בצל ההסלמה בצפון, העורך של העיתון הלבנוני אל-אח'באר שמזוהה עם חיזבאללה, אבראהים אל-אמין, פרסם הבוקר (שבת) מאמר תחת הכותרת: "הדילמה המורכבת של האויב: איך ממשיכים בעזה ומשבשים את חזית לבנון?"

הפרשן, שנחשב לשופר של חיזבאללה, סיפר מה עומד מאחורי הירי הבלתי פוסק מכיוון לבנון לצפון שגובר בימים האחרונים: "ההתנגדות, מאז חיסול טאלב עבדאללה, משתמשת בכוח אש שנועד להרתיע את ישראל".

לדבריו, כרגע ההסלמה מצד שני הצדדים "באותה רמה", אלא שיש "חשש שהעניינים ידרדרו לכדי עימות גדול יותר" והוא נובע מהאפשרות שישראל "תפנה להסלמה באזור העימות, גם אם מוגבלת ותפגע במטרות עצימות יותר".

אל-אמין הדגיש כי "זה יאלץ את ההתנגדות לבצע שינויים מהותיים בתוכנית הפעולה שלה, גם אם זה יוביל לעימות גדול יותר". לדבריו, המצב בשטח "לא מצביע על העברת כוחות גדולים של הצבא הישראלי לחזית הצפונית".

שריפות בצפון (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
השרפות בצפון, השבוע | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

"בביירות מפחדים מעימות רחב"

אל-אמין סיכם כי "אנחנו עומדים בפני נתיב של עימות לא יציב" בגבול של לבנון עם ישראל. "מקבלי ההחלטות בבירות הגדולות חוששים מההשלכות של כל עימות גדול, מה שמסביר את הכוננות הדיפלומטית הצרפתית-אמריקנית עם הכרזתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון בפסגת ה-G7 על הקמת מנגנון משולש כדי להפחית את המתיחות בין חיזבאללה לישראל".

סגן מזכ"ל חיזבאללה נעים קאסם אמר אתמול כי "יש לנו החלטה שכל התרחבות, מוגבלת ככל שתהיה בפעולות של ישראל - תיענה בהתרחבות של התגובות שתרתיע, תעצור את הדפוס הזה ותגבה מהישראלים הפסדים גדולים".

בהתייחסו לתגובה של חיזבאללה על חיסול אבו טאלב, הדגיש: "שישראל תלמד מהלקח הזה, אחרת נצטרך שיעורים נוספים בכל פעם שהיא מבצעת הפרה".

בכיר חיזבאללה: "מלחמה כוללת עדיין רחוקה"

בכיר בחיזבאללה אמר לעיתון א-דיאר הלבנוני כי "האפשרות של פרוץ מלחמה כוללת עדיין רחוקה בשלב הנוכחי", על פי המידע החשאי שיש ברשותם, בנוסף למעקב שהם מבצעים אחר מה שמתבצע בחזית של ישראל. "רוב האינדיקציות לא מצביעות על כך שהדברים עומדים בפני פיצוץ למרות האזהרה וההפחדה האמריקנית והישראלית מפני פתיחת מלחמה הרסנית בלבנון".

הוא הדגיש כי ישראל אמנם הנחיתה מכה קשה על חיזבאללה עם חיסולו של אבו טאלב, "אבל זו טבעה של מלחמה, שכן הוא מפקד שדה שנע באזוריו וסמוך  לקווי האש", ולכן רוב מפקדי השטח עלולים להיהרג בצל המערכה. הוא המשיך: "פתחנו במתקפה חסרת תקדים - זו הייתה תגובה גדולה שמטרתה להרתיע את ישראל מפני חזרה על החיסולים".

עם זאת, הבהיר: "המתקפה חסרת התקדים שביצע חיזבאללה נגד ישראל כנקמה על חיסול עבדאללה טאלב אינה בהקשר של דחיפה למלחמה כוללת או גרירת האזור להסלמה אזורית, אלא כדי לשלוח מסר לאויב שחיזבאללה מסוגל להרתיע אותו. לכן, אם האויב יבין את המסר, אז הלחימה תישאר במסגרת כללי העימות מאז 8 באוקטובר. אבל אם ישראל תעשה צעד פזיז לכיוון לבנון - חיזבאללה מוכן, נחוש ומסוגל לשבור את הצבא הזה ולהביס אותו".