8 לוחמי צה"ל נהרגו בתקרית הקשה אתמול (שבת) ברפיח שבדרום רצועת עזה. האירוע התרחש באזור השעה 5 בבוקר, ובעיצומו של קרב ארוך שמנהל צה"ל כבר מספר ימים בשכונת תל-סולטאן שבמערב העיר רפיח. שיירה של כלי רכב משוריינים נעו קרוב מאוד לציר פילדלפי ואז, ע"פ ההערכה - הופעל מטען לעבר הרכב החמישי בשיירה.

כתוצאה מפיצוץ המטען, וחומרי נפץ שנמצאים על הנמר"ה, נוצרה בעירה שבעקבותיה נספו כל שמונת הלוחמים שבתוך הכלי. נגמ"ש הנמר"ה הינו הנגמ"ש של חיל ההנדסה שפועל עם הכוחות בשטח. מדובר בנגמ"ש ייעודי של החיל והוא נועד לשאת גם חומרי נפץ בצורה שאמורה לשמור על הלוחמים שנמצאים בתוכו.

נמר"ה, כלי רכב הנדסי (צילום: דובר צה"ל)
נמר"ה, כלי הרכב ההנדסי שעלה על מטען הבוקר | צילום: דובר צה"ל

הרכב המשוריין שנשא את הלוחמים החליף לפני 8 שנים את הפומ"ה, פורץ המכשולים ההנדסי, ששימש עד אז את כוחות ההנדסה. הכלי יכול לנוע כשבבטנו מצויים לא פחות מ-10 לוחמי הנדסה, ובעת לחימה, הוא מוביל את הכוחות עד לנקודות המורכבות והמסוכנות ביותר בשדה הקרב, שבהן הם יכולים לפרוץ במהירות ולטפל במכשולים מאתגרים תוך כדי שהנגמ"ש הייחודי מחפה עליהם.

השאלות הקשות

האם חומרי נפץ אוחסנו במקום מיועד?

צה"ל טרם ביצע תחקיר מעמיק לבחינת הנושא אך בנגמ"ש יש מקומות אחסון מיועדים לתחמושת וחומרי נפץ. בתקרית אחרת מתחילת המלחמה, שבה נפלו 11 לוחמי גבעתי מפיצוץ נמ"ר נקבע כי יש להימנע מהנחת תחמושת ואמצעי חבלה בתא הלוחמים. דובר צה"ל דניאל הגרי אמר היום כי "צוות מומחים של צה"ל ומשרד הביטחון יתחקר את התקרית".

האם מערכות ההגנה של הנמר"ה פעלו?

לנגמ"ש הנמר"ה המתקדם יש מערכת "מעיל רוח", כזאת שנחשבת לאחת המתקדמות בעולם. מדובר בנגמ"ש ממוגן ביותר ונשאלת השאלה, כיצד הוא נפגע בצורה כל כך קשה. עוד ייבדק, אם הפיצוץ נבע ממטען גחון – כזה שמעיל רוח לא יכולה למנוע.

סרן ווסים מחמוד (צילום: דובר צה"ל)
סרן ווסים מחמוד ז"ל, שנפל הבוקר בתקרית ברפיח | צילום: דובר צה"ל

לצה"ל היה הרבה מאוד זמן להתכונן ולהפיק לקחים מהלחימה במקומות האחרים ברצועה - כדי למנוע אירועים מהסוג הזה. עם זאת, חשוב להבין כי צה"ל פועל בהתאם לאילוצים השונים בכל הנוגע לרפיח, ולא יכול לפעול באותה צורה טקטית כמו בצפון הרצועה למשל. למרות זאת, יש הרבה שאלות שצריכות להישאל בנוגע לאירוע הזה - ואין ספק שצה"ל יתחקר אותו.

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי התייחס בהצהרה לאירוע הקשה: "הפיצוץ נגרם ממטען שהוטמן או עקב ירי טיל נגד טנקים. בעקבות התקרית, צוות מומחים של משרד הביטחון יבחנו את כל הפרטים. נלמד את כל האירוע המבצעי, ומה הפעיל או גרם לפיצוץ שהביא למותם של הלוחמים. ברור שאנחנו צריכים להכריע את חטיבת רפיח. זה מתקדם ויש הישגים לצד המחירים. ההישגים הם משמעותיים מאוד וכן, אנחנו מתקרבים לפירוק חטיבת רפיח".

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
"נלמד את כל האירוע המבצעי". דובר צה"ל, תת-אלוף דניאל הגרי | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

זרוע התעמולה של חמאס מהדהדת ומציגה באופן לא מפתיע את האירוע הקשה הבוקר כהישג מאוד משמעותי של ארגון הטרור. הערב גם מתחיל חג הקורבן, וחמאס מנצל את העובדה הזו כדי לנסות ולייצר סנטימנט אנטי-ישראלי גלובלי בעולם הערבי כולו - מדובר ממש בקריאה לג׳יהאד בכל מיני חזיתות, כולל באיו"ש.

צה"ל מתקדם בתוך הפעולה ברפיח, וניתן לראות לאט לאט את פירוק גדודי החמאס שבמקום. הפעולה מתקדמת מהר, אפילו יותר ממה שהעריכו - כשבצבא אומרים שהיא תושלם בתוך כשבועיים. עם זאת, עדיין נותרו בעיר הדרומית כוחות גרילה שמצליחים לפגוע בלוחמי צה"ל באמצעות מטענים, בתים ממולכדים וירי נ"ט.

פעילות כוחות צה"ל ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברפיח, ארכיון | צילום: דובר צה"ל

במהלך שמונת החודשים האחרונים, חמאס היה קרוב להתפרק ולהתפורר רק פעם אחת - במערכה העצימה בח׳אן יונס. היום אנשים בעזה מספרים כי יש שיקום של תנועת חמאס - אנשיה מסתובבים במחנות המרכז ומנגנוני הביטחון שלה חזרו לתפקד. אם המערכה ברפיח אכן תיגמר עוד שבועיים, מדובר בהזדמנות לבצע חשיבה מחדש על הפעילות הצבאית ברצועת עזה ולהתכנס לחזית חשובה לא פחות - הצפון.