שבוע לאחר פרוץ המלחמה, העדויות והסיפורים מהשבת האיומה של יישובי העוטף ממשיכים להיערם. בריאיון ל-N12, סגן מפקד שלדג, רס"ן ד', מספר בפירוט על הרגעים בהם הבינו שמחבלים חדרו לשטח ישראל ופשטו על המושבים והקיבוצים סמוכי הגדר, ועל ההקפצה של הכוח לקיבוץ עלומים - שהציל אותו מטבח נורא.

"כל היחידה הגיעה בזמנים מאוד קצרים", סיפר. "הכנו את כל הכוחות שלנו ונתקלנו בדילמה מהותית – האם מיד יוצאים לשטח או נגררים עם ההכנות ליציאה. ההחלטה הייתה ברורה ופשוטה: יוצאים כמה שיותר מהר. הכוח הראשון שלנו הגיע לבארי כבר באזור 7:00: זה הכוח שהיה בכוננות, כוח זמין עם זמן הפעלה מיידי שערוך כל הזמן. הם נחתו בקיבוץ ואמרו לנו להגיע כמה שיותר מהר".

פעילות שלד"ג בעוטף בבוקר פלישת המחבלים בשבת
פעילות שלד"ג בבוקר פתיחת המלחמה

"כבר בדרך נחשפנו למחזה הסוריאליסטי של הרוגים על הכביש ורכבים של מחבלים על הציר", תיאר בכאב. "החלטתי להוריד את הכוח באופן רגלי כדי לתקוף את המארב שנמצא שם". הכוח חיסל מעל 10 מחבלים כבר בשלב הראשון, אך באותה היתקלות נהרג רס"ב עידו רוזנטל ז"ל, תוך שנזרקים 4 רימונים לכיוונם.

רס"ב רוזנטל היה לוחם בקבע ביחידה. "אין דבר שהוא לא לקח בו חלק", סיפר עליו רס"ן ד'. "הוא עשה הכי הרבה מבצעים ביחידה אי פעם, כל כך הרבה שנות ניסיון. זה אדם שלקח איתו לקבל סודות כמוסים ומבצעים עלומים. אין איך לתאר את תרומתו לביטחון מדינת ישראל, אדם שאין לו תחליף".

סגן מפקד שלדג סיפר כיצד בזמן ההסתערות ותחת אש הצטרף אליהם אזרח, לאחר שלקח נשק מחייל פצוע ולחם לצידם. "בסופו של דבר הרגנו 27 מחבלים", סיכם את הפעילות. "בעלומים אף אחד לא נהרג, מנענו את 'בארי 2'".

 

פעילות שלד"ג בעוטף בבוקר פלישת המחבלים בשבת
פעילות שלד"ג בעוטף בבוקר פלישת המחבלים בשבת

"יש פה לוחמים שחירפו את נפשם כדי להציל אחרים", הדגיש רס"ן ד'. "אנחנו נלחמים ונמשיך להילחם כדי לנצח ולסיים את הדבר הזה. המורל ורוח הלחימה גבוהה וכולם יעשו מה שצריך בכל גזרה". עוד סיפר כי היה מחמם את הלב לראות לוחמים צעירים ומבוגרים שעושים הכל כדי למנוע את האסון הבא.

לאחר שסיימו לחסל את המחבלים בסמוך לעלומים והפצועים פונו במסוק – הכוח המשיך לבארי. "זה היה שיתוף פעולה מדהים בין היחידות בשטח. מהרגע להרגע, מה שיש אנחנו תוקפים והורגים", תיאר. "תוך כדי שהיינו בעלומים ומנענו שם את האירוע, דיברתי עם הלוחמים שלי בבארי שאמרו לי שצריכים עזרה".

מאז האירועים הקשים של שבת שעברה, היחידה ממשיכה בפעילות וגם נערכת להמשך המלחמה. "יש עכשיו מספר כוחות שממשיכים לפעול בעוטף. יש לנו הרבה כוחות מילואים, אבל עכשיו מתכננים את הפעילויות הבאות – אנחנו ערוכים לכל תרחיש, בכל זירה ובמוכנות מלאה".

פעילות שלד"ג בעוטף בבוקר פלישת המחבלים בשבת
פעילות כוחות שלד"ג בבוקר פרוץ המלחמה

"היחידה כבר שנים עושה פעילות מבצעית, בלי שאף אחד יודע", סיפר על אופי הפעילות. "המודיעין שלנו חזק, אנחנו יודעים בדיוק איך לתקוף ואנחנו נעשה זאת. המשימה תתבצע. מה שהכריע ביום שבת זה קבלת ההחלטות של המפקדים שיזמו וחתרו למגע, רוח הלחימה והרעות". רס"ן ד' סיפר שהוא שכב בבית החולים במשך שבוע לאחר הפעילות, וביקש להעביר מסר לעם ישראל: "התמיכה, האחווה והאהבה שאנחנו מקבלים – אין שני לכך. האנשים שבאים לשמח זה מחזה פשוט מלבב".