התחקירים של צה"ל על אירועי 7 באוקטובר כבר החלו, ולאט לאט מתבהרת התמונה על מה שהתרחש ביומיים הראשונים ללחימה ביישובי העוטף. הערב (רביעי) פרסמנו ב"המהדורה המרכזית" גילויים חדשים מתחקיר הקרבות בעוטף עזה, בתאריכים 9-7 באוקטובר:

  •  אי חתירה למגע של כוחות צה"ל בחלק מהמוקדים בעוטף.

  • ההחלטה לצבור כוחות ומודיעין ולא להיכנס ליישובים - שגויה.

  • ריבוי אירועי ירי כוחותינו על כוחותינו (דו"צ) ב-9-7 באוקטובר. 

  • קושי להגיע למסקנה בזמן סביר בנוגע לאירועים בבארי, שם בין היתר הוחזקו בני ערובה בתוך בית במשך שעות.

כמו כן, בצה"ל בוחנים אפשרות למנות ממלא מקום לתפקיד מפקד אוגדת עזה - שאליו צפוי להתמנות תא"ל ברק חירם. זאת, עד שיושלם התחקיר על אירוע בני הערובה בבארי - שעליו פיקד חירם. יש להדגיש כי עדיין אין קביעה על אופן תפקודו באירוע. זהו תחקיר מורכב שכולל איסוף מספר רב של עדויות והצלבתן.

פגיעת הפגז בחלק העליון של הבית של פסי
פגיעת הפגז בחלק העליון של הבית של פסי, שבו הוחזקו בני ערובה ב-7 באוקטובר
תא"ל ברק חירם, מפקד אוגדה 99 (צילום: עובדה)
תא"ל ברק חירם, ארכיון | צילום: עובדה

לפי הערכות בצה"ל, התחקיר על הקרבות בקיבוץ בארי הוא הראשון שיפורסם, במהלך חודש יולי. מדובר בקרב אחד עם כמות גדולה של מידע שצריך לאסוף ולנתח. בסך הכול יש כ-40 מוקדים כאלה שמתוחקרים על ידי גורמים בצבא - מרמת סגני אלופים ועד אלופים.

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
בתחקיר עולה: ריבוי ירי דו-צדדי בקרבות בעוטף - ביומיים הראשונים ללחימה. ארכיון | צילום: דובר צה"ל

במקביל לבדיקת אירועי 7 באוקטובר, הלחץ המדיני על ישראל מתגבר. כפי שפרסמנו הערב לראשונה ב"המהדורה המרכזית", התקיימה פגישה מתוחה מאוד בין מתאמת האו"ם לעניינים הומניטריים לבין שר החוץ ישראל כ"ץ, ובו הועבר מסר ברור לישראל. 

הציטוטים

מתאמת האו"ם לעניינים הומניטריים: "אין מי ששולט בעזה, הפשע משתולל שם. מתקרב הרגע שבו האו"ם לא יוכל להמשיך לפעול בעזה - ואתם תמצאו את עצמכם מול קטסטרופה".

שר החוץ כ"ץ: כל עוד חמאס נמצא בעזה, גורמים מקומיים לא יכולים לטפל בפשיעה וזו הסיבה שאנחנו צריכים להשלים את המלאכה".

מתאמת האו"ם לעניינים הומניטריים: "אנחנו חוששים שמשאיות הסיוע ייבזזו בידי כנופיות פושעים. הבעיה מספר אחת בעזה היא חוק וסדר. יש נשק בכל מקום, האו"ם חושש שהזעם של האוכלוסייה בעזה יופנה נגד אוכלוסיות הסיוע ושלא נוכל לפעול שם".