עומר ונקרט, בן 22 מגדרה, נחטף לרצועת עזה ממסיבת הנובה ב-7.10. הוא הגיע לשטח המסיבה ברעים עם חברתו הטובה קים דמתי, בדיוק שעה לפני שפרצה מתקפת הפתע הרצחנית של החמאס. שני החברים הסתתרו במיגונית ועדכנו את ההורים על הירי הבלתי פוסק כלפיהם. קים נרצחה, עומר תועד כשהוא אזוק עם ידיים קשורות לאחור בטנדר של חמאס - ונחטף באלימות לרצועת עזה.

תיעוד החטיפה של עומר ונקרט
עומר תועד כשהוא אזוק עם ידיים קשורות לאחור

ניבה ונקרט, אימא של עומר שנמצא בשבי החמאס, מספרת בריאיון ל-N12: "כשהתחילו האזעקות מיד התקשרתי אליו. אנחנו היינו בממ"ד בגדרה והם סיפרו לנו שהם בדרך למיגונית. עומר תיאר ירי בלתי פוסק ופיצוצים אבל אמר שהוא וקים בסדר. נקודת המפנה הייתה כשהוא כתב לנו שהם שומעים ירי מנשק חם. במצב כזה, ברור שמיגונית לא יכולה להגן מאש חיה. הלב שלנו פשוט התהפך".

עומר ונקרט (צילום: באדיבות המשפחה)
"הוא כתב לי: 'אימא, אני מת מפחד'". עומר ונקרט | צילום: באדיבות המשפחה
קים דמתי
הלכה עם עומר למסיבה ונרצחה. קים דמתי ז"ל

ההודעה האחרונה מעומר התקבלה בשעה 07:50 בבוקר השבת השחורה: "הוא כתב לי: 'אימא, אני מת מפחד'. בשעה 11:11 חמאס פרסם סרטון של החטיפה ותמונה שלו בתוך עזה. כבר באחת בצוהריים ידענו שעומר נחטף. חברת הילדות שלו קים דמתי הייתה נעדרת במשך כמה ימים עד שהתבשרנו שהיא נרצחה, היא לא שרדה את התופת של המיגונית".

ליל המסיבה ברעים, שעות לפני הטבח ההמוני (צילום: עידו דרבי)
המסיבה ברעים, שעות לפני הטבח ההמוני | צילום: עידו דרבי

עומר סובל ממחלת הקוליטיס, מחלת מעיים כרונית קשה שדורשת טיפול בתרופות ומעקב רפואי צמוד. "במצבים של סטרס עלולה להיות התלקחות של המחלה והמשמעות היא דלקת חמורה בבטן: דימומים, שלשולים והקאות", מסבירה האם ניבה, "זה יכול לקרות גם 20 פעמים ביום. בעבר היו לעומר החרפות של המחלה ולכן הוא נדרש למעקב רפואי צמוד. כרגע, כשעומר בשבי החמאס ברצועת עזה, הוא בלי התרופות שלו והמצב יכול להחריף ממש".

236 חטופים: הסיפורים, השמות והתמונות

הערב (שני) תיערך פגישה בין חברי קבינט המלחמה לבין נציגי משפחות החטופים. אחד המשתתפים בפגישה הוא שי ונקרט, אבא של עומר, שמצהיר: "הערב ניפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם חברי קבינט המלחמה. הפגישה הזאת יוצאת לפועל אחרי שבסוף השבוע הפעלנו לחצים, ניסינו להיפגש עם כל חברי הקבינט אבל הגיעו רק גנץ ואיזנקוט".

עומר ונקרט (צילום: באדיבות המשפחה)
"אנחנו מוטרדים מאוד מהמצב שלו, כבר יותר מארבעים יום הוא נמצא שם בלי תרופות" | צילום: באדיבות המשפחה

והאבא מוסיף: "אני באופן אישי חושב שצריך ללכת על עסקה של כולם תמורת כולם. אם תהיה עסקת חטופים לפי פעימות, אני חושב שדבר ראשון אנחנו צריכים לדרוש את הנשים, הילדים והחולים. אין להם שם סיוע תרופתי, הצלב האדום לא נכנס וגם לא ארגוני בריאות אחרים. עומר שלנו סובל ממחלת הקוליטיס ואנחנו מוטרדים מאוד מהמצב שלו, כבר יותר מארבעים יום הוא נמצא שם בלי תרופות. אני הולך לבקש שאם יהיו פעימות בשחרור החטופים - לדרוש קודם כל את החזרת החולים, הנשים והילדים. אם יש עסקה שעומדת על הפרק - החולים חייבים להיות בה. זה עניין של חיים ומוות".

עומר ונקרט (צילום: באדיבות המשפחה)
"עומר שלי זקוק לתרופות שלו דחוף" | צילום: באדיבות המשפחה

הידיעה על מותה של יהודית וייס ז"ל, חולת סרטן שנחטפה לרצועת עזה וצה"ל איתר את גופתה ליד בית החולים שיפא, טלטלה את משפחות החטופים: "אנחנו בסערה מטורפת מאז שיהודית שהייתה חולה בסרטן לא שרדה. החמאס לא טיפל בה ואנחנו יכולים לשער שהיא סבלה לפני מותה. עומר שלי זקוק לתרופות שלו דחוף", מספרת ניבה.

יהודית וייס
נחטפה חולה לעזה ונרצחה. יהודית וייס ז"ל

"אני לא מבינה איך כל היום יש משאיות עם ציוד הומניטרי לתוך עזה והחטופים שלנו לא מקבלים שום דבר", אומרת בכאב אימו של עומר. "אני רוצה שיקחו בחשבון גם את החולים. אנחנו מאמינים ויודעים שעומר יחזור אלינו הביתה. אנחנו מלאי תקווה ואמונה שעומר חוזר".