עדכונים בולטים

23:40 - חוסל מחבל בג'יהאד האיסלאמי שעסק בקידום ופיתוח מערך הטילים של ארגון הטרור הרצחני

כלי טיס של חיל האוויר, בהכוונת פיקוד הדרום ואמ"ן, תקף מוקדם יותר היום במרחב העיר עזה וחיסל את המחבל פאדי ג'האד מחמד אלואדיה, ששימש כמחבל בג'יהאד האיסלאמי ועסק בפיתוח וקידום מערך הטילים של ארגון הטרור הרצחני. המחבל היווה מוקד ידע ייחודי בארגון בתחומי האלקטרוניקה והכימיה.

19:39 - צבע אדום בקיבוץ סופה שבעוטף

19:34 - גלנט לאוסטין, בפגישה בפנטגון: ארה"ב התחייבה למנוע גרעין מאיראן - הזמן הולך ואוזל

שר הביטחון גלנט אמר למזכיר ההגנה האמריקני אוסטין: "ארה"ב התחייבה למנוע גרעין מאיראן - הזמן הולך ואוזל. מתקרבים לצומת קבלת החלטות שישפיע על המזרח התיכון כולו".

 

19:33 - הנייה: "אם ישראל חושבת שפגיעה במשפחתי תשנה משהו - היא הוזה"

מנהיג חמאס אסמאעיל הנייה: "אנו עדיין טוענים שכל הסכם שאינו מבטיח הפסקת אש לא יתקבל מצידנו. אם בישראל חושבים שפגיעה במשפחה שלי תשנה את העמדה שלנו הם הוזים".

18:52 - האו"ם מאיים להשעות את פעילותו ברצועה "אם ביטחון עובדי הסיוע לא ישתפר"

האו"ם מאיים להשעות את פעילותו ההומניטרית ברצועה, אם הביטחון של עובדי הסיוע לא ישתפר. לפי דיווח בסוכנות הידיעות AP, מכתב שנשלח לבכירים ישראלים קובע שאם לא יינקטו צעדים דחופים להגן על עובדי סוכנויות הסיוע השונות - פעילותם תיעצר.

באו"ם רוצים מנגנון של קשר ישיר בין עובדי הסיוע הנעים ברצועה לכוחות צה"ל בשטח. לטענת גורמים ששוחחו עם AP, מתנהלל מו"מ מול ישראל, ולכן עדיין לא התקבלה החלטה סופית. עוד צוין כי תוכנית המזון של האו"ם עצרה את פעילות חלוקת הסיוע שיוצא מהמזח בשל בעיות אבטחה במקום.

18:38 - אוסטין לגלנט: מודאג מהתחממות בגבול לבנון - עלולה לגרור את ישראל למלחמה אזורית

שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין הדגיש במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה בוושינגטון יחד עם שר הביטחון יואב גלנט כי ישראל צריכה לעשות יותר כדי להגן על חיי אזרחים בעזה וכן להכניס סיוע הומניטרי רב יותר לרצועה. בנוסף, אמר אוסטין כי מענה דיפלומטי הוא הדרך העדיפה לפתרון הקונפליקט עם חיזבאללה - ובכך למנוע מלחמה שתפגע באזור כולו. הדברים של שר ההגנה האמריקני נאמרו בצל התגברות ירי הטילים של ארגון הטרור לצפון הארץ. 

יואב גלנט, לויד אוסטין
"מודאג מהיגררות למלחמה אזורית". שר הביטחון יואב גלנט ומזכיר ההגנה האמריקני לויד אוסטין

18:30 - תיעוד: צה"ל איתר פיר ממולכד ואמצעי לחימה ברפיח

דובר צה"ל עדכן כי צוות הקרב של חטיבת הנח"ל, הפועל תחת אוגדה 162 ברפיח, איתר אמצעי לחימה רבים בדירות מסתור ממולכדות של מחבלי חמאס. הלוחמים איתרו קלאצ'ניקובים, מטענים, רימונים, מחסניות, ווסטים ומקרר ממולכד. בנוסף, בהכוונת הלוחמים איתר צוות הרחפנים פירים ממולכדים בבתי מגורים שנועדו לפגוע בכוחות, ובהכוונת מכלול האש החטיבתי  הושמדו תשתיות טרור רבות. 

16:37 - דובר צה"ל: צה"ל תקף מטרות חיזבאללה בשטח לבנון

מטוסי קרב תקפו מוקדם מבנים צבאיים ותשתית טרור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים אל-חיאם ואל-עדייסא שבדרום לבנון. בנוסף תקף צה"ל בירי ארטילרי במרחבים בליידא, לבונה, א-נקורה ושובא שבדרום לבנון. 

עוד הוסיפו בדובר צה"ל: "בהמשך להתרעות שהופעלו על חשד לחדירת כלי טיס עוין בצפון הארץ, לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה שתי מטרות אוויריות שחצו מלבנון לעבר ישראל, אין נפגעים. התרעה על ירי רקטות וטילים הופעלו בעקבות חשש לנפילת שברי יירוט".

