במערכת הפוליטית מגיבים על החלטת ארה"ב להקפיא את משלוחי הנשק לישראל. "אם נצטרך לעמוד לבד, נעמוד לבד", הבהיר הערב (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו. השר בני גנץ התייחס גם הוא למצב וביקר את חברי הממשלה: "המתקפות נגד ארה"ב מצד שרים חסרי אחריות הן כפיות טובה". בינתיים, בבית הלבן הבהירו שיספקו לישראל כלים להגנה, ולא ציוד לתקיפות ברפיח.

"אנחנו ערב יום העצמאות", אמר נתניהו בהצהרה מצולמת. "במלחמת העצמאות לפני 76 שנים היינו מעטים מול רבים. לא היה לנו נשק, היה אמברגו נשק על ישראל, אבל בתעצומות הנפש, הגבורה והאחדות בתוכנו - ניצחנו.  היום אנחנו הרבה יותר חזקים. אנחנו נחושים, ואנחנו מאוחדים כדי להביס את אויבנו ומבקשי נפשנו". 

"אם נצטרך לעמוד לבד, נעמוד לבד", הוסיף ראש הממשלה.  "אמרתי כבר שאם צריך - נילחם בציפורניים. אבל יש לנו הרבה יותר מציפורניים, ובאותן תעצומות נפש, בעזרת השם יחד ננצח".

יו״ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, ביקר את חברי הממשלה: "ארה״ב התייצבה לצד ישראל בשעתה הקשה ביותר, והמתקפות עליה מצד שרים חסרי אחריות הן כפיות טובה שנועדה לצורכי פנים ושנובעת משיקולים פוליטיים".

הוא הבהיר: "אני מאמין שמשלוחי הנשק החשובים יימשכו. מעבר לצורך הביטחוני, יש בכך אמירה מדינית חשובה להמשך העמידה של ארה״ב לצד ישראל. לישראל יש חובה ביטחונית ומוסרית להמשיך להילחם כדי להשיב את חטופינו ולהסיר את האיום של החמאס מדרום הארץ, ולארה״ב יש חובה מוסרית ואסטרטגית לאפשר לישראל את הכלים הנדרשים למשימה זו".

יו"ר המחנה הממלכתי, בני גנץ
גנץ: "אני מאמין שמשלוחי הנשק החשובים יימשכו". ארכיון

דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון קירבי, התייחס מוקדם יותר להחלטה האמריקנית להקפיא העברת משלוחי נשק לישראל. "ארה"ב תמשיך לספק לישראל את כל הצרכים שהיא צריכה כדי להגן על עצמה, אך לא נשק ספציפי למשימה ספציפית", הבהיר. "המסר שלנו על מבצע נרחב ברפיח עבר, ישראל לא תקבל נשק ספציפי - ותצטרך לבחור".

בתדרוך לתקשורת קירבי הוסיף: "יש דברים שניתן לעשות יחד עם ישראל כדי לסייע למיטוט חמאס. הצענו חלופות - שיתוף פעולה למניעת הברחות בציר פילדלפי. השיחות עם ישראל נמשכות כל הזמן". הוא גם הבהיר: "משלוחי נשק עדיין מגיעים לישראל, וזה ימשיך. אנחנו עיכבנו משלוח אחד".

אמש נשיא ארה"ב ביידן הבהיר בריאיון ל-CNN: "אם המבצע ברפיח יתרחב - ישראל לא תקבל נשק ופגזים". עם זאת, ביידן סיפר ש"ארה"ב תמשיך לוודא שישראל בטוחה מבחינת היכולת להגיב לתקיפות, כמו אלה שיצאו מהמזרח התיכון לאחרונה".

אחרי הכרזת ביידן, גורם ישראלי בכיר מסר: "יש לנו מספיק אמצעים להיכנס לרפיח ולכבוש אותה בלי סיוע אמריקני. רפיח תיכבש בכל מקרה. הבעיה העיקרית היא המסר שזה שולח לחיזבאללה ולאיראן, שישראל תגיע לכאורה בלי נשק לעימות בצפון. ביידן טעה טעות קשה, גם מוסרית וגם פוליטית".

הכוחות במזרח רפיח (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מפעילות צה"ל במזרח רפיח | צילום: דובר צה"ל

הדיונים הסודיים, הבדיקה שהחלה כבר בחודש שעבר וההדלפה הישראלית

בעיתון "הוול סטריט ג'ורנל" פורסמו היום  פרטים חדשים על ההחלטה האמריקנית להקפיא את העברת הסיוע הביטחוני לישראל. לפי הדיווח, ההחלטה אמורה הייתה להיות חשאית - אך הדלפה ישראלית אילצה את ארה"ב להודות במהלך. ביידן חשש שישראל תשתמש בנשק ברפיח והורה על עצירת העברת הסיוע. 

עבודת המטה שהיוותה את הבסיס להחלטה הונחה כבר בחודש שעבר. הממשל החל ב"בדיקה שקטה" של משלוחי הנשק לישראל, אחרי חודשים של התנגדות להגבלת העברת אמצעי לחימה. גורמים רשמיים מסרו שאותה עבודה הייתה סודית, בשל הרגישות הפוליטית של המהלך. 

תמונתו של עידן אלכסנדר בהפגנה מול הבית הלבן בוושינגטון (צילום: באדיבות המשפחה)
החלטה הייתה אמורה להיות חשאית, עבודת המטה החלה בחודש שעבר | צילום: באדיבות המשפחה

לפי הדיווח, עד סוף השבוע שעבר פקידי ממשל ביידן עוד קיוו שניתן יהיה להשיג הפסקה בלחימה. משלא הושגה עסקה, ישראל נכנסה לרפיח, והאמריקנים החליטו להקפיא את משלוחי הנשק. הנשיא ביידן בחר להקפיא משלוח נשק אחד, וגורם רשמי בממשל אמר כי הצעד נעשה כיוון ששימוש באותו הנשק עלול להיות הרסני במיוחד בסביבה עירונית צפופה כמו רפיח. 

ההחלטה נועדה תחילה לאותת באופן חסוי לישראל שעליה להתמקד בניסיון לבסס הפסקת אש זמנית עם חמאס, במקום להתקדם למתקפה ברפיח, כך לפי הדיווח. "ניסינו לטפל בזה בצורה דיפלומטית", אמר פקיד אמריקני אחד.