כותרות מרכזיות מהיום:

עדכונים שוטפים

00:10 - נתניהו אחרי הפגישה עם משפחות החטופים: "השבתם היא משימה קדושה ועליונה. אני מחויב לה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפגישתו עם נציגי חלק ממשפחות החטופים יחד עם קבינט המלחמה הערב. "השבת חטופינו היא משימה קדושה ועליונה - ואני מחויב לה. לא נרפה מהמשימה להשבתם וזאת האחריות שלי ושל קבינט המלחמה", מסר נתניהו.

"הקשבתי לכאב המשפחות. דיברנו מלב אל לב, שיתפתי אותם ככל שיכולתי במאמצים המדיניים, המודיעיניים והמבצעיים שאנו מובילים מסביב לשעון", הוסיף ראש הממשלה בתום הפגישה. "אמרתי למשפחות היקרות: חטופינו תמיד לנגד עיניי - מהרגע שאני קם בבוקר ועד שאני הולך לישון בשעות הלילה המאוחרות - כל הזמן. לא נפסיק להילחם עד שנחזיר את חטופינו הביתה, נשמיד את חמאס ונבטיח שלא יהיה יותר איום מעזה".

23:37 - דיווחים פלסטיניים: צה"ל פועל בשכונות המזרחיות של עזה

הפלסטינים מדווחים שצה"ל פועל בעזה, בעיקר בשכונות המזרחיות - ג'באליה ונוסיראת. בנוסיראת מדווחים הפלסטינים על תקיפות "חגורת אש" שמפעיל צה"ל ועל כמה הרוגים במקום.

ההרס ברצועת עזה לאחר תקיפת צה"ל (צילום: AP)
ההרס ברצועת עזה לאחר תקיפת צה"ל | צילום: AP
לוחמים בכלים משוריינים בתוך רצועת עזה (צילום: AP)
לוחמים בכלים משוריינים עם דגלי ישראל בתוך עזה | צילום: AP

23:00 - חלק ממשפחות החטופים עזבו את הפגישה עם קבינט המלחמה

חלק ממשפחות החטופים יצאו מהפגישה עם קבינט המלחמה ואמרו כי "למרות שגנץ ואיזנקוט אמרו לנו שהחזרת החטופים זו המטרה העליונה, נתניהו וגלנט אמרו מפורשות שהחזרת החטופים והשמדת חמאס הן מטרות שוות באותה המידה".

אודי גורן, בן דוד של טל חיימי מניר יצחק שנחטף לעזה, יצא באמצע הפגישה ואמר: "לפני כמה ימים נפגשנו עם גנץ ואיזנקוט. שמענו שמטרת העל של המלחמה היא השבת החטופים. במילים אחרות, הם אמרו לנו שמטרת העל של המלחמה זה לבחור בחיים. שאלנו שאלה קונקרטית מאוד והתשובה של שאר חברי הקבינט היא ששתי המטרות של המלחמה – מיטוט חמאס והשבת החטופים – הן זהות בחשיבותן. החזרת החטופים צריכה להיות המטרה מספר אחת כדי שמדינת ישראל תוכל להרים את הראש ולהמשיך קדימה".

22:30 - נשיאת הצלב האדום נפגשה עם הנייה בקטאר: "אפשר לנו לבדוק את החטופים"

נשיאת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) מיריאנה ספולאריץ' נפגשה בקטאר עם ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה. בהודעה של הצלב האדום נכתב כי "הצלב האדום קורא לשחרור מיידי של החטופים, לאפשר לצוותינו לבדוק את מצבם הבריאותי, להעביר להם תרופות ולאפשר להם ליצור קשר עם משפחותיהם".

22:06 - ארה"ב: "ההשתלטות על הספינה בים האדום - הפרה בוטה של החוק הבינלאומי"

דובר מחלקת המדינה האמריקנית מתיו מילר גינה את השתלטות המיליציה החות'ית, שליחי איראן בתימן, על אוניית המשא הישראלית Galaxy Leader בים האדום. "מדובר בהפרה בוטה של החוק הבינלאומי. ארה"ב דורשת שחרור מיידי של הספינה והצוות שלה, נתייעץ עם בנות הברית שלנו ועם האו"ם לגבי הצעדים הבאים", אמר.