14:54 - שרפה פרצה קרוב לדישון כתוצאה מיירוט כלי הטיס

14:15 - כלי טיס עוינים חדרו - אזעקות הופעלה במלכיה ובדישון

שוגרו מיירטים לעבר שתי מטרות חשודות שחצו מלבנון. אזעקות ירי רקטות וטילים הופעלו במלכיה מחשש לרסיסי יירוט.

12:45 - דובר צה"ל: תקפנו מבנה של האוניברסיטה האיסלאמית בעזה
 
חיל האוויר בהכוונת כוחות אוגדה 99 תקף מבנה של האוניברסיטה האסלאמית שבמרחב שכונת צברא. מהמבנה שהותקף פעלו מחבלים שהשתמשו במבנה לירי נ"ט, תצפיות, הכוונה והוצאה לפועל של מתווי טרור נגד הכוחות.
 
12:36 דיווחים בעזה: שני אנשים נהרגו בתקיפת כלי רכב
9:37 - חשד כי מספר אנשים חצו את גדר הגבול עם ירדן, צה"ל עורך סריקות באזור

צה"ל עורך סריקות על גדר הגבול עם ירדן סמוך לקיבוץ אשדות יעקב בעמק הירדן לאחר שעלו חששות כי מספר אנשים החשודים כמהגרי עבודה הצליחו לחצות את הגדר. אין הנחיות חריגות ליישובים באזור

9:00 - חיל האוויר תקף הלילה בצפון הרצועה מחבלים שהשתתפו בטבח 7 באוקטובר

צה"ל הודיע כי תקף מבנים בצפון הרצועה במרחבי שאטי ודרג'-תופאח. בתוך המבנים שהו מחבלים שחלקם לקחו חלק בהחזקת חטופים ותקפו את ישראל.

8:00 - גלנט לבלינקן: "עלינו לפתור במהירות את המחלוקות בינינו וכך נשיג את מטרותינו"

שר הביטחון גלנט למזכיר המדינה בלינקן: ״עיני אויבינו וידידינו נשואות לקשר בין ישראל וארה״ב - עלינו לפתור במהירות את המחלוקות בינינו - כך נשיג את מטרותינו ונחליש את אויבנו״.

שר הביטחון יואב גלנט, נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן, במשרדי מחלקת המדינה בוושינגטון. השניים קיימו פגישה אישית ממושכת, ופגישה מורחבת עם הצוותים המקצועיים במשרד הביטחון ובמחלקת המדינה. בפגישתם, השניים דנו בצורך להפעיל גורמי לחץ נוספים על חמאס כדי לקדם את השבת החטופים, בדגש על קידום חלופה שלטונית ברצועת עזה. שר הביטחון הדגיש בפני מזכיר המדינה כי עיניהן של אויבינו וידידינו נשואות לקשר בין ישראל וארה״ב, ולכן על המדינות לפתור במהירות את המחלוקות.

7:30 - בעזה מדווחים: אחותו של הנייה נהרגה בתקיפות צה"ל ברצועה

דיווחים פלסטיניים: אחותו של ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה וכמה מבני משפחתה נהרגו בתקיפה במחנה הפליטים שאטי.

01:28 - המיליציות הפרו-איראניות בעיראק טוענות שתקפו מטרה בנמל חיפה באמצעות כטב"מים

00:30 - בלינקן לגלנט: לנקוט צעדים נוספים כדי להגן על עובדים הומניטריים בעזה ולספק סיוע לרצועה

שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן הדגיש בפני שר הביטחון גלנט במהלך פגישתם את הצורך לנקוט צעדים נוספים כדי להגן על עובדים הומניטריים בעזה ולספק לרצועה סיוע בתיאום עם האו"ם. עוד הדגיש בלינקן את החשיבות של הימנעות מהסלמה עם לבנון והגעה להסדר דיפלומטי שיאפשר הן למשפחות ישראליות והן למשפחות לבנוניות לחזור לביתן.
20:59 - שר הביטחון יואב גלנט נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן

שר הביטחון גלנט נפגש עם שר החוץ של ארה"ב בלינקן (צילום: אלעד מלכה, תקשורת שר הביטחון)
גלנט ובלינקן | צילום: אלעד מלכה, תקשורת שר הביטחון

20:20 - מטוסי קרב תקפו תשתית טרור בשימוש המערך האווירי של חיזבאללה

מטוסי קרב תקפו תשתית טרור בשימוש המערך האווירי של ארגון הטרור חיזבאללה בעומק לבנון; יורטה מטרה אווירית חשודה שחצתה לשטח הארץ מלבנון. במהלך השעות האחרונות מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מספר תשתיות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים עיתרון, בליידא ומרון א-ראס.
כמו כן, מוקדם יותר היום מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו במרחב בעלבכ תשתית טרור בשימוש מערך ההגנה האווירי של חיזבאללה.

