רס"ל טל להט, בן 21 מכפר סבא, נפל אתמול (שלישי) בקרב במרכז רצועת עזה. הוא שירת כלוחם ביחידת מגלן שבעוצבת הקומנדו והועלה מדרגת סמ"ר לדרגת רס"ל לאחר מותו. הלווייתו תיערך היום בשעה 17:00, בבית העלמין הצבאי בכפר סבא. 

טל נהרג מירי צלף במהלך פשיטה של לוחמי יחידת מגלן ויחידות נוספות על מטה אונר"א בעיר עזה. "צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה", נכתב בהודעת צה"ל.

רס"ל טל להט ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
"ילד מלא חלומות". טל להט | צילום: באדיבות המשפחה

אימו של טל, רונית, סיפרה: "מעבר להיותו לוחם, הבן שלי היה גם איש רוח, רגישות ואינטליגנציה רגשית, היה בו גם וגם, איש רוח לצד לוחם ושחקן פוטבול. כבר בגיל 18 היה לו ברור שייצור קולנוע, הוא ראה בזה כלי חשוב להשפיע על אנשים ולגעת בהם. את הסרט הראשון שלו הוא עשה בסוף כיתה י"ב. שוחחנו איתו בפעם האחרונה בשני בערב. היה נוהג שמדברים כשאפשר, טל כתב 'סוגרים טלפונים' בקבוצת הוואטסאפ שלו, ואנחנו ענינו 'תשמור על עצמך'".

"המוטו העיקרי של טל ושל שאר הלוחמים בצוות שלו היה 'אנחנו בעזה כדי להחזיר את החטופים', זה הוביל אותנו כל הזמן, זה נתן משמעות לכל הלחימה והסיכון שלהם בעזה, זה הדבר שהכי דיבר אליהם", הוסיף רן, אביו. "היה לו חלום להיות איש קולנוע, הוא אפילו הספיק לקרוא שם ספרים על קולנוע, היה לו ברור שיעסוק בזה אחרי הצבא".

רס"ל טל להט ז"ל ומשפחתו (צילום: באדיבות המשפחה)
"תמיד עם חיוך על הפנים". טל עם משפחתו | צילום: באדיבות המשפחה

אודי סורקיס, דודו של טל, ספד לו: "טל הוא ההגדרה הקלסית ל'מלח הארץ', ילד מלא חלומות ורצונות, וגם ידע להגשים אותם. הוא הניח הורים, אח בכור (יונתן) ובת זוג (תמר). הייתה לטל אהבה מאוד גדולה לצילום והתוכניות הראשונות שלו לפני הגיוס לקומנדו היו להיות צלם צבאי. ככל שהתקרב הגיוס הוא קיבל החלטה ללכת הכי קרבי שאפשר. הוא הלך לגיבושים והתקבל למגלן ולקומנדו, הוא היה מאושר עם ההחלטה הזאת. הוא אף פעם לא התלונן 'קשה לי', תמיד עם חיוך על הפנים".

הדוד סיפר כי ב-7 באוקטובר טל וחבריו ליחידה נלחמו בקיבוץ נחל עוז. "המפקדים הציעו לו לצאת לקורס צ'ופר", הוסיף הדוד, "וטל הבין שזה עשרה שבועות קורס, הוא לא הסכים לצאת לקורס בזמן שחברים שלו לוחמים ברצועה והוא ויתר על התפקיד".

רס"ל טל להט ז"ל ומשפחתו (צילום: באדיבות המשפחה)
"איש רוח לצד לוחם ושחקן פוטבול". טל עם משפחתו | צילום: באדיבות המשפחה

בינתיים צה"ל ממשיך בלחימה בעזה. בשבוע של לחימה בשכונת סג'עייה שבמזרח העיר עזה חיסלו הכוחות יותר מ-150 מחבלים שניסו לברוח, השמידו תשתיות טרור ונתקלו במבנים ממולכדים ומטענים שהושמדו.

אוגדה 98 פתחה את המבצע בסג'עייה בסערה: כוח לוחם חלוץ הסתער לתוך המרחב והגיע תוך 35 דקות לשליטה מבצעית גבוהה באחד ממרכזי הפיקוד והשליטה של חמאס במערב השכונה. בכניסה המהירה, כמה חוליות מחבלים קטנות של כשלושה מחבלים נקלעו לכיס בין הכוח הקדמי של האוגדה לבין הכוח האחורי, וחוסלו אחרי קרבות קצרים.

פעילות כוחות אוגדה 98 בשג׳עייה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות אוגדה 98 בסג'עייה | צילום: דובר צה"ל

רק לשם ההשוואה, בכניסה הראשונה של צה"ל למרחב, לפני כמה חודשים, קצב ההתקדמות היה איטי וזהיר הרבה יותר. כעת, אחרי שכבר פעלו נגד הגדודים שם, חופש הפעולה של צה"ל מתאפשר בקלות יתירה.

עד כה הצליחו הכוחות בזמן יחסית קצר לפגוע במרכזי הכובד של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. בין היתר נפגעו שש מנהרות התקפיות באורך של כשישה ק"מ. יש עוד מנהרות שיטופלו ויושמדו בקרוב, כדי לנסות לצמצם את אפשרות הוצאת מתווה תקיפה לעבר ישראל מתת-הקרקע של המרחב.