פרסום ראשון: הרמטכ"ל הרצי הלוי מינה את אל"ם עדי סבג לראש מנהלת ביקורת ולמידה של המלחמה, כך נודע היום (שלישי) ל-N12. היא כיהנה עד לאחרונה כמזכירת הפיקוד העליון. עבור המינוי, קיבלה סבג העלאת דרגה מסא"ל לאל"ם, ומינויה מעורר ביקורת רבה בקרב בכירים במטה הכללי, שכן מדובר בקצינה שעד כה עבדה מתוקף תפקידה לצד הלוי ומקורבת אליו.  

מזכירת הפיקוד העליון, התפקיד שאיישה סבג, היא חלק מלשכת הרמטכ"ל. את התפקיד מאיישים קצין או קצינה בדרגת סא"ל. תפקידו לרכז שורת נושאים בפעילות המטכ"ל. בין היתר אחראית מזכירת הפיקוד העליון לאיסוף מידע רלוונטי לפגישות, ריכוז נאומי הרמטכ"ל, הקשר עם הכנסת ועם משרדי ממשלה וטיפול בפניות הציבור ללשכת הרמטכ"ל.

סבג נבחרה לתפקיד מזכירת פיקוד העליון בידי הרמטכ"ל הקודם אביב כוכבי. היא שימשה בתפקיד במשך שנה וחצי תחת הרמטכ"ל הקודם, ובשנה וחצי האחרונות תחת הרמטכ"ל הנוכחי. היא סיימה את תפקידה לאחרונה.

הרמטכ"ל בהערכת מצב במרחב ג׳נין (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל בהערכת מצב במרחב ג׳נין | צילום: דובר צה"ל

בתחילת יולי יחלו להציג לרמטכ"ל הרצי הלוי את התחקירים שעליהם עבדו בצה"ל עד לנקודה הזו, כשנקודת הייחוס שנקבעה לתחילת התחקירים היא 2018. בצה"ל בחנו וממשיכים לבחון מה קרה לאורך גבול הרצועה החל מ-2018 בהיבטים שונים - אלה שהובילו בסופו של דבר לכישלון הגדול ולפרוץ המלחמה.

את התחקירים יחלקו לנושאים שונים, החל מהתפיסות המבצעיות שהובילו למחדלים, ועד לתחקירי הקרבות בעוטף בימי הלחימה הראשונים ברמה הטקטית והמבצעית.

מטעם דובר צה"ל נמסר בתגובה: "הקצינה מונתה לתפקיד ראש המנהלת המטכ"לית לביקורות ולמידה, בתקן זמני לשנה, בדיון שיבוצים בראשות סגן הרמטכ"ל. מדובר בקצינת מטה ראויה ומקצועית אשר סוכמה לקידום, ונבחרה מבין מספר מועמדים שהתמודדו לתפקיד.

"המנהלת שתוקם, בכפיפות ישירה לסגן הרמטכ״ל, נועדה להוות גוף מטכ״לי שירכז את הביקורות החיצוניות ותהליכי למידה רוחביים מהמלחמה. נדגיש כי הגוף אינו אמון על התחקור עצמו, אלא על ריכוז, תיאום וסנכרון בין הגופים השונים ונדרשת היכרות מעמיקה עם צה״ל בכלל, והמטה הכללי בפרט".