רוחאני (צילום: חדשות)
הצעה מפתיעה במהלך הביקור | צילום: חדשות

האם רוחאני ייענה ליוזמה היהודית המפתיעה? ביקורו הדיפלומטי של הנשיא האירני באירופה נמשך, והיום (רביעי) הוא צפוי לבקר בפריז. הגעתו לבירת צרפת מתרחשת ביום השואה הבינלאומי - והוועד היהודי-אמריקני (AJC) בפריז הזמין את רוחאני לטקס ציון יום השואה הבינלאומי של הקהילה היהודית בעיר. בארגון מקווים כי לאחר שנים ארוכות של הכחשת השואה מצד מנהיגים אירניים, רוחאני - ששיקם את היחסים עם המערב - יכיר סוף סוף בשואה היהודית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאז המהפכה האסלאמית, מנהיגי אירן נוהגים להכחיש את השואה או לגמד אותה: המנהיג העליון של אירן, עלי חמינאי, אמר באירוע לפני כשנתיים ש"במדינות האירופיות אף אחד לא מעז לדבר על השואה, ואנחנו לא יודעים אם היא אמיתית או לא – ואם היא אירעה, איך התרחשה". על רקע ההתבטאויות הללו ואירועי האנטישמיות האחרונים, הוועד היהודי-האמריקני בפריז ובברלין פועל על מנת להעלות את הנושא לסדר היום.

הולנד (צילום: רויטרס)
שינה תכניות. הולנד | צילום: רויטרס

סימון רודן-בן זקן, מנכ"ל AJC פריז, מחה על כך שנשיא צרפת פרנסואה הולנד שינה את תכניותיו כדי לפגוש את הנשיא האירני: "בשנה שעברה הוא השתתף בטקס לציון 70 שנה לשחרור אושוויץ ב-27 בינואר. השנה הוא יישאר בפריז כדי לפגוש את רוחאני, העומד בראש משטר שמכחיש את השואה. איפה ההגיון?".

מנכ"ל הוועד היהודי-אמריקני (AJC) ישראל, סא"ל (מיל') אביטל ליבוביץ', הצטרף לביקורת: "אירוח של נשיא אירן, ביום שאמור לסמל התפכחות והכרה בינלאומית במעשי השואה הנפשעים, מהווה זלזול בוטה בניצולי השואה ומשפחותיהם ובעיקר מהווה דריסה גסה של ערכי המערב הליברליים. אירוח בכיר ממדינה אשר מנהיגיה מכחישים את השואה באופן פומבי ואף מנציחים זאת בספרי לימוד ובתערוכת קריקטורות עומד בניגוד חריף להתבטאויות מנהיגי צרפת בהקשר לשואה. זהו תיאטרון האבסורד במיטבו".

ואילו מנגד, מנכ"ל איגוד הארגונים היהודים באירופה, הרב מנחם מרגולין, יצא נחרצות נגד החלטת הוועד היהודי אמריקני בפריז להזמין את נשיא אירן לטקס יום השואה הבינלאומי. "אנו מבינים כמובן את כאבם של יהודי צרפת מכך שנשיא המדינה שלהם נפגש דווקא ביום השואה הבינלאומי עם נשיאה של מדינה הקוראת בגלוי לשואה שנייה", אמר הרב. "אך זוהי טעות חמורה להזמין, אפילו כהתרסה, את תומך הטרור הגדול ביותר בעולם שמטיף לרצח יהודים, לאירוע לזכר יום השואה שכן עצם ההזמנה עשויה להתפרש כמעין תעודת כשרות לאירן".

עוד לפני הגעתו לפריז, שב ותקף הנשיא האירני את ישראל: במהלך ביקורו ברומא האשים רוחאני את ישראל בדרדור יחסי טהרן וושינגטון. "הלובי הישראלי הוא זה שגרם למתיחות והתוקפנות האמריקנית בנוגע לאירן", טען רוחאני לפני שהמשיך במסעו.