21:30 - ארדן הקרין את סרט הזוועות למאות דיפלומטים: "ילדים מוחזקים באכזריות"

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן הקרין את סרט הזוועות מהטבח למאות שגרירים באו"ם, דיפלומטים וראשי הקהילה היהודית. ארדן הזמין להקרנה גם את מזכ"ל האו"ם, שלא הגיע בשל אילוצי לוח זמנים. "ביום הילד הבינלאומי האו"ם מוכיח שהוא דואג לרווחת ילדים - אלא אם הם ישראלים", אמר ארדן. "בזמן שאנחנו כאן, 40 ילדים מוחזקים באכזריות על ידי מחבלי חמאס בעזה ב-45 הימים האחרונים - 45 ימים שהם העבירו לבד, מבועתים".

21:12 - החלה פגישת קבינט המלחמה עם נציגי משפחות החטופים בקריה

החלה פגישת קבינט המלחמה ומשפחות החטופים בקריה בתל אביב. הפגישה התעכבה ביותר משעה לאחר שחלק מהמשפחות לא הוכנסו בטענה שהאולם קטן מכדי להכיל את כל הנוכחים. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "כל משפחות החטופים שהגיעו לשער הקריה נכנסו לפגישה עם קבינט ניהול המלחמה".
נציגי משפחות החטופים מחוץ לקריה בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
נציגי משפחות החטופים מחוץ לקריה בתל אביב | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

20:55 - הבית הלבן: אנחנו מתקרבים לעסקת חטופים

דובר המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן ג'ון קירבי אמר כי "ארה"ב מאמינה שההסכם לשחרור החטופים המוחזקים בידי חמאס מתקרב".

20:20 - דובר צה"ל: איתרנו והשמדנו מעבדות טרור בתוך מסגדים ובתי ספר

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, עדכן הערב כי כוחות צה"ל ברצועה מנהלים לחימה מול גדוד זייתון של חמאס. "לוחמים מחטיבה 188 איתרו מעבדת אמצעי לחימה בתוך מסגד בשכונת זייתון בעזה", אמר. "הלוחמים מצאו פיר, שהוביל לסדנה לייצור רקטות, זוהי דוגמה לכך שארגוני הטרור משתמשים באיסלאם וסמליו כדי לייצר טרור". הכתבה המלאה

"אנחנו מקיימים הערכת מצב מתמשכת כל יום, ומקטינים את היקף המילואים במערכים העורפיים", המשיך הגרי. "אנחנו משחררים אנשי מילואים היכן שניתן לרדד ולצמצם, כדי לצבור אנרגיה ולחזור או כדי לשחרר ולעזור למשק". 

פעילות כוחות אוגדה 36 בשכונת זייתון (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל בשכונת זייתון | צילום: דובר צה"ל

19:40 - גלנט: "המידע שמוסרים מחבלי חמאס הוא העיניים של צה"ל בעזה"

שר הביטחון יואב גלנט קיים הערכת מצב במרחב דרום של השב"כ והתייחס למאמצים להשבת החטופים הביתה: "אני מסתכל בכל הערכת מצב, בכל דיון ובכל ישיבה על המטרה הזו כמטרה מרכזית - להחזיר את החטופים אל ביתם. זה עומד לנגד עיני - תמונות הילדים, תמונות המשפחות ניצבות כל הזמן בראש סדר העדיפויות".

עוד הוסיף גלנט: "הפעולה של השב"כ בחקירה של מחבלים שנתפסו בשטח בידי הכוחות, לצד עבודת רכזי השב"כ בתוך רצועת עזה עם הכוחות המתמרנים, היא מרכיב מכריע שהופך להיות העיניים שבאמצעותם הכוחות יודעים לאן ללכת".

19:15 - פעולות החייאה באישה שהתמוטטה במהלך האזעקה במרכז

אישה כבת 57 איבדה את הכרתה בתוך רכב, סמוך לצומת גינתון, במהלך האזעקה האחרונה במרכז - מצבה אנוש. צוותי מד"א טיפלו בה ופינה אותה לבית החולים שמי-אסף הרופא תוך פעולות החייאה.

חובש רפואת חירום צבי רייכמן ופרמדיקית מד"א אראל קרנר, שהוזעקו למקום, סיפרו: "האישה ישבה בתוך הרכב כשהיא מחוסרת הכרה. הוצאנו אותה ממנו וביצענו בדיקות רפואיות, היא הייתה ללא דופק וללא נשימה ומיד התחלנו לבצע פעולות החייאה ופינינו אותה לבית החולים".

