנענו בשלילה בטענה שזהו ביקור פרטי. כשבדקו בצד הישראלי האם יוכל להתלוות לנשיא צלם שיתעד את האירוע, בכיר אמריקני ענה בגסות רוח. "מה פתאום, מה זה עניינכם?", שאל הבכיר. "זה לא השטח שלכם, אלא חלק מהגדה המערבית".

הכותל המערבי. יוחרם? (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
הכותל במחלוקת? | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

ההתבטאות של הבכיר האמריקני עוררה תרעומת רבה בקרב צוות התכנון הישראלי. על פי הדיווחים נשמעו בחדר מחאות וצעקות של ממש. אנשי ראש הממשלה הבהירו בפני אנשי הממשל האמריקני כי הכותל המערבי הוא שטח קדוש בריבונות ישראלית.

גורמים המעורים בתכנון ביקורו של הנשיא טראמפ סיפרו הערב כי העימות הנוכחי הוא דוגמא לבורות ולשחצנות שמציגים אנשי טראמפ. "מדובר במופע של טראמפ", הם אומרים. "כל השאר הם ניצבים, כולל ראש הממשלה נתניהו".

"האמירה שהכותל הוא שטח בגדה המערבית התקבלה בתהדמה", סיפר גורם המעורב בהכנות לביקור הנשיא. "בישראל משוכנעים שהאמירה הזו מנוגדת למדיניות הנשיא טראמפ כפי שבאה לידי ביטוי בהתנהלות שלו ובהתנגדות התקיפה להחלטת מועצת הביטחון האחרונה. ישראל פנתה לארה"ב בעניין הזה".