ישראלים לא יוזמנו לוועידת בחריין (צילום: רויטרס, חדשות)
רוב הישראלים תומכים בפתרןו 2 המדינות | צילום: רויטרס, חדשות

סקר "משאל העמים" שנערך בקרב ישראלים ופלסטינים שפורסם היום (חמישי), מראה כי מרבית הישראלים, כ-55%, תומכים בפתרון שתי המדינות. בקרב הפלסטינים כ-44% תומכים בפתרון. לעומת זאת, פחות משליש מהישראלים, ומעט מעל שליש מהפלסטינים תמכו במדינה אחת או בקונפדרציה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הסקר נערך במהלך דצמבר 2016 בקרב 1,270 פלסטינים ו-1,207 ישראלים, והתמקד באפשרויות שונות ליישוב הסכסוך, במתן תמריצים עבור המתנגדים לו ובדיקת רמות האמון בין הצדדים. הסקר בדק גם ציפיות מהממשל האמריקני החדש בנוגע לסכסוך הישראלי פלסטיני.

על פי הסקר, מידת האמון בין הישראלים לפלסטינים נמוכה ביותר. 71% מהישראלים לא מאמינים לפלסטינים, בעוד 86% מהפלסטינים השיבו שאי אפשר לסמוך על היהודים הישראלים. 51% מהישראלים היהודים, 48% מהישראלים הערבים ו-68% מהפלסטינים מסכימים כי "אי אפשר לנקוט צעדים שיהיו טובים לשני הצדדים; מה שטוב לאחד הצדדים מזיק לאחר".

דונאלד טראמפ (צילום: רויטרס)
לא מאמינים שיחדש את המו"מ | צילום: רויטרס

הסקר בדק גם את עמדת הפלסטינים והישראלים כלפי ממשל טראמפ. הישראלים והפלסטינים מסכימים לגבי נטייתו הכללית של הממשל החדש, ורוב גדול בשתי האוכלוסיות מאמין שהנשיא טראמפ נוטה לטובת ישראל בנוגע לסכסוך. לרוב המשיבים, בשני הצדדים, יש ציפייה נמוכה להתקדמות המשא ומתן. רק 10% בקרב הפלסטינים וקצת יותר מרבע מהישראלים חושבים שטראמפ ינסה לחדש את המגעים בין הצדדים.

הסקר מגיע על רקע מסיבת העיתונאים המשותפת שערכו אתמול (רביעי) הנשיא טראמפ וראש הממשלה נתניהו בוושינגטון, במהלכה לא התחייב איש מהצדדים לפתרון שתי המדינות.  "אני מסתכל על פתרון שתי המדינות ועל מדינה אחת, אני אוהב מה ששני הצדדים יאהבו", אמר טראמפ בנאומו.

"חשבתי במשך תקופה שפתרון שתי מדינות יהיה קל יותר, אבל אם ישראל והפלסטינים יבחרו בפתרון אחר, אז אני שמח", אמר טראמפ כשנשאל האם הוא מוכן לוותר על פתרון שתי המדינות והאם יסכים לסיפוח.