צה"ל הולך ומשלים בימים אלו את המבצע ברפיח. זרוע אחת שלו מתמקדת בפעילות בתוך העיר – סריקה ואיתור של יעדי טרור של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. הזרוע השנייה - בניקוי ציר פילדלפי, שנחשב ל"צינור החמצן" של ארגוני הטרור. הערכה היא שהפעולה תסתיים בעוד כשבועיים.

שבע חטיבות של הצבא פועלות ברצועת עזה סך הכול. נוסף על המבצע ברפיח, הן משתתפות במאמץ להרחיב את מסדרון נצרים, החוצה את הרצועה, ולהעמיק את השליטה שם. הלוחמים יוצאים למבצעים ממוקדים למול יעדים שעשויים לאיים על הכוחות הנעים על המסדרון ועל סביבתו.

פעילות הכוחות במרחב (צילום: דובר צה"ל)
הערכה שהמבצע יסתיים תוך שבועיים, רפיח | צילום: דובר צה"ל
מסדרון נצרים (צילום: n12)
מסדרון נצרים, מעין מרחב פרימטר | צילום: n12

נצרים ופילדלפי: מנופי הלחץ הצבאיים

הפעילות במסדרון נצרים נחשבת למנוף לחץ ישראלי חשוב על חמאס, שכן הוא הציר שיכול לאפשר בעתיד החזרת עקורים לצפון הרצועה. כיום הוא מעין מרחב פרימטר, שטח מגודר, כוחות צה"ל פרוסים בכל כמה קילומטרים לאורכו – וכך מייצרים בקרה על התנועה מדרום הרצועה לצפונה.

נוסף על מסדרון נצרים, לישראל ישנה השליטה על ציר פילדלפי. בשלב זה אומנם כולו מוחזק בידי צה"ל, אך הוא אינו "נקי" מיעדי טרור. הציר הסמוך לגבול מצרים הוא שאפשר לחמאס להכניס ממצרים לרצועה אמצעי לחימה ורקטות, בעיקר באמצעות רשת מנהרות תת-קרקע ענקית.

צה"ל על קו החוף בציר פילדלפי (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
ציר פילדלפי, קו החוף | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

נסיגה רחבה – ושחרור האחיזה במסדרון

בישראל מוכנים לוותר על חלק מהמנופים הצבאיים כדי לאפשר עסקה. ישנם דיווחים כי ישראל נכונה כבר בשלב הראשון להסיג את כוחותיה ממסדרון נצרים, אך לא את האחיזה בציר פילדלפי. בשלבים מתקדמים תיתכן אף נסיגה רחבה יותר של כוחות צבא שלמעשה רובם יצאו מהרצועה.

ההתקדמות המבצעית מחייבת את מערכת הביטחון להידרש להכרעות נוספות, ובראש ובראשונה לשאלת החלופה השלטונית לחמאס. הערכות מעלות שאלטרנטיבה שלטונית היא הדבר שהכי מאיים על סינוואר גם בימים אלו – החשש לאבד את אחיזתו, גם האזרחית והכלכלית, בעזה.

הלחימה במרחב
נערכים לשלב ג' בלחימה, רפיח

מאמץ החיסולים נמשך

לצד הלחימה בשטח, צה"ל ממשיך במאמץ חיסול הבכירים והפעילים של ארגוני הטרור. היום חוסל המחבל מחמד צלאח, שעסק בפרויקטים ופיתוח במטה הייצור של חמאס. צלאח לקח חלק בפרויקט פיתוח אמצעי לחימה אסטרטגיים עבור ארגון הטרור, ופיקד על חוליות שפיתחו אמל"ח.

בצבא עדכנו גם הבוקר על שורת פשיטות ממוקדות ברפיח, שבהן אותרו אמצעי לחימה רבים כולל משגרי רקטות. "מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו מטרות טרור רבות ברצועה, בהן פירי מנהרות, חוליות מחבלים חמושים ותשתיות טרור נוספות", הוסיפו בצה"ל.