מירב לשם גונן, משפחות החטופים
משפחות החטופים בהצהרה לתקשורת לפני הפגישה עם הקבינט

19:12 - נציגי משפחות חטופים לא הוכנסו לפגישה עם קבינט המלחמה: "דורשים שנבוא בפעם הבאה"

פגישת משפחות החטופים עם קבינט המלחמה בקריה שבתל אביב מתעכבת. לפחות 7 משפחות מתוך 107 שאישרו הגעה - לא הוכנסו לפגישה, ונאמר להם כי האולם קטן מכדי להכיל את כל הנוכחים. המשפחות שלא התאפשרה להן הכניסה מפגינות בשער הקריה. עינב צאנגאוקר, אימא של מתן שנחטף מניר עוז, אמרה מחוץ למקום: "מה אני צריכה לעשות, לחזור הביתה?". הכתבה המלאה

"דורשים מאתנו רשימה חלקית ושהיתר יבואו בפעם הבאה", זעקו נציגי המשפחות. "מתי הפעם הבאה? שעוד חטופים ימותו? איך יכול להיות שאין אולם ל-115 איש? זה שקר". גילי רומן, אחיה של ירדן רומן גת שנחטפה מקיבוץ בארי, אמר: "אני מפחד שזה יותר מחלמאות. יש לי חשש שמשהו נעשה לא כשורה. וידאו איתי ולקחו ממני פרטים. אנשים הוזמנו לכאן. עשו לנו פגישת הכנה".

"אנחנו באנו היום כדי לפגוש את קבינט המלחמה ולקבל ממנו תשובות לשאלות שיש לנו, שאלות נוקבות", הדגישה מירב לשם גונן, אימה של החטופה רומי גונן בהצהרה לתקשורת. "כל שלב בדרך לא מסיר מאף אחד בקבינט את האחריות להשיב את כל החטופים הביתה, כולם כולל כולם".

18:50 - נשיא ארה"ב ג'ו ביידן: מאמין שעסקת חטופים קרובה

הנשיא האמריקני ג'ו ביידן התייחס למגעים לעסקה להשבת החטופים מעזה ואמר שהוא "מאמין שהיא קרובה". 

18:02 - אזעקות ברחבי הארץ

אזעקות הופעלו בגוש דן, בשרון, בלכיש ובאשדוד, בעקבות שני שיגורים מעזה שיורטו בידי לוחמי ההגנה האווירית. ההתרעות הנרחבות הופעלו מחשש לשברי רסיסים. פגיעה ישירה אותרה ברכב בחולון. נהג שנסע בו יצא מהרכב עם הישמע האזעקה, תפסח מחסה - וכך ניצלו חייו. כוחות הביטחון הוזעקו לאזור. במד"א עדכנו שלא התקבלו דיווחים על נפגעים במטח.

פגיעת רסיס על רכב
הרכב שנפגע בחולון, הערב

18:01 - הותר לפרסום: שני מחבלים שחדרו ב-7 באוקטובר נתפסו ברהט - לפני כשבועיים

הערב נחשף כי יחידת המסתערבים של מג"ב דרום, בהכוונת השב"כ, תפסו לפני כשבועיים שני מחבלים שחדרו מעזה לישראל במתקפת הפתע. השניים נעצרו במבנה נטוש בפזורה הבדואית כחודש לאחר שחדרו לארץ - והועברו להמשך חקירה. הכתבה המלאה

17:21 - התרעה על חדירת כלי טיס באצבע הגליל

כמה רקטות שוגרו מלבנון והתפוצצו בשטח פתוח ליד משגב עם, ללא נפגעים. במקביל, הופעלה התרעה על חדירת כלי טייס בכמה יישובים באצבע הגליל. מיירט של כיפת ברזל פגע במטרה חשודה, ייתכן ומדובר בזיהוי שגוי.

17:00 - צה"ל פרסם תיעוד של העברת תינוקות עזתים מביה"ח שיפא למצרים

דובר צה"ל: ביממה האחרונה אפשרו כוחות צה"ל באמצעות מתאם פעולות הממשלה בשטחים את העברתם של תינוקות עזתים מבית החולים שיפא להמשך קבלת טיפול רפואי במצרים. התיאום בוצע לבקשת המצרים, ומנהל בית החולים שיפא ובאמצעות צוותים של האו"ם. 

