"להוט לבצע פעולה", נתניהו וקרי (צילום: לע"מ)
נתניהו וקרי, ארכיון | צילום: לע"מ

בעקבות החלטת בית הדין הבינלאומי בהאג לחקור את ישראל בחשד לפשעי מלחמה במבצע "צוק איתן", פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו למזכיר המדינה ג'ון קרי וביקש ממנו את התערבותה של ארה"ב. אמש הצהירה מחלקת המדינה כי היא מתנגדת למהלך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בינתיים נראה שבישראל רותחים על המהלך, לטענת רה"מ, "ישראל דוחה על הסף את ההחלטה השערורייתית של התובעת של בית הדין". שר הביטחון יעלון טען כי "מדובר במהלך שמעניק רוח גבית לטרור במקום להילחם בו".

לדברי נתניהו, "בעקבות ההחלטה האבסורדית הזאת, החמאס כבר הודיע שהוא יגיש תביעות נגד מדינת ישראל, ואני לא אתפלא אם בקרוב נשמע דברים דומים מחיזבאללה, מדעא״ש ומאל-קעידה". עוד תהה ראש הממשלה: "לאיזה אבסורד התדרדר בית הדין הבינלאומי?".

"ימים ספורים אחרי שהטרור של האסלאם הקיצוני ביצע את הטבח בצרפת, החליטה התובעת של אותו בית דין לפתוח בבדיקה דווקא נגד מדינת ישראל, שמגינה על אזרחיה מפני החמאס, ארגון טרור של האסלאם הקיצוני שאמנתו קוראת לבצע טבח ביהודים באשר הם", אמר נתניהו והוסיף: "יש כאן היפוך מוחלט של מטרות היסוד שבגינן הוקם בית הדין הבינלאומי".

יעלון מגיב לפרסומי ההקלטות (צילום: AP, חדשות)
נתניהו ויעלון, ארכיון | צילום: AP, חדשות

יעלון: "הצעד של בית הדין מנותק לחלוטין מהמציאות"

לדברים הצטרף שר הביטחון יעלון, שאמר כי "בשעה שארגוני טרור יורים אל עבר ריכוזי אוכולוסיה בישראל מתוך ריכוזי אוכלוסייה ברצועת עזה ובמקומות אחרים, ובעת בה הטרור האסלאמי מרים ראשו באירופה ומאיים על מדינות העולם החופשי - בוחר בית הדין בהאג בצעד שאין לו כל קשר למציאות".

יעלון הדגיש כי צה"ל מתמודד עם ארגונים חסרי מעצורים ועושה ככל יכולתו על מנת לפגוע באזרחים. לדבריו, "מן הראוי שבית הדין בהאג יבקש לחקור את הטרור וההסתה הפלסטיניים או את רציחתם השיטתית של מאות אלפי אזרחים במדינות ערב, ולא מדינה דמוקרטית שמגנה על עצמה ומקיימת מערכת משפט עצמאית ובלתי תלויה".