בתגובה על חיסול בכיר חיזבאללה סאמי טאלב עבדאללה, ארגון הטרור ביצע אתמול (חמישי) מתקפה משולבת לעבר תשעה בסיסים צבאיים באזור רמת הגולן והגליל והצהיר כי "זו המתקפה הגדולה ביותר מאז 8 באוקטובר". כך זה נשמע מהצד השני - האיומים, הזעם הציבור הלבנוני וגם הלעג.

איהאב חמאדה, חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם חיזבאללה, אמר: "אנחנו לא מאיימים לשווא, ישראל חייבת להבין שהמשוואה שפתח חיזבאללה משמע שההתנגדות מוכנה בכל הרמות. האויב (הישראלי) משתולל, המלחמה בצפון לא תיפסק - אלא אם תיפסק התוקפנות בעזה". לדבריו, לאחר החיסולים שביצעה ישראל נגד חיזבאללה בלבנון, עליה "לקבל עונש כפול".

בינתיים, בכירי הפוליטיקאים במחנה האנטי-חיזבאללה - הדרוזים, הנוצרים, הסונים - ממשיכים לזעוק ולהזהיר כי לבנון לא תעמוד במלחמה גדולה. כמיל שמעון, חבר פרלמנט לבנוני-מארוני, התייצב ואיים על חיזבאללה: "אנחנו מוכנים, הנשק כבר אצלנו. בשעת האפס נוציא 20 אלף חמושים לרחוב, הסונים והדרוזים יחד איתנו".

מתחילת המלחמה, כ-90 אלף לבנונים כבר נמלטו מדרום המדינה צפונה ו-70% מהחקלאות בדרום נהרסו - והמצב רק מדרדר כלכלית וחברתית. מוחמד שזר, פעיל רשת לבנוני בגרמניה, החליט לקחת את המצב לכיוון אחר ומלגלג על החיסול של אבו טאלב: "צדים אותם כמו עכברים. אם ימשיכו עד סוף השנה יישאר מהם רק מר עמוד (נסראללה שתוקף עמודים)".

אבו טאלב עצמו, הוא אמר: "כמה הוא הרג בסוריה, זה מרגל איראני. רצח 100 אלף בסוריה". הוא הוסיף בנימה של זלזול תוך כדי שהוא צוחק: "מת כשהתחבא בשירותים. מחר יגידו לך שהוא מת כשהיד בדרך לירושלים".

בינתיים, אמל סאעד, מומחית לבנונית לענייני חיזבאללה, שעדה למתיחות מול ישראל, טענה:
"נראה שהמתקפה המהירה וההרסנית של חיזבאללה נגד ישראל היום, שכמותה לא נראתה מאז המלחמה ב-2006, היא יותר מסתם תגובה לחיסול המפקד הבכיר אבו טאלב. היקפה ועוצמתה של מתקפה זו, יחד עם הניסיונות האחרונים של חיזבאללה לבסס הרתעה אווירית מול ישראל, מצביעים על כך שהיא אינה לוקחת את הרציונליות של מקבלי ההחלטות בישראל כמובנת מאליה או שוללת את האפשרות של מלחמה כוללת שתיזום ישראל".

‏"אם כך, התקפת חיזבאללה היום לא הייתה רק תגמול ענישתי על טאלב או סתם מכה כדי לשבור את הקיפאון בשיחות הפסקת האש בידי חיזוק מעמדו של חמאס", היא המשיכה. "אלא גם, בעיקר, מתקפת הרתעה שמטרתה להרתיע את ישראל מלצאת לדרך. דרך מובטחת של הרס הדדי".

בין קולות הכטב"מים שמלווים את דרום לבנון למתקפה הנרחבת של לבנון לעבר בסיסי צה"ל בצפון, העיתונאי הלבנוני ח'ליל נסראללה שמקורב לחיזבאללה הבהיר: "החיסול לא ישנה את פעילות ההתנגדות ואת ההסלמה בפעולותיה". על האמירות של גורם אמריקני באשר לניסיון להגיע להסכם שיאפשר את חזרת התושבים לצפון: "ההתנגדות ולבנון נמצאות בעמדה שיכולה לדרוש ערבויות ביטחוניות וגם את נסיגת הצבא מהנקודות הכבושות, כולל חוות שבעא", לדבריו.

האקטיביסט הלבנוני, עימאד סוקר, הביע את החשש של הלבנונים מכך שיגררו להרפתקה הלא רצויה: "חבר הפרלמנט כמיל שמעון התעצבן כשאמר שיש לו 20 אלף לוחמים אם תהיה סכנה. אבל על 100 אלף ששרפו את הדרום, הבקעה ולבנון מלכתחילה לא אמרו עליהם מילה. צבועים".

הכפר הנוצרי רמיש שבדרום לבנון, באזור בינת ג'ביל וסמוך לגבול עם ישראל - היה בין אלו שעמדו בחודשים האחרונים בעין הסערה בארץ הארזים, לאחר שפעילי חיזבאללה החליטו לפעול גם מתוכו נגד ישראל ובכך גררו אותם למעגל האש.

וכך ,למשל, שרפות פרצו גם שם שהם פועלים כדי לכבות. "אנשי רמיש ביקשו מההגנה האזרחית עזרה בכיבוי השרפות שפרצו ביערות בעקבות התקיפות הישראליות", ציינו שם.

"כאשר אנשי המדינה מדוכאים, פחדנים ונמחצים עד כדי כך, כל דבר בלתי אפשרי הופך לאפשרי!", סיכם עורך הדין הלבנוני והמשפיען, צרבל עיד. "האם זה סביר שיחליטו לפצות את משפחות חיזבאללה מכספי הלבנונים, שרובם מסרבים להסתבך במלחמה הזו? הגדילו את השסע עוד יותר".