15:21 - דיווח: בית חבר פרלמנט לבנוני הותקף

דיווחים בלבנון: ביתו של קבלאן קבלאן, חבר הפרלמנט הלבנוני מתנועת אמל, נפגע כתוצאה מתקיפת צה"ל במיס אל-ג'בל, דרום לבנון.

בני גנץ בסיור בדרום
גנץ בסיור בדרום, היום

15:00 - גנץ: "אם תהיה הפוגה כדי להחזיר את החטופים - נחזור ונכה באויב"

השרים בני גנץ וגדי איזנקוט סיירו היום בדרום ונפגשו עם מפקדים בפיקוד הדרום. "גם אם תהיה הפוגה כדי להחזיר את חטופינו, נחזור ונכה באויב בכל העוצמה", אמר גנץ בסיום הביקור. "מי שיזם את הדיון בכנסת הבוקר מחבל במאמץ המלחמתי ופוגע בחברה הישראלית. זה הזמן להכות באויבינו, ולא לריב בתוכנו".

14:47 - שני תושבי הצפון נעצרו בחשד שסחרו באמל"ח עם גורמים בלבנון

המשטרה והשב"כ חשפו כי ראיד גביש ואמל אבו עבלה מירכא שבצפון נעצרו בחשד שסחרו באמל"ח מול לבנון. על פי המשטרה, בחיפוש ברשותם אותרו שני אקדחים, תחמושת וציוד נוסף. הם הובאו לבית הבשפט השלום בנצרת לדיון בהארכת מעצרם.

14:42 - בצה"ל אישרו כי שלושה כלי טיס בלתי מאויישים פגעו סמוך למוצב צה"ל, אין נפגעים

דובר צה"ל עדכן כי שלושה כטב"מים שחצו מלבנון פגעו סמוך למוצב צה"ל בצפון, ללא נפגעים. עוד עדכנו כי מטוס קרב, מסוק קרב וטנקים תקפו תשתיות טרור של חיזבאללה בלבנון, בתגובה על השיגורים לעבר ישראל. בין היתר, תקפו חולייה שניסתה לשגר טילי נ"ט. הכתבה המלאה

14:21 - ועדת הכספים אישרה תקציב למנהלת תקומה

ועדת הכספים עדכנה כי אישרה הקצאה של כ-1.15 מיליארד שקלים להקמת פעילות מנהלת תקומה. עוד אושרה הקצאה של 50 מיליון שקלים להוצאות חירום והצבת מגוניות ברשויות הבדואיות בנגב, ותקציב לרכש של כ-250 מכשירים לוויינים לכיתות כוננות.

דיווח: צה"ל תקף בלבנון
דרום לבנון, היום
לוחמי נח"ל כבשו את בית המשפט של חמאס בעזה
לוחמי נח"ל בבית המשפט של חמאס בעזה

14:20 -  צבע אדום בנירים וניר עוז.

14:03 - השיגורים מהרצועה התחדשו: אזעקות באשדוד, אשקלון וביישובי הסביבה. מד"א על הירי: לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

13:56 - בשני המטחים האחרונים מלבנון נורו לישראל כ-25 שיגורים של פצמ"רים ורקטות וכלי טיס אחד לפחות. נגרם נזק לבית אחד במרגליות, ללא נפגעים. מוקדם יותר בוצע ירי רקטי למנרה, משגב עם ויפתח, שם בוצעו כ-10 שיגורים.

13:43 - עקב האירועים הביטחוניים נסגרו לתנועה צומת אגמון החולה לכיוון צפון, צומת כ"ח מערבה וצומת מרגליות לכל הכיוונים.

13:32 - השיגורים לצפון נמשכים: אזעקות בקריית שמונה, מרגליות ומנרה. נרשמו לפחות שלושה יירוטים. לעבר שטח ישראל שוגרו גם רחפני נפץ, חיילים ואנשי כוחות הביטחון זיהו את חלקם מהשטח והצליחו להפיל חלק מהם. 

13:25 - פרסום ראשון: אחרי הדיווח בחדשות 12, רה"מ ושר האוצר סיכמו על קדנציה נוספת לנגיד בנק ישראל.

