תמונות לוויין שמגיעות מדרום לבנון וצולמו בידי (Planet Labs (PBC, חושפות איך נראו כמה מהכפרים בתחילת אוקטובר, טרם המלחמה, ואיך הם נראו בתחילת החודש - לאחר הנזק הרב שנגרם להם. על פי הנתונים של הרשויות בדרום לבנון, עד כה נהרסו 1,700 בתים ו-14 אלף ניזוקו חלקית. הנזק הרב שנגרם למבנים ולמוסדות מאז תחילת המלחמה מוערך בכמיליארד וחצי דולרים.

אחד מהכפרים שספג נזק אדיר במלחמה והתרוקן מתושביו הוא עיתא א-שעב, שנמצא כקילומטר בלבד מהגבול עם ישראל - סמוך לשתולה. מלבדו, נראה ההרס גם בכפרים נוספים גם מרוחין, ששוכן אף הוא לא רחוק משם, בסמוך לגבול. מתחילת המלחמה, כ-90 אלף לבנונים נמלטו מדרום המדינה צפונה, 70% מהחקלאות בדרום נהרסו - והמצב החברתי והכלכלי מדרדר.

hizballa_vtr2_n20240623_v1 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

חיזבאללה מאחסן כמויות גדולות של אמל"ח בנמל התעופה

הטלגרף הבריטי דיווח היום כי חיזבאללה מאחסן כמויות עצומות של טילים, נשק וחומרי נפץ איראניים בנמל התעופה האזרחי הראשי של ביירות, רפיק אל-חרירי. בעקבות הפרסום, שר התחבורה הלבנוני יכנס מסיבת עיתונאים ב-18:00 בנמל התעופה הבין-לאומי של ביירות. שר התחבורה הלבנוני: "שקרים שמעמידים את נמל התעופה של ביירות ועובדיו בסכנה".

על פי הדיווח, המאגר כולל בין היתר טילים איראנים מסוג פלק שבהם חיזבאללה השתמש במהלך הלחימה, טילי פתח 110 לטווח קצר, וגם טילי M-600 שהטווח שלהם מגיע ל-150-200 ק"מ. לצד זאת, דווח כי במקום יש גם טילי נ"ט מסוג קורנט, וגם כמות גדולה של רקטות כבדות מסוג בורקאן, לצד חומרי נפץ שמאוחסנים שם.

בערוץ אל-מיאדין הלבנוני שמזוהה עם חיזבאללה איימו: "ביירות היא קו אדום וכל תקיפה בה - תיענה בתגובה כפולה של חיזבאללה שישראל לא תוכל לשאת ותוביל למלחמה".

התאחדות התחבורה האווירית הכחישה את הדיווח בטלגרף - שלפיו חיזבאללה מאחסן כמות אדירה של נשק איראני בנמל התעופה בביירות: "שקרים שמעמידים את נמל התעופה של ביירות ועובדיו בסכנה. כלי התקשרות שמפיצים אותם נושאים באחריות המלאה לביטחונם. אנחנו קוראים לכל כלי התקשורת הלבנוניים, הערביים והזרים להגיע לנמל התעופה של ביירות עם צוותי צילום ולהיווכח לכך בעצמם".

חסן נסראללה (צילום: Khalil Hassan, Reuters)
חסן נסראללה | צילום: Khalil Hassan, Reuters

שר התחבורה הלבנוני עלי חמיה, איש חיזבאללה, הכחיש את הדיווח בטלגרף במסיבת עיתונאים: "הדיווח של העיתון הבריטי טלגרף לגבי הברחת נשק דרך נמל התעופה רפיק אל-חרירי מגוחך וכלל מידע ממקורות לא ידועים. העובדים לא מורשים לפתוח קופסאות אלא המכס הלבנוני שהוא גוף רשמי. נמצאים בהליך של הגשת תביעה נגד הטלגרף שפרסומו מעוות ופוגע במוניטין של נמל התעופה, ללא כל בסיס משפטי".

"ישראל מבצעת הפרות במרחב האווירי של לבנון, במיוחד מעל נמל התעופה של ביירות, בנוסף להפרות המהוות איום גדול על בטיחות התעופה. פנינו להתאחדות התחבורה האווירית והם הגיבו בהכחשה מוחלטת לדיווח בטלגרף והעיתון שינה את מקור המידע שלו שקשור אליו.אנחנו מזמינים את כל כלי התקשורת לסייר בנמל התעופה מחר ב-10:30 בבוקר ולראות אותו מקרוב, ההזמנה פתוחה לכולם".

נמל התעופה רפיק אל-חרירי בביירות (צילום: AP)
נמל התעופה רפיק אל-חרירי בביירות | צילום: AP

העיתונאי טוני בולס, שנחשב למבקר של חיזבאללה, אמר לערוץ אל-ערביה הסעודי: "נסראללה סיבך את לבנון עם כל מדינות העולם, הוא הפך את לבנון למדינה סוררת שמייצאת טרור ומערערת את היציבות". גם העיתונאי טוני אבו נג'ם, ממחנה אנטי-חיזבאללה, התייחס לשיקום דרום לבנון והדגיש: "יש מי שמקבל החלטה הרסנית למדינה וכולם נאלצים לבנות מחדש. אנחנו לא חייבים לכם. לכו לקבץ נדבות, זו לא הבעיה שלנו".

בתוך כך, ראש מפלגת הכוחות הלבנוניים, הפוליטיקאי הנוצרי סמיר ג'עג'ע, הטיח ביקורת בריאיון לעיתון א-שרק אל-אווסט הסעודי: "חיזבאללה ומי שעומד מאחוריו, איראן - גוררים את לבנון למקומות מסוכנים. המצב בדרום המדינה, שבו העימותים בין חיזבאללה לישראל, יביא לפיצוץ שבו אנחנו נהיה על סף הסלמה גדולה". הוא הוסיף כי "הממשלה נעדרת מההסלמה, מהמגעים, מהמסרים הדיפלומטיים ומהמסרים המדיניים, כאילו אין ממשלה בלבנון. לצערי יש כאלה שלוקחים את לבנון אל הלא נודע".