בהמשך להתרעה על חדירת כלי טיס עוין בצפון הארץ מוקדם יותר היום, לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה מטרה אווירית חשודה שחצתה לשטח הארץ מלבנון, אין נפגעים. בנוסף, בהמשך להתרעות על ירי רקטות וטילים בצפון הארץ לפני זמן קצר, מדובר בזיהוי שווא.

19:33 - צה"ל: החטוף רס"ם מחמד אלאטרש נהרג ב-7 באוקטובר וגופתו מוחזקת בעזה

החטוף רב-סמל מתקדם מחמד אלאטרש, גשש בחטיבה הצפונית באוגדת עזה, תושב סעווה בן 39, נפל בקרב ב-7 באוקטובר, ונחטף לשטח רצועת עזה - כך התיר הערב (שני) דובר צה"ל לפרסום. מותו נקבע לאחר בחינה של כלל הממצאים ועל בסיס מידע מהימן.

אלאטרש היה נשוי לשתי נשים ויש לו 13 ילדים. במשך חודשיים מאז הטבח במתקפת הפתע של חמאס לא ידעו קרוביו מה עלה בגורלו. בתחילת דצמבר עודכנה משפחתו שהוא חטוף ברצועת עזה. עד הערב לא פורסם שהיה לוחם צה"ל.

אחיו סאלם אלאטרש אמר בחודש מרץ לשרת החוץ של בלגיה שביקרה בדרום עם שר החוץ ישראל כ"ץ: "למוחמד יש 13 ילדים ו-22 אחים שמחכים לו מאז אותה שבת שחורה ב-7 באוקטובר. אנחנו מבקשים שכולם יחזרו, קודם כל הבנות. צריך להפעיל לחץ לשחרר את כולם, אבל קודם כל את הבנות - מה שקורה להן שם זה מזעזע".

רס"ם מחמד אלאטרש (צילום: דובר צה"ל)
רס"ם מחמד אלאטרש ז"ל | צילום: דובר צה"ל

18:35 - גלנט בוושינגטון: "לא מחלק ציונים לנתניהו"

שר הביטחון יואב גלנט אמר לפני פגישתו עם ראש ה-CIA ביל ברנס כי "לישראל יש מחויבות עליונה לשחרור כל החטופים, ללא יוצא מן הכלל". גלנט הוסיף כי "הברית בין ישראל לארה"ב היא רבת חשיבות. על רוב הדברים אנחנו מסכימים. על מה שאנו לא מסכימים - אנחנו דנים בפרטים, מגיעים להבנות ופותרים את המחלוקות. אני בטוח שכך יהיה גם במקרה הזה".

גלנט נשאל על הסרטון שפרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו בטענה לעיכוב באספקת חימושים מארה"ב והבהיר: "אני לא חושב שאני צריך לתת ציונים. אני פועל רק למטרה אחת: להבטיח את חוסנה הביטחוני של מדינת ישראל ואת היכולת שלה להשיג את מטרות המלחמה ולהיערך לאיומים בעתיד".

על דברי הרמטכ"ל האמריקני שלפיה ארה"ב תתקשה לסייע לישראל להגן על עצמה במקרה של מלחמה רחבה מול חיזבאללה כפי שהיה במתקפה האיראנית באפריל, אמר שר הביטחון: "האמירות הברורות שאני שומע מהממשל האמריקני כאן הן שארה"ב וישראל נמצאות יחד במערכה נגד איראן, נגד חיזבללה ונגד חמאס, ומחויבות להשיג את ההישגים. אין שום הפרש בין ישראל וארה"ב בגישה הזאת ואני עמל על זה כאן. אני מאמין שהדברים יסתדרו ויפעלו בדיוק לפי הלוגיקה הזאת".

18:22 - האזעקות באשקלון: 2 רקטות יורטו, 2 פצועים קל בדרך למרחב מוגן

דובר צה"ל עדכן כי שתי רקטות יורטו במטח מצפון הרצועה שהביא להפעלת אזעקות בעוטף ובאזור אשקלון. במד"א עדכנו כי שני בני אדם נפצעו באורח קל בעת שרצו למרחב מוגן באשקלון. עוד נמסר כי במקום כמה נפגעי חרדה.

18:00 - הרמטכ"ל ברפיח: אנחנו מתקרבים לנקודה שבה נכריע את חטיבת רפיח
 
הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי קיים אמש הערכת מצב ברפיח, ואמר כי "אנחנו עם הישגים מאוד גבוהים בלחימה ברפיח. זה בא לידי ביטוי בכמות מחבלים הרוגים, בתשתיות המושמדות, בלחימה המורכבת בתת-הקרקע, עצם זה שאנו שולטים על ציר פילדלפי מהים עד משולש הגבולות זה מאוד משמעותי". לדבריו, "אנחנו מתקרבים לפירוק חטיבת רפיח של חמאס, היא מוכרעת לא במובן הזה שאין בה יותר מחבלים, אלא במובן הזה שהיא לא יודעת לתפקד כמסגרת לוחמת".
 
18:00 - אזעקות באשקלון ובעוטף עזה