13:20 - תיעוד: זה הנזק לבסיס צה"ל בצפון אחרי נפילה במהלך אחד המטחים היום. חיזבאללה טוען כי באחת התקיפות השתמש ברקטת "בורקאן" שמכילה חומר נפץ רב. במקביל: נרשמה נפילה בשטח פתוח סמוך לקריית שמונה. פרסום התיעוד מאושר על ידי הצנזורה. 

נזק באחד מבסיסי צה"ל בצפון לאחר ירי מלבנון
נזק באחד מבסיסי צה"ל בצפון לאחר ירי מלבנון

נפילה ליד קרית שמונה שטח פתוח
נפילה בשטח פתוח סמוך לקריית שמונה

סמ”ר איתן דישון, נפל בקרב בצפון רצועת עזה
סמ”ר איתן דישון, שנפל בקרב בצפון רצועת עזה

13:19 - אזעקות בצפון: התרעות הופעלו במרגליות, קריית שמונה ומנרה. ככל הנראה שוגרו במקביל פצצות מרגמה ורחפנים מתאבדים. מד"א: לא התקבל דיווח על נפגעים או נזק.

13:11 - דיווחים פלסטיניים: 26 פגים הוצאו מרצועת עזה דרך מעבר רפיח - לצורך העברתם לטיפול במצרים.

12:49 - אונר"א, סוכנות האו"ם לסיוע לפליטים פלסטינים, טוענת כי הגשמים בעזה הופכים את אזורי המקלט ברצועה ל"בלתי ראויים למגורים". 

12:30 - צבע אדום בכיסופים שבעוטף עזה.

12:10 - הותר לפרסום: לוחם צה"ל נפל בקרב בצפון הרצועה

סמ”ר איתן דישון, לוחם בסיירת גבעתי בן 21 מירושלים, נפל בקרב בצפון רצועת עזה.

משפחות החטופים בדיון בוועדה לביטחון לאומי (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
משפחות החטופים בדיון בוועדה לביטחון לאומי | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

11:48 - דובר צה"ל בערבית קורא שוב לתושבי הרצועה לנוע דרומה 

דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, פנה שוב לתושבי עזה שטרם התפנו והודיע כי ציר סלאח א-דין יישאר פתוח עד השעה 16:00. בנוסף, הודיע סא"ל אדרעי כי תהיה ההפוגה בלחימה באזור מערב רפיח למטרות הומניטריות - בין השעות 10:00 ל-14:00.

11:36 - דיון בוועדה לביטחון לאומי - בנוכחות משפחות החטופים

במהלך הדיון בנושא תיקון חוק עונש מוות למחבלים, החלו ויכוחים סוערים בין חברי הקואליציה והאופוזיציה. זאת בשעה שבני משפחות החטופים מתחננים מחברי הכנסת והשרים שיפעלו להשבת יקיריהם. "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו", קראו בעוד שחברי הכנסת המשיכו בחילופי צעקות בינם לבין עצמם.

השר קיש עלה להתקפה נגד בן גביר וטען כי "זה ברור לכל שהחוק לא יעבור, הדיון מיותר ופוגע במשפחות בשעה הכי קשה שלהן". ראש האופוזיציה לפיד הוסיף: "אין גבול לאטימות ולחוסר הבושה של חברי קואליציית המחדל שמטיפים מוסר למשפחות. מה שעשה היום אלמוג כהן ייזכר לדיראון עולם. הוא צריך להתבייש בעצמו".

11:30 - תקיפת פירי מנהרות, עמדות נ"ט ותצפית

אחרי שספגו אבדות כבדות ב-7 באוקטובר - לוחמי ולוחמות גדוד האיסוף של אוגדת עזה לוחמים ברצועה ומשולבים בפעילות הקרקעית. בימי הלחימה הכוחות סייעו בתקיפת עשרות אמצעי תצפית ועמדות תצפית של חמאס. כמו כן, הלוחמים פועלים לאיתור תשתית של ארגוני הטרור, ובשיתוף מודיעין הם מובילים לסגירת מעגלי אש. צפו בתיעוד

לוחמות ולוחמי גדוד 414 ('נשר') בפעילות ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמות ולוחמי גדוד 414 ('נשר') בפעילות ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל
דיווח בסעודיה על השתלטות על ספינה ישראלית (צילום: לפי סעיף 27 א')
ספינה בים האדום | צילום: לפי סעיף 27 א'

11:22 - צבע אדום בקיבוץ עין השלושה שבעוטף עזה.

