תושבים ברפיח ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס אמרו היום (שישי) כי ביומיים האחרונים התעצמה הפעילות הצבאית של צה"ל ברפיח. לפי עדויות התושבים, טנקים וכוחות קרקעיים כבר השתלטו על מזרח העיר, דרומה ומרכזה, וכעת פועלים להשתלט על מערב וצפון רפיח.

לפי רויטרס, ההתקדמות של צה"ל הביאה לגל פינוי של תושבים נוספים מהעיר, שהיוותה מחסה זמני לכמיליון עזתים שעקרו מבתיהם. לפי סוכנות הידיעות, רוב התושבים שעברו לרפיח מהצפון, המרכז וח'אן יונס עזבו שוב חזרה צפונה בעקבות המבצע.

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

בדיווח נכתב שצה"ל פועל מהקרקע עם לוחמי שיריון וכוחות רגליים, וגם מבצע תקיפות מהאוויר ומספינות ליד חופי עזה. התושבים סיפרו לרויטרס כי התעצמות הלחימה כל כך מורגשת, עד כדי כך שקולות הפיצוץ והירי נשמעים ללא הפסקה.

"העיר רפיח כולה תחת מתקפה ישראלית", אמר ראש עיריית רפיח אחמד אל-סופי בהצהרה היום. "זה אסון הומניטרי", הוסיף, מבלי להתייחס לכך שחמאס משתמש בעזתים כמגן אנושי. לפי נתוני האו"ם, מעט פחות מ-100 אלף איש נותרו בצד המערבי של רפיח, מתוך יותר ממילון שעברו אליה.

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל

ברויטרס דיווחו גם שצה"ל תקף היום מהאוויר בח'אן יונס, ובתקיפה נהרגו שלושה בני אדם. במקביל, בעזה מדווחים על כך שצה"ל פועל בעיר עזה שבצפון הרצועה. הפלסטינים דיווחו על ארבעה הרוגים בתקיפת צה"ל על "כביש ראשי" בעיר.

בצה"ל לא התייחסו לטענות האלה של הפלסטינים. בצבא רק עדכנו הבוקר כי כוחות אוגדה 162 ממשיכים בלחימה במרחב רפיח וממשיכים לחסל מחבלים בהיתקלויות פנים מול פנים. לפי צה"ל, ביממה האחרונה צוות הקרב של חטיבת גבעתי איתר במהלך פשיטות ממוקדות במרחב מספר פירים. כוחות צוות הקרב של חטיבת הנח"ל איתרו מבנה ממנו זוהו שיגורי נ"ט, והכווינו כלי טיס שתקף והשמיד את המבנה.

כוחות צה"ל ברפיח (צילום: חדשות 12)
טנק של צה"ל ברפיח | צילום: חדשות 12

בצה"ל עדכנו גם מהפעילות במרכז הרצועה. במהלך היממה האחרונה, כוחות אוגדה 99 בשיתוף עם לוחמי היחידה הרב ממדית, זיהו מספר מחבלים בקרבת הכוחות, הלוחמים תקפו וחיסלו את המחבלים באמצעות רחפן. בח'אן יונס כלי טיס של חיל האוויר תקפו והשמידו אתר שיגור מוכן שהוצב על ידי הג'יהאד במחסה במרחב ההומניטרי בח'אן יונס.

"טרם התקיפה, ננקטו מאמצים רבים לצמצום הסיכון לפגיעה בבלתי מעורבים", נמסר מצה"ל. "ארגוני הטרור ממשיכים להציב אמצעי לחימה ותשתיות טרור בלב אוכלוסייה אזרחית, תוך סיכונה ושימוש בה כמגן אנושי".