מועצת הביטחון של האו"ם (צילום: רויטרס, חדשות)
מועצת הביטחון, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

מדינה אחת או שתי מדינות? אמש (רביעי) אמר טראמפ כי יתמוך בכל פתרון עליו יחליטו הישראלים והפלסטינים, אך היום (חמישי) סתרה את דבריו שגרירת ארה"ב לאו"ם. במהלך דיון במועצת הביטחון של האו"ם אמרה השגרירה ניקי היילי כי ארצות הברית "תומכת לחלוטין בפתרון שתי המדינות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ראשית, פתרון שתי המדינות הוא הכיוון בו אנו תומכים", אמרה היילי לכתבים. "כל מי שרוצה להגיד שארצות הברית לא תומכת בפתרון הזה טועה, אבל אנחנו גם חושבים מחוץ לקופסה".

בתחילת הדיון שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולי מלדנוב, מתח ביקורת חריפה על חוק ההסדרה בדיון מועצת הביטחון שהוקדש לנושא הישראלי. לדברי מלדנוב, "פעילות ההתנחלויות היא אחד המכשולים העיקריים לשלום". השגריר הישראלי דני דנון השיב לו כי "ההסתה והסרבנות הפלסטיניים הם המכשול האמיתי לשלום".

הדיון הסגור במועצת הביטחון הוקדש לנושא ישראל ו"השאלה הפלסטינית". מלדנוב אמר בתדריך הפומבי בתחילת הדיון כי "המעבר של חוק ההסדרה מסמן שינוי משמעותי בעמדה הישראלית בנוגע למעמד החוקי של הגדה המערבית והחלת החוק הישראלי שם".

"לקיים דיון חירום", ניקי היילי (צילום: רויטרס)
השגרירה האמריקנית ניקי היילי | צילום: רויטרס

דנון השיב לו כי "הגיע הזמן שהאו"ם יפסיק את העיסוק האובססיבי בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ויפנה לטפל במשברים החמורים באזור כמו משבר הפליטים בסוריה". 

בהמשך אמר מלדנוב כי "לפי היועץ המשפטי לממשלה הישראלית החוק אינו חוקתי ומצופה שבית המשפט העליון הישראלי יכריע בקרוב באשר לחוקיותו. אם החוק לא יבוטל, יהיו לו השלכות מרחיקות לכת שיצמצמו את הסיכוי לשלום".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון (צילום: רויטרס, חדשות)
"המכשול לשלום - ההסתה". דני דנון | צילום: רויטרס, חדשות

מלדנוב סיכם ואמר כי "ההתנחלויות הן אחד המכשולים המרכזיים לשלום" וכי "הממשלה הישראלית הודיעה על הרחבה משמעותית בהתנחלויות, בהמשך להרחבה המשמעותית שחלה בשנת 2016".