עזה בצוק איתן, ארכיון (צילום: רויטרס)
עזה בצוק איתן, ארכיון | צילום: רויטרס

הקרב על התודעה נמשך: תת-ועדה של הפרלמנט האירופי מתכנסת הבוקר (רביעי) בבריסל שבבלגיה לשמיעת עדויות על אירועי מבצע צוק איתן בעזה, על מנת לקבוע האם ביצעה ישראל פשעי מלחמה - כך נודע לחדשות 2 Online. בפני הוועדה צפויים להופיע היום אנשי ארגון "האמת שלי" ו-"Stand With Us", על מנת לסתור את עדותם הצפויה בהמשך של אנשי ארגון "שוברים שתיקה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אנשי עמותת "האמת שלי", המגדירה את עצמה א-מפלגתית, פנו בעצמם אל ועדת הבדיקה האירופית לאחר שהבינו כי נציגי "שוברים שתיקה" יופיעו בפניה ויציגו עמדה שעלולה להביך את ישראל בזירה הבינלאומית. לטענתם, בכוונתם למנוע את הכפשת חיילי צה"ל ולהציג עמדה נייטרלית מפי לוחמים שלקחו חלק במבצע.

שמיעת העדויות על ידי תת-הוועדה מתקיימת שבועות ספורים לפני שנציגיה צפויים להגיע לאזור. "הם זימנו לאחרונה ארגוני זכויות אדם להעיד בפניהם ובהם גם שוברים שתיקה", הסביר היום אביחי שורשן, מראשי העמותה, בשיחה עם חדשות 2 Online. "הבנו את ההשלכות של מהלך כזה וביקשנו מהאיחוד האירופי להציג גם את העמדה שלנו".

טנק ישראלי בפעולה צבאית, ארכיון (צילום: רויטרס)
לוחמי צה"ל בזמן המבצע, ארכיון | צילום: רויטרס

ישראל הציגה דוח נגדי לזה של ועדת האו"ם

לדברי שורשן, בכוונתם להציג בפני תת-הוועדה עמדה שאינה מייצגת כל אינטרס פוליטי. "אנחנו לוחמים מכל קצוות הקשת הפוליטית, אנחנו רק רוצים להשמיע עמדה ניטרליית, כזו שאינה תלויה בתמיכה אירופית", הוא מבהיר. "אנחנו מברכים על כל שיח שיסייע להפוך את הצבא למוסרי יותר, אבל אין לעשות זאת מאחורי הגב של המדינה - דבר שעלול לפגוע בה".

מארגון "שוברים שתיקה" נמסר כי "השבוע הוזמנו להציג את עדויות הלוחמים ממבצע צוק איתן בפני ועדת זכויות האדם של הפרלמנט האירופי. בפגישה לקחו חלק גם נציגים של משרד החוץ הישראלי ונציגי ארגון הלובי הימני 'stand with us'. במפגש זה נהגנו כפי שאנו נוהגים עם כל מי שאנו פוגשים, בארץ ובעולם: הצגנו בפני הוועדה את עדויות הלוחמים וסיפרנו על התמונה הקשה שעולה מהן לגבי מדיניות הפתיחה באש שהונהגה במבצע.

"הממשלה הישראלית שלחה אותנו ואת חברינו להילחם בעזה בקיץ שעבר עם מדיניות אש מופרעת ואנחנו מסרבים לשתף פעולה עם ההשתקה וההסתרה של ההתדרדרות המוסרית של המדינה שלנו, בהובלת הימין הקיצוני. חבל שמשרד החוץ הישראלי הופך להיות כלי בידיה של סגנית שר החוץ ציפי חוטבלי וארגוני הימין הקיצוני ושוב מפיץ שקרים לגבי אופן הפעילות שלנו והתכנים אותם אנו מציגים".

מדובר בניסיון נוסף למנוע מבוכה לישראל, לאחר שמשרד ראש הממשלה פרסם בתחילת השבוע דוח על התנהלות המבצע ופעולות צה"ל כמענה לדוח הצפוי של ועדת הבידקה של האו"ם. במסיבת עיתונאים שהתכנסה השבוע במשרד החוץ הוצגו הממצאים בפני התקשורת הזרה.

הדוח מדגיש את העברת הסיוע ההומניטרי שישראל אפשרה אל מול מדיניות "המגן האנושי" של חמאס. במשרד ראש הממשלה ציינו כי הוא "מציג את פשעי המלחמה של חמאס וארגוני הטרור הנוספים ברצועת עזה, כולל עדויות וחומרים שמוכיחים שהאסטרטגיה של חמאס הייתה למשוך את הלחימה לאזורים עירוניים מיושבים ולהשתמש בנוכחות של האוכלוסייה האזרחית כמגן אנושי".