בצל המתיחות בצפון, השליח האמריקני עמוס הוכשטיין ממשיך לפעול בניסיון למנוע מלחמה כוללת בין ישראל לחיזבאללה, ומבקר היום (שלישי) בלבנון לאחר שאתמול נועד עם הצמרת הישראלית. "המצב בגבול מסוכן ביותר אחרי ההסלמה בשבועות האחרונים", הוא הדגיש. ערוץ אל-ג'דיד הלבנוני דיווח כי הוכשטיין הגיע ללבנון כשהוא נושא עימו מסר ישראלי חריף יותר מבעבר לגבי הצורך "בניהול משא ומתן והפסקת אש בגבול, אחרת ההסלמה תהיה בלתי נמנעת".

ראש הממשלה נתניהו בפגישה עם עמוס הוכשטיין (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
עמוס הוכשטיין עם רה"מ נתניהו | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

שליחו של ביידן נפגש עם מפקד צבא לבנון ג'וזף עאון, בנוכחות שגרירת ארה"ב בביירות ליסה ג'ונסון, ודן עימם על ההתפתחויות בגבול. בנוסף, הוכשטיין גם שוחח עם יו"ר הפרלמנט הלבנוני נביה ברי, שמשמש גם כמנהיג תנועת אמל השיעית ונחשב לבעל הברית של חיזבאללה - כך שבפועל הוא מייצג את חיזבאללה במגעים העקיפים שמתנהלים בין הצדדים.

"אנחנו עוברים זמנים קשים ורוצים פתרונות נחרצים למצב בגבול. האזרחים ורכושם נפגעים בגלל המשך ההסלמה - המצב מסוכן ביותר אחרי השבועות האחרונים", אמר הוכשטיין.

"השקט בגבול יאפשר את חזרת התושבים לדרום לבנון ולצפון בישראל. הצעתו של ביידן להפסקת אש בעזה מבטיחה את סיום המלחמה בעזה ומספקת הזדמנות לרגיעה בגבול. השיחות שלי בביירות ובישראל שואפות למנוע הסלמה נוספת", הוא המשיך. "הגעה להפסקת אש בעזה תוביל גם לסיום ההסלמה בגבול שבין לבנון לישראל".

גורם צבאי בישראל: חיזבאללה הסיג כוחותיו למרחק של 8 ק"מ

בתוך כך, גורם צבאי ישראלי אמר הבוקר לערוץ אל-ערביה הסעודי: "הצלחנו להרחיק את סכנת הפלישה של חיזבאללה לאזורים נרחבים בגליל. חיזבאללה נאלץ להסיג את כוחותיו למרחק של שמונה ק"מ בשטח לבנון.

"המערכה בחזית הצפונית היא לרוב הגנתית. חיסול בכירים בחיזבאללה גורם למבוכה ולפגיעה ישירה בארגון. היכולות הצבאיות של חיזבאללה בגבול מוגבלות ולא כפי שהיו לפני 7 באוקטובר", הוסיף הגורם.

שרפות בעקבות שיגורי חיזבאללה סמוך לקריית שמונה (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
שרפות סמוך לקריית שמונה מירי חיזבאללה לפני שבועיים | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

על רקע המתיחות בצפון, חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם חיזבאללה חסן פדלאללה אמר אתמול: "מה שנדרש מהממשל האמריקני הוא דבר אחד - להפסיק את המלחמה בעזה ואז יתר החזיתות, כולל לבנון, ייפסקו. אחרת זה לא יועיל, כי ההתנגדות בלבנון לא נתונה לאיום ומוכנה לכל האפשרויות. מה שהיא עושה זה להפעיל לחץ על ממשלת נתניהו להפסיק את התוקפנות בעזה".

פגיעות בצפון בעקבות המטח הכבד (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
פגיעות בצפון בעקבות המטח הכבד לפני 5 ימים | צילום: דוד כהן, פלאש 90

הוא טען כי "מה שישראל לא מצליחה להשיג בשטח, היא לא תשיג בדרך מדינית. הרעיון של אזור החיץ הוא אשליה שיש למנהיגי האויב ואינו נושא לדיון, ההתנגדות נמצאת באדמתה ומגינה עליה. האויב אינו מסוגל לכפות את תנאיו, לבנון נמצאת בעמדת כוח. החזית בלבנון לא תיפסק עד שתיפסק המלחמה נגד העם הזה".