נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ורה"מ בנימין נתניהו
הפגישה בין פוטין לנתניהו | צילום:

אחרי הביקורת שספג בימים האחרונים בעולם, ראש הממשלה בנימין נתניהו שב והדגיש היום (חמישי) כי אין בכוונת ישראל לוותר על הריבונות ברמת הגולן. בפגישה שקיים עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה אמר נתניהו: "רמת הגולן היא קו אדום עבור ישראל והיא חייבת להישאר חלק מישראל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"באתי לכאן במטרה מרכזית אחת: לחזק את התיאום הביטחוני בינינו כדי למנוע תקלות, אי הבנות והתנגשויות מיותרות", אמר נתניהו לפוטין בפתח הפגישה ביניהם בקרמלין במוסקבה.

"לישראל יש קווים אדומים ברורים לצורכי הגנה עצמית. אנחנו פועלים כמיטב יכולתנו למנוע העברת נשק מתקדם מאירן ומסוריה לחיזבאללה בלבנון ופועלים למנוע הקמת חזית טרור נוספת נגדנו מרמת הגולן. אלה קווים אדומים, ואנחנו נמשיך לשמור עליהם", הבהיר ראש הממשלה.

"באשר לרמת הגולן, אנחנו לא נחזור לימים שמהם ירו על יישובינו ועל ילדינו ממרומי הגולן. לכן, עם הסדר או בלי הסדר, רמת הגולן תישאר תחת ריבונות ישראלית", שב והדגיש נתניהו.

בתחילת השבוע קיימה הממשלה ישיבה מיוחדת ברמת הגולן לציון שנה להקמתה ובמהלכה אמר נתניהו כי "הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תכיר סופסוף בכך שהגולן יישאר לצמיתות תחת ריבונות ישראל".

מתיחות שיא בצפון (צילום: רויטרס)
תותחים ישראליים בגולן | צילום: רויטרס

"בסביבה שאנחנו נמצאים בה ישראל היא הגורם המייצב - הפתרון ולא הבעיה", הדגיש נתניהו. "‏אני מעביר מסר ברור: רמת הגולן תישאר לעד בידי ישראל, ישראל לא תרד לעולם מרמת הגולן".

ארה"ב: רמת הגולן אינה חלק מישראל

התבטאותו של נתניהו נתקלה בקו בינלאומי תקיף למדי, כולל הבהרות מצד בנות ברית של ישראל כמו ארצות הברית וגרמניה. "העמדה האמריקנית לא השתנתה, השטח הזה אינו חלק מישראל", אמר דובר מחלקת המדינה בתדרוך לעיתונאים.

"התנאים בהם השטח הזה יוחזר יסוכמו במסגרת משא ומתן בין הצדדים", הוסיף, אך ציין: "המצב הנוכחי בסוריה מקשה כרגע על חידוש המאמצים הללו". דובר משרד החוץ בגרמניה ציין כי החלטה חד צדדית על סיפוח מהווה הפרה של החוק הבינלאומי, אך הדגיש גם הוא כי המצב הביטחוני הרעוע בסוריה אינו מאפשר את השבת הגולן כיום.