דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי נשאל הערב (רביעי) אם 1 בספטמבר הוא תאריך שבו יוכלו תושבי הצפון לחזור לבתיהם ואמר ש"לא נכון לנקוב בתאריך שלא נוכל לעמוד בו". בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי" הבהיר הגרי ש"כל מלחמה בצפון תסתיים בהסכם", ושעל צה"ל "לוודא שאין לחיזבאללה כוחות בגבול שעלולים לסכן את התושבים".

"כל מלחמה תסתיים בהסכם ולכן אנחנו צריכים להגדיר איך הסכם כזה נראה", הדגיש הגרי. "הביטחון צריך להיות במעשים. אנחנו חותרים לזה בעזה ובצפון. מדובר באתגר גדול שאנחנו נעמוד בו".

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי
דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי

במקביל, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נאם הערב ואיים ש"פלישה לגליל עודנה על הפרק". לפיו, פלישה כזו עלולה להתרחש "אם העימות יתפתח". לדבריו, אין לחיזבאללה כוונה להסלים את הלחימה, "אבל ישראל מפחדת וממשיכה לחזק את כוחותיה בצפון, זה משפיע על החזית בעזה".

עוד התייחס מנהיג חיזבאללה לתיעוד שפרסם ארגון הטרור אמש, שבו, לטענתו, צילומי לווין מחיפה: "הסרטון - חלק קטן משעות רבות שצולמו בחיפה. יש לנו תיעודים מחיפה, סביבתה, אחרי חיפה ואחרי אחרי חיפה". דובר צה"ל הגרי התייחס לכך: "צריך לוודא שאין לחיזבאללה יכולות צילום. התפקיד שלנו הוא למנוע את זה. מה שהפעיל חיזבאללה בתיעוד זה כלי ללא חימוש, הוא לא יכול היה לשאת עליו חימוש. אנחנו תמיד שואלים אם יירוט של גלי כזה עלול לסכן תושבים. אם התשובה היא כן - לא נעשה זאת".

חסן נסראללה (צילום: Khalil Hassan, Reuters)
חסן נסראללה | צילום: Khalil Hassan, Reuters

"יש לנו בנק שלם ואמיתי של מטרות ויש לנו את היכולת להגיע אליהם", איים נסראללה. "לא יהיה מקום בטוח בישראל מפני הרקטות והכטב"מים שלנו. האויב חייב לחכות לנו ביבשה, בים ובאוויר. נילחם ללא גבולות וחוקים".

נסראללה איים בהצהרתו על ממשלת קפריסין שלא תפתח את בסיסיה ונמלי התעופה שלה בפני ישראל: "יש לנו מידע שצבא האויב מבצע פעולות בקפריסין ושהוא ישתמש בנמלי תעופה קפריסאים במקרה של מלחמה עם לבנון. אם קפריסין תסכים לכך - נתייחס אליה כמעורבת במלחמה".

הרמטכ"ל הלוי: "האויב יפגוש את יכולותינו בזמן הנכון"

הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי ביקר היום בסוללות הגנה אווירית בגבול הצפון, משם שיגר מסר מאיים לחיזבאללה: "אנחנו כמובן מחזיקים אצלנו יכולות לאין שיעור יותר חזקות, שאני חושב שהאויב יודע רק מקצת מהיכולות שאנחנו מחזיקים, ויפגוש אותם כשצריך בזמן הנכון. המבחן שלנו הוא לוודא שאנחנו היום מגנים, מחר מנצחים, מוחרתיים מחזירים את התושבים חזרה למציאות הרבה יותר בטוחה, ואחר כך גם איתם בונים ומשקמים ועושים את האזור היפה הזה ליותר חזק ממה שהוא היה לפני המלחמה".

הלוי התייחס לסרטון שפרסם אמש חיזבאללה, שבו תיעודים לכאורה של חיפה, ואמר ללוחמי וללוחמות ההגנה האווירית עימם נפגש: "מכירים את היכולת ואנחנו מכינים ובונים פתרונות להתמודד עם יכולות כאלה ועם יכולות אחרות שבבוא העת תפגשו גם את המימוש שלהם בזמן הצורך".