הניסיון הראשון היה בוועידת מדריד ב-93' ואחר כך היו גם אוסלו וקהיר, הסכם חברון, קמפ דיוויד, ועידת עקבה, פסגת שארם, ועידת אנאפוליס וכמובן תיווך קרי ב-2013. כמה לחיצות ידיים ראינו, חתימות, מדשאות ולוחות זמנים לסוף הסכסוך, וכלום - יותר מ-23 שנים של דיבורים שהסתיימו בקול טיוטה דקה ולא חתומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשא ומתן בסכסוך שהוא כבר בן יותר ממאה שנה, כל יום שעובר מעלה את החשד ומגביר את חוסר האמון. האם בנוסף למשא ומתן ישיר בתיווך אמריקני, בנוסף לפתרון שתי המדינות בקווי 67', יש משהו שלא נוסה עד עכשיו? שר החוץ אביגדור ליברמן טוען שיזם מגעים לדרך שלישית.

"איינשטיין אמר שלעשות את אותה טעות כל הזמן ולחכות לתוצאה אחרת זה טירוף", ציטט ליברמן. "הערכה סבירה היא שניתן להגיע לפריצת דרך אמיתית עד סוף 2015, אם נשב גם עם הפלסטינים וגם עם מדינות ערב המתונות, אבל כדי להמשיך בתהליך המדיני צריך להיפטר מאבו מאזן".

צפו בסיפורים המעניינים של 15.1 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
אבו מאזן באו"ם – ואיפה ישראל? | צילום: רויטרס, חדשות

כשהסכם שלום נראה רחוק בגלל הפלסטינים, אבל גם בגללנו, המצב הוא כזה שאבו מאזן הולך לזירה שבה הוא לא צריך לוותר על כלום. במקום לחתום על שלום, הוא הולך לאו"ם וחותם על הצטרפות להאג, ועדיין מצליח להביס אותנו בזירה הבינלאומית. השאלה היא מה עושה בינתיים ישראל, מה הגבול שלה ואיפה היוזמה. היה זה שרון שאמר פעם שמי שלא יוזם, סופו להיגרר כמו סחבה בשוק.