היום (חמישי) בשעה 14:00 פתח חיזבאללה בירי בלתי פוסק לעבר הגליל העליון ורמת הגולן, שכלל שיגורי רקטות וניסיונות חדירה של כלי טיס עוינים. כשעתיים לאחר מכן ההתרעות התחדשו בשורת יישובים בצפון בשל חשד לחדירת כלי טיס עוין. שלושה כטב"מים יורטו.

לפי צה"ל, במטח שהחל ב-14:00 נורו יותר מ-40 טילים לשטח ישראל, כ-15 מהם לקצרין. הן שוגרו בזה אחר זה - מקו הגבול ועד אזור צפת. במד"א עדכנו על 2 צעירים כבני 20 שנפגעו מרסיסים, מצבם קל. דיווחים על פגיעה ישירה במבנה ביראון, אין נפגעים.

 

 

 

בחיזבאללה טוענים כי מדובר במתקפה הגדולה ביותר מאז 8 באוקטובר, אז פתח הארגון באש לעבר ישראל. המטרה בתקיפה היום היא "להרתיע את ישראל" אחרי חיסול הבכיר. גורם ממשלתי בישראל הגיב על הדברים ואמר ש"לבנון וחיזבאללה הנתמכת על ידי איראן נושאים באחריות המלאה להידרדרות הביטחונית לאורך הגבול". 

כשעתיים אחרי שפרצו השרפות, צוותי הכיבוי הצליחו להגיע לשליטה בחלק מהמוקדים. כוחות הכיבוי מרכזים מאמצים בשני מוקדים עיקריים: בביריה, שם פועלים 10 צוותי כיבוי, 10 צוותים מקק"ל וצוותים מצה"ל, לבלימת הבערה המתפשטת ביער, וברמת הגולן, שם פועלים צוותים רבים בכמה מוקדי שרפה במרכז המרחב. משטרת ישראל סגרה את כביש 959 בין צומת האמיר (ווסט) לצומת גונן.

נפילות מהירי לגליל העליון ורמת הגולן
נפילות מהירי לגליל העליון ורמת הגולן

כתוצאה מהירי שרפה פרצה בקצרין. בכבאות והצלה התקבלו דיווחים על 15 מוקדי שרפות במרחב רמת הגולן והגליל העליון כתוצאה מהנפילות והיירוטים במטח האחרון. עוד הדגישו כי "לוחמי האש פועלים במקום בצל הירי הכבד ומנסים להשיג שליטה על הלהבות".

מטח כבד לצפון (צילום: לפי סעיף 27 א')
מטח כבד לצפון | צילום: לפי סעיף 27 א'

ההתרעות נשמעו בין היתר ביישובים: צפת, קצרין, איילת השחר, חצור הגלילית, טובא זנגריה, מנחת מחניים, אביבים, מלכיה, יסוד המעלה, איילת השחר, קדמת צבי, עמוקה, שדה אליעזר, גדות, שאר ישוב, הגושרים, דפנה, שניר, קיבוץ דן ויראון.

בעיריית צפת הודיעו כי "בעקבות רצף האזעקות הלימודים במערכת החינוך מסתיימים. כך גם פעילות השוק העירוני". גורם אמריקני בכיר התייחס למצב: "אנו מאוד מודאגים מההסלמה בגבול ישראל-לבנון. צריך למנוע מהמצב בגבול עם לבנון להפוך למלחמה כוללת. לא מספיק הפסקת אש בעזה, צריך הסדר ספציפי גם לצפון". מקור בחיזבאללה טען באל-ג'זירה כי מדובר בהתקפה המשמעותית ביותר של ארגון הטרור מאז 8 באוקטובר.

ירי לגליל העליון ורמת הגולן
ירי לגליל העליון ורמת הגולן

ירי לגליל העליון ורמת הגולן (צילום: לפי סעיף 27 א')
ירי לגליל העליון ורמת הגולן | צילום: לפי סעיף 27 א'

ערן היימס, מנהל מרחב גליל עליון ברשות הטבע והגנים, התייחס לשרפות הרבות שפורצות בצפון בעקבות הירי מלבנון: "אלפי דונמים נשרפו. כל שטח שנשרף - איתו נשרף גם בית הגידול של חיות הבר והצומח. אנחנו משתדלים להגיע כמה שיותר מהר למוקד השריפה ברגע שהיא מתחילה, אך חשוב להבין שאנו עובדים בשטחים בהם יש נפילות. כל הארגונים עושים מה שהם יכולים במצב המורכב שנוצר, תוך סיכון עצמי לא קטן בכל שעות היום והלילה. כולנו פועלים במסגרת המגבלות ומנסים לצמצם את זמני ההגעה ובכך לצמצם את הנזק".