11:10  - הנהלת מעבר רפיח: 40 משאיות עם ציוד להקמת בית חולים שדה ירדני יכנסו לרצועת עזה.

10:55 - דובר צה"ל עדכן: זוהו מספר שיגורים משטח לבנון במרחב ערב אל עראמשה, בירנית וברעם, לא היו נפגעים. כתוצאה מהירי לעבר מרחב בירנית פרצה שרפה, כוחות צה״ל וכיבוי אש נמצאים במקום. בתגובה על הירי, צה"ל תקף מספר מטרות בלבנון.

10:40 - מהבוקר, חיזבאללה קיבל אחריות על שלוש פעולות לעבר מוצבים ישראלים בגבול לבנון. ארגון הטרור טוען שבאחת המתקפות השתמש ברקטה כבדה בשם בורקאן.

10:08 - צבע אדום בכיסופים שבעוטף עזה.

10:07 - לראשונה היום - אזעקות בצפון: התרעה הופעלה בברעם שבגליל העליון, לא ידוע על נפגעים. צה"ל הגיב באש ארטילרית. 

09:55 - שר האוצר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני בצלאל סמוטריץ' נפגש אמש עם משפחות שקרוביהם נחטפו לעזה. "יש לנו חובה מוסרית כלפי כל אחת ואחד מהחטופים", אמר סמוטריץ', "מדינת ישראל עושה ותמשיך לעשות כל מאמץ כדי להביא את החטופים הביתה. זו חובתנו המוסרית, היהודית והלאומית כלפי אזרחינו".

09:41 - משרד החוץ של איראן מיתמם: אין לנו קשר להשתלטות על הספינה

דובר משרד החוץ של איראן, נאסר כנעאני, הכחיש את טענות לשכת ראש הממשלה כי תפיסת אוניית התובלה אתמול בים האדום על ידי החות'ים הייתה "מתקפה איראנית". לדבריו, לטהראן לא היה קשר לפעולה.

09:10 - בכירי משרד האוצר נפגשו אמש עם קבינט המלחמה. הבכירים הציגו את עלות הלחימה, שעומדת על כמיליארד שקל ליום, והיא כוללת את שכר המילואים, עלויות שעות טיסה ודלקים, מזון ותחמושת. במהלך הדיון גורמי המקצוע הסבירו שבשנה הבאה יהיה צורך בהגדלת תקציב הביטחון.

09:00 - כוחות צה"ל פועלים סמוך לבית החולים האינדונזי בג'באליה. בתוך בית החולים עצמו נמצאים כ-700 בני אדם, כולל צוותים רפואיים ופצועים.

08:54 - הירי לעוטף נמשך: צבע אדום בארז, יד מרדכי ונתיב העשרה.

08:44 - צה"ל ושב"כ חיסלו שלושה מפקדי פלוגה נוספים של חמאס

הפעולה הקרקעית בתוך רצועת עזה נמשכת, והכוחות פועלים בשטח הרצועה תוך הכוונת כלי טיס לחיסול מחבלים ותשתיות טרור. באמצעות מטוסי קרב, ובהכוונה מודיעינית של אמ"ן ושב"כ, חוסלו שלושה מפקדי פלוגה של חמאס. בנוסף, חוסלו מחבלים והושמד מחסן האמל"ח שבו הם הסתתרו.

כוחות צה״ל בלחימה ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה״ל בלחימה ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

כוחות צה״ל בלחימה ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה״ל בלחימה ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

תצלומי אוויר של בית החולים שיפאא' (צילום: דובר צה"ל)
פיר המנהרה סמוך לשיפא | צילום: דובר צה"ל

08:24 - צבע אדום בשדרות, איבים וניר עם שבעוטף עזה. עיריית שדרות עדכנה כי היו מספר יירוטים. מד"א: לא התקבלו קריאות על נפגעים או נזק.

08:10 - פצצות מרגמה נורו לעבר מוצב צה"ל בגליל המערבי, לא היו נפגעים. צה"ל השיב באש ארטילריה.

07:24 - כתב CNN ביקר בפיר המנהרה ליד בית החולים שיפא

בכתבה שעלתה הלילה ב-CNN סיפר אורן ליברמן, כתב הערוץ, על המראות מרצועת עזה. ליברמן תיאר את ההרס הרב ברצועה, ובהמשך הכתבה עסק במנהרה שאותרה סמוך לבית החולים שיפא. "בעמידה על פתח המנהרה, ניכר היה שהמבנה עצמו משמעותי", נכתב, "בחלק העליון נתלה סולם, ובמרכז הפיר היה מוט שנראה ששימש למדרגות לולייניות". המנהרה עצמה, כך נכתב בכתבה, הייתה עמוקה יותר ממה שניתן לראות בעזרת אור פנסים.

"זו ללא ספק העדות המשכנעת ביותר עד כה שצה"ל הציג לרשת מנהרות מתחת לבית החולים", נכתב, "זה לא אומר שבהכרח יש מרכז פיקוד מתחת לבית החולים הגדול בעזה, אבל ברור שיש שם מנהרה". עוד הובהר: "להבין מה מתחבר למנהרה הזה הוא דבר חשוב לחלוטין".

סמל ינון תמיר ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמל ינון תמיר ז"ל | צילום: דובר צה"ל

06:50 - סעודיה נגד ישראל 

שר החוץ הסעודי פייסל בן פרחאן בבייג'ינג: "ישראל חייבת לקבל אחריות על הפשעים שלה בעזה ובגדה המערבית הכבושה, כולל מזרח ירושלים". 

06:00 - צה"ל התיר לפרסום את שמותיהם של חללים נוספים שנפלו ברצועה 

דובר צה"ל פרסם הבוקר את שמותיהם של שני לוחמי גדוד 890 של חטיבת הצנחנים, שנפלו בפעילות מבצעית בצפון רצועת עזה: סמ"ר דביר ברזני בן 20 מירושלים, וסמל ינון תמיר בן 20 מפרדס חנה. הודעה נמסרה למשפחותיהם. 

סמ"ר דביר ברזני ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמ"ר דביר ברזני ז"ל | צילום: דובר צה"ל
דיווח בסעודיה על השתלטות על ספינה ישראלית (צילום: לפי סעיף 27 א')
ספינת המשא שמופעלת על ידי חברה יפנית שעליה השתלטו החות'ים | צילום: לפי סעיף 27 א'

05:00 - דיווחים בעזה: צה"ל פועל מסביב לבית החולים האינדונזי שבצפון הרצועה.

04:00 - יפן הודיעה כי היא "מגנה בחריפות" את השתלטות הח'ותים על ספינת המשא בים האדום 

הדיווח על השתלטות הספינה, שמופעלת על ידי חברה יפנית, פורסם אתמול בשעות הצוהריים, וזמן קצר לאחר מכן צה"ל הודיע שהספינה אינה ישראלית, וכי "כל קשר לישראל" מקרי בהחלט. זאת, לאחר שחשבו שהספינה בבעלות איל הספנות הישראלי רמי אונגר. על סיפונה של האוניה 25 אנשי צוות מלאומים שונים, ובהם אוקראינים, בולגרים, פיליפינים ומקסיקנים. לכתבה המלאה 

תקיפות בעזה
בעזה דיווחו על תקיפה נרחבת של צה"ל הלילה

03:51 - צבע אדום נשמע בעוטף עזה.

03:00 - צרפת הודיעה על סיוע הומניטרי לרצועה

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר הלילה כי "מטוס מחיל האוויר הצרפתי יעביר יותר מ-10 טון של אספקה רפואית בתחילת השבוע הבא לעזה".

פעילות הצנחנים ברימאל (צילום: דובר צה"ל)
פעילות צה"ל בעזה | צילום: דובר צה"ל

02:08 - צבע אדום בעוטף עזה, לא דווח על נזק או נפגעים. 

01:42 - דיווח בעזה על תקיפות נרחבות של צה"ל ברצועה.

_OBJ

01:26 - הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם נגד ישראל

נציב זכויות האדם של האו"ם גינה את תקיפות צה"ל ברצועה: "יש להקפיד על כללי המשפט ההומניטרי הבין-לאומי. אי-ציות לכללים האלה עלול להוות פשעי מלחמה".